Dnes.BG: Църквата може да помогне на наркоманите
Източник: Dnes.bg
Медицината е безсилна пред зависимостите, но Църквата е способна да помага, заяви йеромонахът, който е и професор-доктор на науките, завършил Московския медицински институт. Медицината е неспособна да заличи греха, обясни той. Йеромонах Анатолий Брестов разказа и как случаи на излекувани от СПИН и хепатит В и С в неговия център изумяват медиците.
Когато медицината се оказва безсилна срещу наркоманиите, отец Анатолий дава на хората шанс за нов живот и им помага да се борят със зависимостта. Неговото оръжие не са скъпо струващи медикаменти, а православната вяра. Като учен той е убеден, че медицината може да помогне единствено за рехабилитацията на тялото, а лечението е невъзможно без благодатната помощ на църквата.
Нуждаещите се от помощ сами идват в центъра, без никой да ги търси, каза йеромонахът. Те си дават сметка, че иначе ги чака смърт или затвор, тъй като медицината е безсилна, а полицията няма да им помогне, а ще ги хвърли в затвора, обясни той.
Лечението на наркотични зависимости с метадон не е удачно според Руската Православна Църква, каза йеромонах Анатолий. Това е все едно да се лекуват алкохолици, като им се дават бира и вино. Те ще преминат към бирата или виното, но пак ще са алкохолици, обясни той.
Този вид лечение се практикува от 50 години, първоначално в САЩ, но не е донесло нищо добро, изрази мнение йеромонах Анатолий. Той изрази опасение, че зад налагането на тази практика и в Русия стоят западни интереси.
Национализация на спиртната промишленост са предложили от Руската Православна Църква и законопроектът сега се обсъжда в Руската Държавна Дума, разказа Анатолий Брестов. Според него национализирането на тази промишленост ще даде контрол на държавата, което ще помогне в борбата с алкохолизма.
Той разказа и как преди Първата световна война проблемът с алкохолизма в Русия е бил решен с помощта на църквата и нейните общества от трезвеници. Производителите на водка дори молели управляващите да бъде ограничено влиянието на тези общества.