Училищното богословие – в чакалнята до безкрай

Все пак, какво става с възпитаниците на Богословския факултет, които през последните 17 години са някъде към 35 000 души – численост, равна на населението на средно голям български град. Голяма работа, ще кажете. Само богословието ли е безперспективно в тази наша държава?
Време е българското богословие да бъде вписано в историята. Седемнадесет години, прекарани между реалността и фикцията, са достатъчни, за бъде поставено то с чиста съвест в най-новата историческа хроника на най-добре неслучилите се неща.
В далечната 1990, в далечната 1991, 1992 години стотици млади хора се тълпяха пред сградата на площад “Света Неделя”. Така е било и в Търново и Шумен през онези времена. Истината е, че имаше интерес към специалността богословие. За жалост. На много малко от младежите тогава им хрумваше мисълта за невъзможната реализация на тази университетска специалност в онова време. Повечето от нас бяха жертва на идеализма си, избуял в новите времена заради все още ширещата се розова мъгла.
Всъщност сме се чувствали свободни заради младостта и надеждите си и защото сме били чисти все още, подети от красотата на новото, повярвали на промените, изпълнени със светли пориви. Всичко това заедно с огромната устремност на новообърнатите беше причината да се усещаме неуязвими (и бяхме неуязвими заради Божията милост и сила в сърцата си), докато не останахме на улицата в деня след нашето завършване. Никога няма да забравя словото на един наш професор на абсолвентската ни вечер. То буквално гласеше: ”Мили колеги, очакват ви не цветя и рози, а глад и службите по почистване. Там със сигурност ще ви вземат, с вашата специалност”. Някои от нас се обидиха тогава. Но този човек беше наясно. Той знаеше. Колкото и цинични да бяха думите му. И досега не зная подиграваше ли се или ни съчувстваше. Пък и – нали смирение трябва за спасението…
Мъжете от курсовете станаха свещеници, малка част от нас са преподаватели. А другите се преквалифицираха, защото не искаха да работят в сферата на почистването, макар и на обществото.
Пътят ни към храма продължава. Във времето, в което хората от моето поколение кандидатстваха богословие, тази песен на Стенли ни казваше много. Но после мина време, в което трябваше да се борим за правото си на живот, за право на смисъл и за оцеляване. Оцеляването – точно в смисъл на опазване от гладна смърт. Колегите, които срещах, се занимаваха с какво ли не. А беше разрешено преподаването на религия като свободно-избираем предмет. Предлагаха ни да бъдем мисионери – тичащи из детските градини, в училищата. Заради детските души, заради своите души. И много хора тичаха. Оцеляването беше страшно. Оцеляване с представата, че си ничий, е жалко живеене. Минаха още десет години. Сега тези, които преподават, не са в училище, а в енорийските центрове на храмовете. И не всички. Доживяхме наскоро да чуем, че нямало достатъчно подготвени кадри да се преподава религия, ако се въведе. Не е вярно. Религия няма да се преподава. Колеги, не вярвайте! Лъжат ни отново.
Училищно богословие никой от нас вече не очаква. Просто пак ще има едни хора, които си стоят в един инспекторат, разпределят някакви пари, пишат някакви програми и провеждат конференции и симпозиуми. А децата са на улицата или са потопени в поредната риалити игра.
Наблюдаваме препъването на поредния проект за учебник по религия, които да отговори на изискването “надконфесионален” и виждам как всичко отново ще се повтори. Голямото очакване, голямото неслучване, лъжата, че изобщо някога религия, вероучение или нещо подобно ще се преподава. Нима отдавна вече не е ясно, че вероучение по начина, по който се е преподавало през четиридесетте години на миналия век, няма как да стане?! Миналият век затова е минал. Нищо не е вече същото. Обучението по религия няма да стане конфесионално и няма да стане по правилата и в последователността, показана в Становището на Светия Синод. Държавата няма да “спусне” нещо, което Синодът е решил, само защото на нас така ни се иска.
Така и ще си тънем в безхаберие, новоизмислените учебници ще мухлясат някъде. Нищо и никъде няма да се случи, да знаете. И докога ще бъде така?! Докато един прекрасен ден хората в храма изобщо няма да могат да се прекръстят, а децата ще мислят църквите за най-подходящото нещо за украсяване с графити. Пресечна точка трябва да се намери не в името на компромиса с вярата, а защото вече не живеем в 40-те години на миналия век, защото духовното ограмотяване трябва да дойде като спешна помощ и защото начин за това трябва да се намери. Чувате ли, Ваши Преосвещенства?
Молим Ви, не мечтайте, не чакайте всичко само да се случи, не чакайте съвсем да се погубим като народ, докато продължите да искате някой да приеме всичките ви съображения, всичките ви точки, всичко. Защо трябва да ви разберат хората от правителството, хората от парламента, та нали и те са полуграмотни в сферата на вярата, нали и те трябва от някъде да са научили, някой да ги е въвел, някой да ги е водил?!
