Превъплъщенията на агент „Адам Висоцки“
Едва ли е подозирал каква бомба с часовников механизъм залага във Ватикана папа Бенедикт XVI-ти на 6 декември. Тогава светият отец назначи за архиепископ на Варшава 67-годишния Станислав Войцех Виелгус, който дотогава бе епископ на Плоцк. Опитните "сапьори" на Римската курия, които явно боравят с изпреварваща информация, за която много спецслужби биха завидяли, съзряха обаче опасността навреме. Делово и тактично те успяха, макар и в последния момент, да направят така, че имиджът на божия наместник да не пострада.
Съдбата обаче не бе благосклонна към прелата
По неведоми пътища още на 21 декември на бял свят се появиха факсимилета на компрометиращи секретни документи от близкото минало. От тях стана публично достояние, естествено чрез местните средства за масова информация, принадлежността на свещеника към агентурния апарат на комунистическите тайни служби в бившата Полска народна република.
Интересът на Службата за държавна сигурност в ПНР (Bezpeki), към Станислав Войцех Виелгус датира от 1967 г., когато той е студент по история на философията в Католическия университет в Люблин. Служители на Bezpeki го ползват като източник, който ги насочва към подходящи кандидат-агенти, които могат да бъдат ползвани по разработването на студенти и преподаватели, които изповядват идеи, различни от официалната политическа линия на партийното и държавно ръководство в комунистическа Полша.
От 1973 година обаче Виелгус е поет от служители на Второ управление при Генералния щаб на полската народна войска (военното разузнаване). Водещите му оперативни работници го мотивират да кандидатства за Хумболтова стипендия за Мюнхенския университет, която той спечелва безпроблемно.
От публикуваните документите става ясно, че преди да замине за Германия, теологът преминава и през специална подготовка, а на 28 септември същата година подписва първата си декларация за сътрудничество, като си избира псевдонима "Адам Висоцки". Съществува още една декларация за доброволно сътрудничество от 23 февруари 1978, в която Виелгус с подписа си удостоверява, че ще подписва агентурните сведения и с псевдоним "Грей".
В замяна службата осигурява на Виелгус средствата за изпълняване на задачите – инструктажи, финанси и правна защита в случай на нужда, писа "Gazeta Polska".
Първоначално прелатът категорично отричаше, но специално назначената църковна комисия констатира, че данните за агентурното минало на Виелгус са достоверни. Притиснат до стената от фактите, изнесени от Института за национална памет, който се занимава с престъпленията срещу полския народ по времето на нацизма и комунизма, като разполага и с прокурорски функции, архиепископът обяви публично, че се оттегля от поста. Той заяви на 7 януари пред присъстващите в катедралния храм "Свети Ян", че е взел това решение след жестока борба на мотиви и дълбок размисъл. Очевидно е обаче, че решението бе наложено от Ватикана.
За оставката на монсеньор Станислав Виелгус и приемането й от Бенедикт ХVI-ти се съобщаваше в нарочно комюнике на апостолическата нунциатура във Варшава, което е прецедент в съвременната история на католическата църква.
Безспорен факт е, че нито Светия престол, нито Полша имат интерес от допълнително раздухване на скандалните разкрития. За германския папа това е обяснимо, защото засяга сънародник на неговия влиятелен предшественик Йоан Павел Втори. И още нещо, Бенедикт ХVI-ти вече се пази и от сянката си след гафа миналата година в Регенсбург с непремерените изказвания по адрес на исляма и пророка Мохамед…
Ситуацията е обяснима за Полша, където Светата католическа църква е не само религиозна, но и национална институция. "Изправени сме пред много тежка криза от национален мащаб", заяви по този повод премиерът Ярослав Качински. И поздрави монсеньор Виелгус за "мъдрото решение". Лидерът на консервативната партия "Право и справедливост", която се бори за прочистване на страната от остатъците на комунистическото влияние и за укрепване на традиционните католически ценности, предупреди, че раздухването на скандала може сериозно да навреди на имиджа на църквата в Полша.
В защита на прелата се обяви и твърдолинейният антикомунист 77-годишният полски кардинал Юзеф Глемп. Той оправда агентурното минало на монсеньор Станислав Виелгус, като заяви, че апостол Петър също е съгрешил и се е отрекъл от Исус, но въпреки това му било поверено ръководството на църквата.
Официалната позиция на Ватикана бе разгласена и чрез говорителя на Светия престол отец Федерико Ломбарди. "Разкритията за агентурното минало на монсеньор Виелгус са акт на отмъщение срещу полската църква, организирано от бившите й гонители", заяви падре Ломбарди.