Изображения на пророка Мохамед станаха ябълка на раздора в Уикипедия



bgfactor

Яростни дебати се разгоряха в Уикипедия, след като администраторите на сайта категорично отказаха да изтрият от статията за Мохамед илюстрации, изобразяващи пророка.

Мохамед на смъртния си одър забранил да му се покланят. На основание на тази догма всяко негово изображение се счита за противоречащо на нормите на исляма. Илюстрациите към статията за Мохамед в Уикипедия предизвикаха яростно недоволство у последователите на тази религия.

Интересното е, че всичките три показани изображения на пророка са направени в арабските страни (през XIII, XIV и XV век) и то не от противници, а от привърженици на исляма.

В многобройните коментари недоволните пишат, че самото наличие на графични изображения в статията за Мохамед "противоречи на духа на религията и оскърбява 1,7 милиарда мюсюлмани на Земята". Освен това е пусната онлайн-подписка с искане да се изтрият от Уикипедия изображенията на Мохамед – до 10 февруари бяха събрани над 124 хиляди подписа.

Техните противници отбелязват, че Уикипедия е общодостъпен ресурс за всякакъв вид информация. Всичко, което съдържа е обществено достояние, така че правилата на отделни религиозни общности не могат, и не трябва да влияят на неговото съдържание.

От страна на администраторите на Уикипедия последва красноречив жест. На страницата за обсъждане се появи линк с инструкции как да се блокира показването на изображения в браузъра, придружен от снимка на пътния знак "Стоп" в арабските държави.

В българската версия на статията за Мохамед, съзнателно или не, е приложен дипломатичен подход. Там има само текст и липсват каквито и да било изображения.

Щом сте вече тук…

Разчитаме на вашите дарения, за да поддържаме този сайт. За високото качество на материалите, които публикуваме тук, нашите сътрудници – преводачи, автори, редактори – заслужават справедливо заплащане за труда си. Можете да проследите актуалното състояние на даренията към всички програми и кампании на фондация „Покров Богородичен“ за текущата година от този линк >>>

Ако желаете да бъдете част от усилията на екипа да развиваме и поддържаме сайта, можете да станете редовен дарител на Православие.БГ в платформата Patreon >>>

лв.
Select Payment Method
Personal Info

Credit Card Info
This is a secure SSL encrypted payment.

Donation Total: 10,00 лв.

Следвайте ни
  
  
   

Може да харесате още...