Закрилникът



Sv. Ioan RilskiКато мечка стръвница се беше загнездил Атмаджата в непроходимите дебри около Рилския манастир. Пропищяха селата покрай Струма и Джерман, изпокриха се в миши дупки колибарите от Рила, Орлица и Пастра, запустяха пътеките, които възхождаха нагоре към стените на големия манастир. Затвориха се братята монаси, залостиха манастирските порти, подпряха ги с дебели дънери, поставиха Гутя в най-горния кат на кулата да наблюдава двата пътя – Струмския и Самоковския. Поръчаха му щом зърне Атмаджата и глутницата му – да бяга долу и да удари клепалото. Дядо игумен му каза:

– Ти ще бъдеш манастирския страж.

На Кръстовден първият есенен дъжд поръси зачервената гора. Пчелите вече спяха в кошерите. Бели мъгли се понесоха над острите върхове. От манастирската кошара под Рупите слезе манастирският пастир дядо Вълчан със своя катър. Той смъкна два меха със сирене и докара три агнета. Отвориха му предпазливо и пак заключиха.

– Не си ли срещал някъде мечката стръвница? – попита игуменът дяда Вълчана. – Много се наплашихме от разбойниците. Додея ни самотията.

– Няма я по нашите места. Гората е чиста. Отключете портата! Не бойте се! Аз отговарям. Ако беше Атмаджата тъдява, най-напред при мене щеше да дойде и да ми издуши стадото. Че тъй, ами как…
Братята се престрашиха и отвориха Самоковската порта. Грабнаха секирите, изскочиха навън да насекат дърва за магерницата и мангалите, тръгнаха покрай реката да берат късни лешници.

Същата вечер Атмаджата нахълта в манастирския двор с дружината си. Гутьо се строполи по тъмната стълба на Хрельовата кула, грабна дряновицата и превари разбойниците. Размаха напреде им тоягата.

– Назад! Никой да не мърда, че ей сегинка ще ви натъркалям като снопи!

– Кой си ти, сине майчин? – попита го Атмаджата.

– Аз съм манастирският страж. Моята тояга е благословена от светаго Ивана. Зад гърба ми стоят един милион войници. Който има очи – да гледа. Ако им сторя знак – ще ви направят на пух и прах! Махвайте се! – грозно изрева Гутьо, като видя, че дядо игумен заслиза по стълбището зад ябълката.

Един от разбойниците вдигна пушка и я насочи срещу Гутя. Атмаджата го погледна изкриво.

– Снемай пушката! Не виждаш ли, че този е луд!

Старият игумен пристъпи и зачука с патерицата си по мокрите плочи, наближи, изгледа кротко разбойниците и проговори:

– Добре сте дошли, момчета. Защо стоите на двора, влезте да се подсушите. Настанете се в стаите, които ви харесат.

И като се обърна към магерницата, поръча на магера:

– Заколи две агнета. Гости дойдоха, трябва да се отсрамим.

Дядо игумен поведе нагоре по стълбището разбойническата дружина и почна редом да отваря стаи, където гостуваха по-рано поклонници от всички краища на Балкана. Атмаджата си избра стаята на копривщенските първенци, с топлите миндерлъци. Настани хората си в околните стаи, разпаса ятагана си, окачи пушката си на стената и се разположи до пламтящите въглени. Плесна с ръце три пъти. Влезе първият му помощник.
– Ще им кажеш да не закачат никого. И вино да не плюскат. На вечерята ушите ми да не чуват нечисти приказки. В зори, когато черноризците влязат в църква – ще ги изловим като птици и ще им вържем ръцете. Наточете си ножовете!.. Ще накараме стария да каже къде е имането. От кои години съм хвърлил око на този манастир… Седем товара злато лежат на туй място под земята. Всичкото съкровище на техния последен цар е донесено тука. Паници и чаши от старо злато, гердани и гривни със скъпоценни камъни, които светели нощем като звезди, пръстени, златици… Тъй ще кажеш на другите: позлатени ще излезем от този манастир.
Беше настанала дълбока нощ, когато магерът донесе печените агнета в стаята на Атмаджата. На вечерята разбойниците бяха по-тихи от водата, по-ниски от тревата. Едвам си намокриха устата в пръстените паници с бобошевско вино. Изядоха агнетата, изгребаха с пръсти боровия мед от саханите, изсърбаха бавно кафето и се вдигнаха. Монасите озадачени влязоха по килиите си.

Атмаджата се отпусна върху мекото халище на миндера и протегна десния си крак. Неговият човек, който стоеше на стража до вратата, се затече и му издърпа ботушите. Напълни му чибука с рязан кочериновски тютюн и му поднесе въглен от мангала. Атмаджата смукна с наслаждение и се загледа през прозореца в мрака. Нощният дъжд шумеше в буковия листак. По стъклата тичаха бързи капки.

