Земенският манастир е от хиляда години в Европа

Който има възможност нека да провери, или поне да си представи, каква е картата на Европа от 11 век и какво място заема българската държава на тази карта. Земенската обител е преживяла близо десет века и ще пребъде, защото силата на народния обичай възражда всяка година паметта на един народ, който има здрава имунна система. С тези традиции очакваме и ще влезем в ЕС през 2007-ма година.
Ежегодният събор в родния ми Земен няма да пострада след еврочленството ни. Но съм сигурна, че просветените европейци тепърва ще идват на този празник, ще го откриват и преоткриват.
Преди няколко години на събора на Земенския манастир ми дойде на гости Боб О’Нийл – директорът на библиотеката в един от най-реномираните университети в САЩ и света, Бостън Колидж. Този американец от ирландски произход дълго галеше с длани охлузените стени на светинята от 11 век и повтаряше в захлас: "Наистина ли това е строено преди хиляда години? Какво богатство! Господи, каква красота!"
Свидетелка съм как през последните години дипломатите на редица държави прииждат с все по-голямо любопитство за да видят манастира "св. Йоан Богослов" в Земен. И не само на събора през май…
Да, малката ни голяма България е богата страна, неизчерпаема на културни ценности.
Те извират изпод земята или стърчат върху нея, въпреки разрушителните нагони на коренното население.
Тези ценности ще приеме и Европейският съюз.
на списание "Български дипломатически преглед"