Смятам, че и ние, завършилите богословие вече не искаме да се преподава. Ние – включително богословите, вярващите родители, дори преподавателите ни. Не искаме. Вярно е, че християнството е било в първите векове вярата на бедните. Но е било и ще бъде винаги вяра на хората с достойнство. Защото стойността на човешките ни души е много по-голяма от всички дебати за един неслучващ се проект. Тук, сега, в нашата страна все повече, все по-сериозно и по-страшно отвикваме от вярата. Отдалечаваме се от нуждата да вярваме. Преставаме да бъдем човечни, спираме да бъдем истински хора. Каква вяра, какво вероучение?! Какви мечти? Стига вече очакване. Спрете с всички тези учебници. Кажете ни само да или не. Толкова години само това чакахме. Е, ще има ли религия, вероучение ще има ли или ще се замеряме със СИП-ове още седемнадесет години?!
Добре написано, само да допълня .Някой Богослови не вярват на празни обещания и работят по въпроса.А именно пригаждат си помещения към даден храм и преподават Богословие .За тях важи максимата“Който иска намира начин,който не си търси извинение“.Изброените институций по горе да си направят изводите сами.
По-добре е такива като тебе да не преподават, защото не знаят елементарната граматика и не правят разлика между ед. ч. и мн. ч. („някой богослови“, „Изброените институций“). Пауза се слега СЛЕД точка, а не пред нея и т.н.
…
Владиците действат неадекватно, без да осъзнават, че нямаме Търновска конституция и Православието не е държавна религия. Техният принцип „всичко или нищо“ обрича диалога на пълно безплодие.
Uddiven sam ot znaniata na mnogo bogoslovi!Na vremeto edin prepodavatel v seminariata ni kaza ,che edva li ne e nai-velikiat bogoslov!Toi kazaq che sajiviava s Licata va Sv.Troica!Ne moja da ni obiasni zaschto Xristos pri molitvata si v Getsimanskata gradina kazva ako moje neka me otmine taia chaschai mnogo drugi! Predi izvesno vreme bogoslovka s Mnogo dobra diploma me popita kakvo e prejdeosveschtena Liturgia!ima i mnogo drugi biseri ot koito mogat da se napischat tomove!jalkoto e obache,che ako takiva kato goreopomenatite schte prepodavat“Religia“ to po-xubavo predmeta xich da ne se vavejda!
Текста е прекрасен и тъжен, за съжаление Дон Кихот е прав, владиците ни живеят сякаш държавниците ни са готови на всяка цена да се погрижат вместо тях. Всъщност: Държавниците ни гледат на всяка цена да ни направят неграмотни, лесноуправляеми, а владиците ни са готови на всяка цена да с изядат яденето и/или са в дълбока заблуда за състоянието на нещата, радвайки се на момчетата, които ги обграждат, които са с диагноза „православен“
Заради хора като Вас голяма част от миряните не са в Църквата.Хванали сте се за запетайките .А къде оставихте основната идея.Разбира се това за Вас е незначителна подробност.Успех от мене.
bravo Daria,pravo v tselta.a toia s zapetaikite da hodi da si liaga.
Един ден всеки ще си легне и няма да стане.За съжаление Богослови като Вас ,едва тогава ще разберат Истината.Надявам се разбирате какво искам да кажа.Успех .
Запетайките са си запетайки, а точките – точки и всеки, който не си вземе поука за такива елементарни неща, става за смях.
Не се чуствам засрамен.След като нямате доводи за да опонирате,препитателните знаци са алтрнативата.Успех.
Че защо да си засрамен?! То правописът е въпрос на уважение към езика, към хората, към които се обръщаш и едва накрая – на самоуважение.
„Написано от Дон Кихот на 2007-12-12 08:35:20
Някои майки имат грях, че са родили бъдещи владици, вместо да абортират.Автора е Архм.доц.д-р Павел Стефанов.Порадвай се на този шедювър.Нали искаш да му бъдеш адвокат.Успех.
Влез в някое училище и напиши на дъската „шедювър“, че да ти се смеят и третокласниците, пък после им говори за Бога. Всичкото, което ще разкажат вкъщи и което ще запомнят със сигурност е, че някакъв си дето е по-зле и от тях в правописа тръгнал да ги учи…
Явно си възпитаник на Доцента.Приготви се да излижеш и простотиите които говори.Явно това е като хоби за Вас.
Има един много важен момент в цялата история с преподаване на религия в училищата:
1 – нямаме никакви кадри които да преподават, нивото на преподавателите и студентите в Богословския факултет е толова ниско че не могат да преподават и в детска ясла – те не могат и копютър да включат, да не говорим за интернет… Да не говорим за това колко от тях са и православни.
2 – никаква религия по училищата!!! Държавата е отделна от Църквата /слава Богу/ и учебните заведения трябва да останат светски, който иска децата му да станат религиозно задръстени и с МНООООГО ниско културно ниво да ги пусне в семинария.
viktory-e, Просто съм завършил 3-ти клас и знам как се пиши „шедьовър“ и „компютър“ (Al Rashid 😉 Все пак и ти понаучи, че интервал преди точка не се слага. Остава да почнеш да поставяш такъв след точката 😉 Това обаче се учи в 5-ти клас (по „Информационни технологии“). Иначе – нищо лично!
Основното и средното си образование съм завършил в чужбина, а български език и граматика учих само в София когато влезнах в Художествената академия, така че имам оправадние, пък и в горния текст е без грешки…