Всички християни да празнуват Пасха на една дата?
Източници: Orthodoxie.com, Zenit, InfoCatho
Монсеньор Брайън Фарел, секретар на Съвета за развитие на християните във Ватикана, в интервю пред католическата информационна агенция Зенит, на въпроса за разискваната напоследък възможност католиците да променят датата си на празнуване на Пасха, е заявил следното: „Католическата църква заяви готовността си да промени начина за определяне на деня, за да съгласува датата с православните и източноправославните църкви (така католиците наричат дохалкидонските църкви – б.a.), ако можем да намерим общо решение. Ние сме на разположение. Проблемът е много сложен; дискусии за датата на Пасха е имало и през ІІІ век и днес все още има. Това е нещо, за което ще дискутираме и ще се опитаме да намерим решение. Би било прекрасно свидетелство пред света християните да празнуват заедно, в един и същи ден Христовото Възкресение, сърцевината на нашата вяра”.
Въпросът е бил обсъждан наскоро, по време на ІХ Асамблея на Световния съвет на църквите в Порто Алегре, Бразилия. Повдигната от арменския патриарх на Киликия Арам І, идеята е била подкрепена от кардинал Валтер Каспер, председател на Папския съвет за единството на християните. „Предложението, както и това за взаимното признаване на кръщението са огромни крачки”, – е заявил католическият духовник, добавяйки, че едно от възможните решения би било да се фиксира дата, като например първата неделя от месец април.
На асамблеята предложението е приветствано от повечето участници от Изток. Руският представител протойерей Всеволод Чаплин обаче е предпазлив. „Пасха заедно – добре, но зачитайки Никея. Нека западните се присъединят към нас. Ние следваме нашето предание, това е по-важно отколкото да се харесаме на общественото мнение”. „Не можем да променим Никейското правило”, – допълва и коптският епископ Антониос Шенуда. Съгласно определението на Първия вселенски събор в Никея от 325 година, Пасха се празнува през неделята, следваща първото пълнолуние след пролетното равноденствие.