Официална делегация на СПЦ в САЩ

Делегация на Светия архиерейски синод на Сръбската православна църква, с благословия на Негово Светейшество сръбския патриарх Павле, пътува днес за Съединените американски щати, където трябва да се срещне с висши представители на властта на САЩ и ООН. Основна тема на разговорите ще бъде Косово и Метохия. На обща среща с членовете на делегацията и Светия архиерейски синод подкрепа за целите на делегацията са изразили премиера на Сърбия Воислав Кощуница и посланика на Сърбия Душан Батакович.
Делегацията е съставена от шумадийския епископ Йован, член на Светия архиерейски синод на СПЦ и председател на делегацията, захълмско-херцеговския епископ Григорий, член на Съвещателното тяло на канцеларията на Комитета за Косово и Метохия, липлянския епископ Теодосий, заместник-председател на Комитета за Косово и Метохия, игумен на манастира Високи Дечани и викарий на рашко-призренския епископ, йеромонах Ириней Добриевич, референт на Светия Архиерейски синод по международните и междуцърковните въпроси и председател на канцеларията на Комитета за Косово и Метохия, проф. д-р Боголюб Шиякович, продекан по учебната дейност на Православния богословски факултет на Белградския университет, Андрей Верич, директор на канцеларията на Сръбския конгрес за обединение във Вашингтон, и Мирослав Старовлах, секретар на делегацията.
Първата официална делегация на Светия архиерейски синод на Сръбската православна църква в почти същия състав е посетила Съединените Американски щати от 25 март до 16 април 2005 година, когато са осъществени изключително важни срещи с висши официални лица, институции и медии в Ню Йорк и Вашингтон. Миналогодишното посещение е било изключително плодотворно, а един от важните резултати от него бе образуването на защитна зона около манастира Високи Дечани по непосредствената заповед на генералния секретар на ООН Кофи Анан.