Българският храм е най-красивият в Турция
News bg
Българският храм "Свети Стефан" в Истанбул е класиран на първо място сред десетте най-красиви храма в Турция.
"Желязната църква", както е широко познат българският православен храм "Свети Стефан", е построена през 1898 г. в истанбулския кв. „Фенер" на Златния рог, за да замести дървения си предшественик на същото място.
Преди да бъде издигнат в днешния си вид, на мястото на източноправославния храм е имало дървена къща, която цариградските българи преустроили в черква през 1849 година.
Желязото е било избрано за конструкцията, за да гарантира здравина на строежа, издигнат върху свлачищен терен. Храмът е построен от сглобяеми метални части с обща тежест от 500 тона. Те били докарани от Виена с кораб по река Дунав, през Черно море и Босфора.
Българската църква "Свети Стефан" е следвана в класацията от католическата катедрала "Сен Антоан" от 18 век и арменската църква "Мерйемана" от 19 век, също издигнати в някогашната турска столица. Четвърто място в класацията заема църквата на Арменската патриаршия в Истанбул, построена през 19 в. на място, където няколко пъти са били опожарявани изгражданите там християнски храмове.
На пето място се нарежда православната църква Антакия в окръг Хатай, Южна Турция, на шесто – арменската църква "Света Троица" в Истанбул, а на седмо – гръцката църква "Свети Георги", също в Истанбул. Осма, девета и десета позиции се заемат от гръцката православна църква "Света Троица" в Истанбул, елданската "Мар Петюн" в Диарбекир и асирийската църква към манастира Дейрюлзафаран в Мардин, датиращ от пети век.
Великолепна църква, и в също време е паметник, за съжаление, не само на културата, но и на нещо което вече не съществува – на българското обединение. Всеки следобед се разхождах в градинката до тази църква и винаги имах едно странно и тъжно усещане, и на което едновременно по някакви необясними за мен причини се наслаждавах, усещане че сме една мЪртва нация, че бавно, но сигурно изчезваме от лицето на земята.
Може би причината е че тогава живях в Града, и там не можеш да избягаш от
факта че те – завоевателите са млада нация – от 80 милиона 60% са под 35 години.
И тогава нищо не ни остава освен да минем по моста, който е на 50м от църквата, до другата страна на Златният Рог и да седнем в заведенивето на Али Паша, под минаретата на Соколлу-Паша Джамии и да изпушим по едно наргиле въздишайки тъжно и премятайки тежка кехлибарена броеница докато размишляваме за великия везир Мехмед-паша Соколович който е построил тази джамия и който е бил брат (!!!) на първия патриарх на обновената сръбска патриаршия Макарий Соколович /1557-1571/.