Източник: ecclesia.gr
Нов църковен музей, “първият в Гърция, който разглежда църковното изкуство и от богословска гледна точка”, отваря на 27 октомври Солунска митрополия. Този малък музей обхваща пет тематични кръга, озаглавени в следния порядък: “Иконата в тялото на църквата”, “Символът на вярата и иконата”, “След Византия”, “Господнята Църква, Църква на верните” и “Света митрополия на светородения Солун”.
Научният богословски консултант на експозицията е професорът по догматика в Богословския Факултет на Аристотелевия Солунски Университет г-н Д. Целенгидис. Цялата експозиция е осъществена от колектива на професора по византийска археология и изкуство г-н С. Кадас, както и от археолозите Е. Ангелку и М. Химонопулу. Повечето от текстовете, съпровождащи експонатите, са написани от вещата ръка на професора по византийска археология А. Семоглу; в съставянето на информационните материали участват и професорът по история на изкуството в същия университет г-жа Мария Скалца, и археологът П. Ницу. Отговорни за осветлението на музея са професорът по архитектура в Солунския Университет П. Тзонос и архитект К. Какагиа, както и музеологът Е. Мамурис.
Експозицията е осъществена с помощта на дарителството на множество храмове, организации и частни лица: храм "Св. Димитрий" в Солун, храм "Св. Теодора" в Солун, Вътрешното министерство, Министерство на Македония и Тракия, Министерство на културата, Окръг централна Македония, Музей на Византийската култура в Солун, кметството на гр. Солун, Одисеас Фокас, Стилианос Хадзиелевтериу.
Със съдействието на организации като A.Г.Е.Т. Ираклис и Лафарже Бетон в скоро време ще бъде изготвен пълен каталог на музея, както и книжно тяло с образователна цел, което ще се прилага в началните училища и гимназиите.
На 27.10.2006 президентът на република Гърция г-н Каролос Папуляс точно в 18.15 ч. ще открие представителната изложба.
За желаещите да посетят музея прилагаме адреса: На ъгъла на Митрополеос и Вогатсику 7, Солун, тел. 2310228823
На добър час!
Разчитаме на вашите дарения, за да поддържаме този сайт. За високото качество на материалите, които публикуваме тук, нашите сътрудници – преводачи, автори, редактори – заслужават справедливо заплащане за труда си. Можете да проследите актуалното състояние на даренията към всички програми и кампании на фондация „Покров Богородичен“ за текущата година от този линк >>>
Ако желаете да бъдете част от усилията на екипа да развиваме и поддържаме сайта, можете да станете редовен дарител на Православие.БГ в платформата Patreon >>>