– Ако някой събере сълзите, колкото хора съм разплакал, ще протече порой като манастирската река! – поклати глава замислено закоравелият разбойник и се изтегна върху халището. Отпусна глава на възглавницата, умората го надви и заспа изведнъж. Ръката му изтърва чибука. Разпаленият тютюн дълго светулка в лулата. Пепел покри и въглените на мангала. Вощеницата в свещника догоря, почна да пращи и угасна.

След полунощ вратата на затихналата стая скръцна. Атмаджата трепна, отвори очи и се надигна. Беше свикнал да спи леко като заек. През открехнатата врата на гостоприемницата един старец в бяла одежда, със сребърна брада до пояса, с патерица и пламтящи очи пристъпи към главатаря на разбойниците. Възправи се пред него величествен.

– Защо си дошъл в моя дом? – проговори старецът и впи очи към Атмаджата. Тия очи пронизаха сърцето на разбойника и той се разтрепери. Зъбите му затракаха. – Аз знам защо си дошъл – продължи старецът. – Полунощ превали и монасите слязоха в църквата. Дигай дружината си и очиствай моя дом! Дъждът престана и тънкият рог на месечината слезе към Бричебор. Додето месечината се потули зад върха – да си вън от манастирските стени. Ако не изпълниш наредбата ми, ще те гоня с един милион войници и няма да намериш по цялата земя място, където да се потулиш! На орел да се превърнеш и да се скриеш в скалите на най-високата планина – пак ще те намеря!..

И като пусна патерицата на земята, старецът замахна и удари страшна плесница на втрещения разбойник. Ушите на Атмаджата писнаха. Тогава нечистият гостенин видя чудо: старецът, който имаше само една ръка, се наведе, взе патерицата си и тръгна към стената, където нямаше никаква врата, мина през стената и се загуби между стволове на вековни дървета.

Страхът му порасна още повече. Щом дойде на себе си, Атмаджата плесна с ръце. Дотърча първият му помощник.

– Дай свещ!

Нахлузи бързо ботушите си, препаса ятагана, грабна пушката си с трескави ръце. Затрополя по стълбището. Тревогата му се удвои, като видя, че нощта е вече ясна и месечината се кани да залезе зад Бричебор. Затече се към отворената църковна врата, разбойниците се втурнаха с вик подире му. Атмаджата размаха застрашително ятаган към монасите, които в туй време пееха „Спаси ни, Сине Божий!”.

Старецът игумен със запалена вощеница в ръка се обърна към разбойника. Лицето му беше спокойно и жълто.

– Какво искаш от нас? – попита тихо игуменът.

– Един от твоите се вмъкна тази нощ в стаята ми и ми удари плесница. Искам да му снема главата от раменете! Да излезе пред очите ми!

– Всичките манастирски братя до един са тук. Разгледай ги и познай оня, който те е ударил, – рече игуменът и прикани монасите да минат пред разбойника.
– Този ли е? – попита игуменът, когато пред Атмаджата приближи първият монах. Игуменът доближи свещта до лицето на монаха, треперещ, изгубил ума и дума.

– Не е! Оня беше с една ръка!

Извървяха се всичките калугери. Очите на Атмаджата зашариха в полумрака по изографисаните църковни стени. Изведнъж погледът му се закова върху образа на свети Ивана, изписан на малкия десен олтар.

– Ето го! Този ми удари плесница! Къде е той? Искам да ми го предадеш!

– Не мога да ти го предам – наведе глава игуменът.

– Не можеш?!

– Починал е преди хиляда години! Основал е и пази манастира си. Мощите му са тук, в ковчег пред олтара. Искаш ли да ги видиш? Ела подир мене.

Атмаджата отстъпи.

– Не искам! – отвърна той мрачно.

Обърна се и викна към разбойниците:

– Да бягаме от тука!

Разбойниците затрополиха по манастирския калдъръм, измъкнаха се през Самоковската порта и потънаха в шумака край реката.

Из сборника “Детски цветослов”, ИК “Омофор” 2012

 

Щом сте вече тук…

Разчитаме на вашите дарения, за да поддържаме този сайт. За високото качество на материалите, които публикуваме тук, нашите сътрудници – преводачи, автори, редактори – заслужават справедливо заплащане за труда си. Можете да проследите актуалното състояние на даренията към всички програми и кампании на фондация „Покров Богородичен“ за текущата година от този линк >>>

Ако желаете да бъдете част от усилията на екипа да развиваме и поддържаме сайта, можете да станете редовен дарител на Православие.БГ в платформата Patreon >>>

лв.
Select Payment Method
Personal Info

Credit Card Info
This is a secure SSL encrypted payment.

Donation Total: 10,00 лв.

Следвайте ни
  
  
   

Може да харесате още...