Бенедикт ХVІ написа трета енциклика

Папа Бенедикт XVI е сложил подписа си под своята трета енциклика – окръжно послание към всички католици. За това съобщи самият понтифекс на вярващите, събрали се на площада „Св. Петър“ в Рим.
По католическа традиция енцикликата е наречена с първите думи на своя латински текст – Caritas in Veritate („Милосърдие в истината“). Папата съобщи, че този документ ще бъде публикуван в най-скоро време, съобщава РИА „Новости“.
Новото послание е посветено на социалната тема и е продължение ва прочутата енциклика от 1967 г. на предшественика му папа Павел VІ „Populorum Progressio“ („За прогреса на народите“).
По информация на световните агенции, в своята трета енциклика Бенедикт Шестнадесети, известен като един от най-големите теолози на съвремието, засяга острите социални проблеми, свързани с процеса на глобализацията, в това число и тези, които са възникнали по време на световната финансова-икономическа криза. Говори се за необходимостта от по-голямо уважение към човешката личност и се засяга темата за огромния контраст между богатството и бедността в съвременния свят.
За скорошната публикация на третата енциклика на Бенедикт XVI се споменаваше нееднократно в изказванията на високопоставени йерарси на Римо-католическата църква, например в изказването на президента на Папския съвет „Справедливост и мир“ кардинал Ренато Рафаеле Мартино през март. Тогава кардиналът съобщи, че първоначално социалната енциклика е трябвало да бъде публикувана още през 2007 г. „Все пак за да се получи текст, съобразен именно с днешната реалност, трябваше малко да изчакаме“, обясни кардиналът.
Известното забавяне на новата енциклика е свързано също и с трудностите, възникнали при превода на този важен документ от латински език. Очаква се, че за пръв път текстът на енцикликата ще бъде публикуван не само на основните европейски езици, но и на китайски.
Превод: Андрей Романов
Тази енциклика е показателна доколко католиците отговарят на актуалните и важни проблеми в живота на вярващия. Днешният папа е световен философ, защото отношението между религия и хуманитаристика е надежден свод за обосновка на мястото на Църквата в света, защото нейната дейност, слово и проповед не могат да се откъснат от реалните проблеми на хората, които очакват от Църквата разяснение, наставление и подкрепа в тези тежки дни на дразнеща разлика между бедни и богати, която може да роди социално напрежение и противопоставяне, както в навечерието на комунизма. Няма да питаме за позицията на БПЦ по тези въпроси, защото е очевидно, че в познавателната си подготовка и в осмислянето на големите събития в света и в частност на България БПЦ изостава от светските капацитети в тази област. Но възгласа на папата за уважение на човешката личност е важен, защото в стремежа си да уважим епоскопа и митрополита, водени от вяра и въдпитание ние често се себеунижаваме, което се тълкува като смирение от страна на властта в БПЦ. Фактически Църквата в света цени и уважава труда и знанието, като ги възнаграждава достойно, а не се опитва чрез зарибяване на патриотична основа и с плашене чрез страх от Божия гняв да кара хората да работят ангария за вярата. Защото с твърдения за исторически заслуги, които още никой в България не е обосновал като хората, с мистико-ритуална дейност и с разработка на мистико-епическото съзнание, свойствено на българите, ти духовна мисия не можеш да пазиш и развиваш.
Жена ми работи във в.“Старозагорски новини“ и в броят му от 08.07. също е отразена тази енциклика на папата. Но, може би неволно, нашия провинциален вестник е обърнал внимание на това, че Бенедикт XVI призовавал за създаването на световно (!?) правителство, което да реши тези проблеми. А това световно правителство ще си има и премиер, който си има специално име в Библията. За мен лично това е много любопитна подробност, ако е вярно. казват, че Световния президент ще бъде коронясан при следващият папа!?