Инструкция от Руския патриарх за действията в условия на пандемия
Инструкция към предстоятелите на енориите и подворията, игумените и игумениите на манастирите в Московската епархия във връзка със заплахата от разпространение на коронавирусната инфекция
Одобрено от Негово светейшество патриарха на Москва и цяла Русия
В името на пастирската грижа за хората, както и в отговор на исканията на санитарните власти, при запазване на твърда вяра в благия промисъл Божи и Божието всемогъщество, се приемат следните правила, като се вземат предвид каноничните и богослужебните традиции на Руската православна църква.
До промяна на епидемиологичната ситуация към по-добро и до получаване на съответни указания от епархийските власти за пълна или частична отмяна на тези указания, в енориите, патриаршеските, епископските и манастирските подвория, както и в манастирите на Московската епархия трябва да се действа по следния начин:
Относно причастяването със светите Христови Тайни
- С оглед на това, че принасянето на Безкръвната Жертва никога не може да бъде отменено, защото там, където няма Евхаристия, няма и църковен живот, а също и това, че Светото Тяло и Кръв Христови се дават за здраве както на душата, така и на тялото (вж. например 7 и 9 молитви на св. Йоан Златоуст от последованието към Свето Причастие), като същевременно се взема предвид историческата практика на Православната църква по време на епидемии[1], Христовите Тайни следва да се дават по следния начин: след всеки причастник лъжицата да се избърсва с кърпа, напоена със спирт (с редовно повтаряне на напояването). След това лъжицата да се потапя във вода с последващо утилизиране на водата според практиката за изпиране на причастните кърпи.
- „Запивката“ (вино, което се дава заедно с антидора в руската църковна традиция – прев.) да се дава само поотделно – индивидуално за всеки участник – в съдове за еднократна употреба.
- Да се използват хигиенни ръкавици за еднократна употреба при раздаване на антидора.
- Кърпата, използвана при причастяване на миряните, трябва да се използва само за опазване на Светите Тайни от възможно падане на пода и за избърсване на лъжицата. За избърсване на устните след причастие трябва да се използват хартиени салфетки, които след това трябва да бъдат изгорени. Причастната кърпа да бъде преварявана и изпирана с дължимото благоговение след всяка литургична употреба.
- Причастниците да се въздържат от целуване на св. Чаша.
Относно тайнствата Кръщение и Миропомазване
- Стриктно да се спазва практиката водата да се сменя и освещава наново за всеки отделен случай. Във връзка с това тайнството Кръщение да се извършва само индивидуално при предварителна дезинфекция (избърсване) на купела (баптистерия) с дезинфектираща течност (по-долу е приложен списък с препоръчани течности).
- За миропомазване и помазване с елей да се използва памучна пръчица (вместо миралка) и хартиена салфетка(вместо гъба), които след това трябва да бъдат изгорени.
Относно тайнството Елеосвещение
- При извършване на общо Елеосвещение в църквите за всеки енориаш да се използва еднократна пръчица (например памучна пръчица) с последващо изгаряне.
Други указания за богослужението, пастирската практика и енорийския живот
- Вместо Кръстът да бъде поднасян за целуване на енориашите в края на Божествената литургия и другите служби, препоръчва се той да бъде поставян върху главите на енориашите.
- Завръщайки се към уставната практика, променена през последните години, помазване по време на всенощното бдение да се прави само в случаите, когато се извършва лития и освещаване на елей. В случаите, когато помазването се извършва, да се използва за всеки енориаш поотделно пръчица за еднократна употреба (например памучен тампон) с последващо изгаряне. В другите случаи да се целува Евангелието или празничната икона (Кръст) след полиелея с благословия на свещенослужителя,като Евангелието и иконата (Кръстът) след всяка целувка да се избърсват с дезинфекциращ разтвор.
- Препоръчва се на свещениците да се въздържат от даване на ръка за целуване.
- За раздаването на просфорите, както и на осветените хлябове при всенощното бдение, да се използват хигиенни ръкавици за еднократна употреба.
- Да се отделя повишено внимание на чистотата на богослужебната утвар и литургичните съсъди. След всяка литургична употреба те трябва да се избърсват и измиват старателно с вряла вода.
- Да се преустанови работата на неделните училища, както и на енорийските секции и кръжоци до нови разпореждания.
- Социалните служби към енориите, подворията и манастирите да подпомагат по възможност възрастните енориаши в риск, като им доставят вкъщи продуктите и стоките от първа необходимост.
Общи указания
- Предстоятелите, игумените и игумениите да изискват от служителите на енорийските храмове, подворията и манастирите стриктно спазване на общите хигиенни мерки, включително тези, свързани с редовната дезинфекция на ръцете в течение на деня (поне веднъж на всеки 2 часа).
- Да се осигури често проветряване на храмовете, както и на общите енорийски помещения, като се установи задължителен график за вентилация.
- Редовно да се обработват с дезинфекционни разтвори повърхностите на храмовите мебели за общо ползване (включително местата за писане на бележки, сергиите за свещи и др.), както и дръжките на вратите.
- Редовно да се третират с дезинфекционни разтвори иконите, изложени за целуване от енориашите.
- Свещениците, духовниците и служителите на енориите, подворията и манастирите да са отговорни и внимателни към здравето и самочувствието си. Ако не се чувстват добре, те следва незабавно да информират за това предстоятеля (игумена, игуменията) и да потърсят медицинска помощ.
- Предстоятелите, игумените и игумениите да организират задължително измерване на температурата преди началото на работния ден (например с помощта на безконтактен термометър) при свещенослужителите, църковнослужителите, а също и сътрудниците на храма, които взаимодействат с голям брой енориаши.
- Да се обяснява на енориашите, че изпълнението на тези изисквания и ограничения трябва да се приема като следване на думите на Светото Писание: „Не изкушавай Господа, твоя Бог“ (Мат. 4:7). Да се обясни на енориашите, че в случай на симптоми на грип или други инфекциозни заболявания те трябва да се въздържат от посещение на храма в името на любовта към ближния.
[1] Специални случаи: причастяването на болни със заразни заболявания се извършва след другите причастници (или дори по време на отделно богослужение), като след всеки причастник лъжицата се избърсва с кърпа, която след това се изгаря; използва се отделен съсъд и лъжица за болния; те се измиват с оцет, който се излива в сух кладенец (вж. С. В. Булгаков. Настольная книга для священно- и церковно-служителей; Пидалион с тълкувания на преп.Никодим Светогорец – към правило VI.28).
Приложение
Следните препарати се препоръчват за дезинфекция:
- препарати на базата на третични амиди (например Еволайн-4D);
- 3% водороден пероксид;
- 70% изопропилов алкохол (например Септолит-антисептикt);
- 75% етилов алкохол;
- хлорсъдържащи препарати (за почистване на помещения).
| Patriarchia.ru
Превод: Андрей Романов
Снимка: nevsky.by