Женева: 25-годишнина на православната епархия в Швейцария



Източник:
Service Orthodoxe de Presse

Епархията на Вселенската патриаршия в Швейцария е отбелязала на 4 февруари 2007 година 25-ата си годишнина с тържествена Света Литургия, чиноначалствана от вселенския патриарх Вартоломей, в църквата „Свети Павел” в Православния център в Шамбези край Женева. Патриархът е бил придружван от неколцина епископи, сред които митрополит Йеремия, глава на швейцарския диоцез, митрополит Дамаскин (Папандреу), предишен епископ на швейцарската епархия, сега в покой, викарния епископ Макарий (Павлидис), както и от множество свещеници и дякони от различни енории в страната.

През октомври 1982 година енориите на Вселенската патриаршия в Швейцария, които до този момент са под юрисдикцията на австрийската епархия, се обособяват в отделен диоцез, чийто първи титуляр от 1982 до 2003 година е митрополит Дамаскин.

По време на литургията, патриарх Вартоломей е произнесъл проповед върху текстовете от Апостола и Евангелието на деня, Неделя на блудния син (1Кор. 6, 2-12 и Лук. 15, 11-32). Коментирайки интерпретацията на свети апостол Павел за значението на тялото, той е напомнил, че човешкото тяло „не представлява просто една чудесна съвкупност от биологични функции, която един ден ще бъде унищожена от смъртта”, а е „избран член на Тялото Христово, мистически присадено към Църквата чрез Светото Кръщение, и което ще бъде прославено или осъдено според делата ни при Второто пришествие”.

Осъждайки културата на хедонизма и материализма, която според него господства в съвременните общества и се налага дори в християнските среди, патриархът е призовал всеки да последва примера на блудния син и да прояви „желанието да се завърне в дома на Отца”. Трябва да  положим „извънредни усилия, за да придобием „ум Христов” (1Кор. 2, 16), който служи да изследваме „всичко, що е истинно” (Фил. 4, 8)”, – е изтъкнал вселенският първойерарх и е призовал присъстващите вярващи да последват примера на светиите.

Патриархът е напомнил също в проповедта си за вселенската природа на Църквата и организацията й на поместно равнище. „Църквата – е пояснил той – извършва тайната на вечното спасение и подготвя жителите на Небесното Царство”, въпреки „реакциите и полемиките” от всякакъв тип. Позовавайки се на образ от творчеството на свети Йоан Златоуст, патриарх Вартоломей е сравнил Църквата с кораб в морето, и е цитирал светия отец от ІV век: „Христос не е запретил на бурята, Той е изтръгнал кораба от бурята”.

След това вселенският патриарх е отдал дължимото на „образцовата пастирска дейност” на епископите, ръководили швейцарския диоцез през тези двадесет и пет години, „както във времена на трудност, така и във времена на разцвет” и е поканил събранието да се помоли „на нашия Господ Иисус Христос да благослови напредъка на духовния кораб на Поместната църква, която представлява швейцарската епархия”, за да продължи „да разпространява Христовата светлина, светлината на истинския живот, която осветява и тези, които са близо, и онези, които са далече, които са в дома Господен и които са извън него и също са създадени от Бога”.

Според неотдавнашни статистики, Православната църква в Швейцария наброява повече от 131 хиляди вярващи, или 1,8% от населението. Православните от сръбско потекло представляват към момента най-голямата общност сред преселниците от различните имиграционни вълни през ХХ век (руснаци, гърци, араби, румънци и др.), но някои енории наброяват също голяма част домородни швейцарци. Енорийските общности са разпределени между няколко юрисдикции, но единственият съществуващ в Швейцария диоцез е Швейцарската митрополия на Вселенската патриаршия, основана през 1982 година и ръководена от март 2003 година от митрополит Йеремия. Тя наброява петнадесетина енории, от които две франкофонски – една в криптата в Шамбези и една във Фрибург. В Православния център в Шамбези, седалище на диоцеза,  се намира Висшият институт за православно богословие, основан през 1996 година, който приема обучаващи се в докторска степен. Като цяло Православната църква присъства все по-осезаемо в религиозния живот в Швейцария и участва в Работната общност на Християнските църкви, както и в различни комисии за диалог на национално и кантонално равнище.

Превод: Екатерина Крумова

Щом сте вече тук…

Разчитаме на вашите дарения, за да поддържаме този сайт. За високото качество на материалите, които публикуваме тук, нашите сътрудници – преводачи, автори, редактори – заслужават справедливо заплащане за труда си. Можете да проследите актуалното състояние на даренията към всички програми и кампании на фондация „Покров Богородичен“ за текущата година от този линк >>>

Ако желаете да бъдете част от усилията на екипа да развиваме и поддържаме сайта, можете да станете редовен дарител на Православие.БГ в платформата Patreon >>>

лв.
Select Payment Method
Personal Info

Credit Card Info
This is a secure SSL encrypted payment.

Donation Total: 10,00 лв.

Следвайте ни
  
  
   

Може да харесате още...