Медицински изследвания подкрепят църковната позиция срещу аборта
Източник: Български фактор
Откритието е направено с прецизна ултразвукова техника, в рамките на изследване на въздействието на наркотични и лекарствени средства върху плода. Резултатите са публикувани в изданието Archives of Disease in Childhood Fetal and Neonatal Edition.
На медицината отдавна е известно, че плодът има развита чувствителност още преди раждането. Той слуша музика и я разпознава след раждането, реагира на външните шумове и на шумовете в майчиния организъм, има и чувство за равновесие и се движи в зависимост от движенията на майката. Новото в американското изследване са промените в емоционалното състояние, свързани с недоволство и безпокойство.
Откритието на американските лекари се оказва в подкрепа на църковната позиция по отношение на абортите. Православната църква винаги е знаела, че детето е пълноценно човешко същество още от момента на неговото зачеване и гледа на убийството на детето в майчината утроба като на всяко друго убийство. Осъжда го като смъртен грях.
Макар това църковно знание да е част от интуициите още на древните общества – например римското право признава наследствени права на нероденото дете – днес то е практически изтласкано от съвременната медицинска, пък и изобщо човешка етика. На аборта днес в нашата култура се гледа като на част от хигиената на жената и ако се правят усилия да се ограничат абортите чрез реклами на противозачатъчни средства, то е за да се избегнат някои чисто медицински рискове.
Разбира се, че промяната на тези нагласи не би могла да дойде по пътя на развитие на технологиите. Но е важно, че подобни обективни данни правят по-ясна ситуацията на избор, пред който е изправена всяка жена, когато пристъпва към изкуствено прекратяване на бременността си. Това е избор на живот и смърт – нищо по-малко.