Жан-Франсоа Колозимо – кавалер на Почетния легион на Франция

С декрет на френския президент Никола Саркози от 30 януари 2008 година, православният философ, есеист и издател Жан-Франсоа Колозимо бе обявен за кавалер на Националния орден на Почетния легион към Министерството на висшето образование и науката.
Това най-висше отличие на Франция му се присъжда в качеството му на историк на религиите, преподавател в Института „Свети Сергий”, и следователно, за приноса му за популяризиране на Православието.
Жан-Франсоа Колозимо е роден на 19 ноември 1960 година в Авиньон. Следва философия, теология, история на религиите и религиознание в Сорбоната, Висшето френско практическо училище, Солунския университет „Аристотел” и Семинарията „Свети Владимир” в Ню Йорк. С изследователски цели пребивава на Света гора и Синай.
От 1988 година се занимава с издателска дейност в Париж. Днес е генерален директор на издателството на Френския национален център за научни изследвания. Успоредно с това, от 1990 година преподава философия и патрология в Института „Свети Сергий”. Член е на управителния съвет на Европейския институт за история на религиите и религиознание, член-кореспондент на Фондацията за политическо новаторство и издаваното от нея списание „2050”. Заседава в правителствената комисия „Машлон”, обсъждаща законодателството във връзка с изповеданията, инициирана от Никола Саркози, докато беше вътрешен министър. Председателствал е дейността на съвета „Религиозен факт” в рамките на Културното ателие „Европа-Средиземноморие-Персийски залив” на френското МВР (Париж-Севиля-Александрия).
Колозимо е хроникьор в множество френски печатни и електронни медии. Освен това е автор на няколко книги: Денят на Божия гняв (2000), Бог е американец (2006); съавтор е на документалните филми Мълчанието на ангелите (1998), Божиите градове (2000), Трима християни срещу историята (2005). В края на февруари ще излезе от печат последната му книга, Руският апокалипсис. През пролетта ще започне снимането на нов документален филм за Иран.
Жан-Франсоа Колозимо поддържа седмична коментарна рубрика във френския православен портал Orthodoxie.com.
Този човек е качествен, има разбира се, като секи от нас, да се шлайфа в зъберите на света, докле, нека спестя …
маа крачоли (има достъп до скъпоценно инфо!) из спеиални централи и ведомства. Отдава предимство на Единственото вековечно учение – Хрисотовото, в Провославните му Писания, Прочити и Тълкувания. но третото, Тълкуванята, той едва ли знае Догматски, тоест, в известна степен е рибок.
Не се заяждам, само се притеснявам, да не би … не нема да кажа, който чете, нека рабира.
–––,
Де бре, РАДВАМ се, на ПРАВОСЛАВЕН интерес откъм зап. майка Европа. Нека!
Но мн. силно ме смущават близостите мосю Жан-Франсоа Колозимо с властта свтска, светските първенци, и т.н. и т.н.: (Член е на управителния съвет на Европейския институт за история на религиите и религиознание, член-кореспондент на Фондацията за политическо новаторство и издаваното от нея списание „2050”. Заседава в правителствената комисия „Машлон”, обсъждаща законодателството във връзка с изповеданията, инициирана от Никола Саркози, докато беше вътрешен министър. Председателствал е дейността на съвета „Религиозен факт” в рамките на Културното ателие „Европа-Средиземноморие-Персийски залив” на френското МВР (Париж-Севиля-Александрия).
Некфо …, тфа ми е неясно.
Много дини под една мишница, ли?!
Много близо до света?
–––
Благодаря за текста!
В Комисията Мишлон участват духовни лица от различни вероизповедания и там се опитват да кажат на френската държава какво очакват от нея. Виж: http://pravoslavie.bg/content/view/1865/233/
А иначе Колозимо е преди всичко философ. И там хората го оценяват като такъв. Същото важи впрочем и за Оливие Клеман, който е член на Френската академия. Иначе, също православен.
„Руският апокалипсис“ – поредните хули срещу Русия, предполагам?
Това са твои предположения. Ще чакаме да излезе книгата и ще те информирам. А може пък и да е „Руското откровение“, кой знае?
Искрено се радвам. Да му е честито! Той наистина е много сериозен човек и благочестив християнин.
благодарско за уточненията и поясненията, Презвитера, Андрей.