Вселенският патриарх отслужи литургия в древния катедрален храм на св. Николай

След години на настойчиви усилия Вселенският патриарх Вартоломей най-после получи възможност да отслужи литургия в древния катедрален храм на св. Николай в някогашната Мира, който днес според турската държава е само музей.
Църквата датира от ІV век, когато св. Николай е епископ на Мира в древна Ликия. Сградата, която в момента се възстановява, е превърната в музей. В продължение на много години религиозните и политическите власти в Турция спориха, дали да се позволят богослужения в нея. Това не беше възможно дори на 6 декември, когато се отбелязва паметта на светителя.
Така дълги години в храма не само не се служеше, но не се разрешаваха дори молитви. В него влизаха туристически групи, след като си купят входни билети от Турската туристическа агенция, както за всеки друг музей.
Това обаче не е обезсърчило верните, както местни, така и поклонници. Тук идват предимно руски поклонници, като само през първата половина на 2007 г., според проучване на турския в-к “Хюриет”, мястото е посетено от 250 хил. руснаци.
С голяма радост и удовлетворение от страна на цялата Православна църква Вселенският патриарх Вартоломей, след пет години на търпение и настойчивост по отношение на властите в Анкара, получи разрешение да отслужи света литургия в храма на св. Николай.
Това стана възможно след среща, проведена миналата година между патриарх Вартоломей и новия турски министър на културата Ертугрул Гюнай, на която министърът заяви, че искрено желае всеки гражданин на Турция да може свободно да изповядва религията си на място, което е с особено важно религиозно значение. Така бе разрешено извършването на богослужение в храма “Св. Николай, а Министерството на културата отпусна 40 хил. турски лири (около 25 хил. евро) за довършване на фасадата на базиликата. Особено през зимата и пролетта сградата се наводнява от дъждове, защото е разположена на три метра под уличното ниво, което нанася щети на мозайките и стенописите в криптата, където е бил саркофагът на св. Николай.
Мощите на св. Николай са пренесени от Мира в италианския град Бари от моряци през пролетта на 1087 г., 16 години след нахлуването на селджукските турци в Мала Азия.
Господ да поживи дядо Вартоломей – това е Патриарх.
Бог да укрепва архирейската десница на Негово Всесветейшество! Единствена надежда на БПЦ е да стане архиепископия към синода на Великата Христова Църква – Константинопол, но имам съмнения че те ще се съгласят не такова нещо.
Privetstvam prezdegovorivshite
А бе малко ви се чудя тука на икуменистите, Игнатий Брянчанинов знаете ли кой е и изобщо?
Ама освен че се чудя ми е и малко смешно…