DW: Световен конгрес на вероизповеданията в Москва
От понеделник насам, 150 водещи представители на християнството, юдейството, исляма и будизма разискват световните и верски проблеми. Срещата се провежда по инициатива на руският патриарх Алексий Втори.
Кирил:
“ Тероризъм и екстремизъм, ксенофобия и толерантност – с тези проблеми се занимаваме. Какво могат да направят църквите за да решават възникнали напрежения. Всички световни религии имат една и съща база. Затова нашето послание трябва да има морално-нравствен характер, и не може да бъде политическа декларация”.
И все пак срещата в Москва има и политическа функция. Преди срещата на Г-8 в Санкт Петербург, тя би трябвало да покаже, че руският президент Путин се грижи за диалога между религиите. По съветско време верующите бяха преследвани, сега обаче им се дава възможност да допринасят за мира и за благото на Новата Русия.
Организатор на гигантската конференция е Съвет, чийто членове са представители на всички големи световни религии, вкюлчително и на мюсюлманската. Азер Алиев – един от водещите представители на мюсюлманската религия в Русия казва:
Алиев:
“В рамките на исляма има едно фундаментално учение, съдържащо правила за поведение спрямо другите култури, например как човек да се държи в чужд манастир. Основна задача на възпитанието е, да създаде общ дом за всички религии.”
В Русия живеят около 20 милиона мюсюлмани, затова Кремъл активно търси диалога и с граничещите ислямски държави. Що се отнася до различията, които съществуват между православието и католическата църква, никой в Москва няма сериозното намерение да акцентира върху тях. Метрополит Кирил казва:
Кирил :
“ На Папата не беше изпратена лична покана. Посещението на Папата би било извънредно по важност събитие. Да се обединява подобно изключително посещение с друго историческо събитие като Конференцията на световните религии, би било неправилно.”
Има и друг, който не присъства в Москва – Далай Лама. Покана не му е била изпратена, защото организаторите не биха желали да се конфронтират излишно с Китай.
Ватиканът изпрати делегация с високопоставени лица, сред които и германският кардинал Валтер Каспер. Отношенията на католиците с руската православна църква се подобриха след идването на Папа Банедикт 16-ти. По много въпроси съществува общност на мненията – например в отхвърлянето на хомосексуализма и абортите. По този пункт те намират подкрепа и от ислямската религия. При това положение е ясно, че именно консервативното течение доминира Московския Конгрес на религиите.