Междурелигиозна конференция в Македония: Религиите да подтикват към диалог

Религиозните общности трябва да работят върху създаване на климат за решаване на проблемите посредством диалог. Тези, които не разговарят, трябва да бъдат подтикнати да го правят, особено вътре в православната общност на Балканите, където този проблем е най-силно изразен. Това са част от заключенията на двудневната регионална конференция „Балкански диалог между религиите”, който завърши днес в Струга.
Каноничните въпроси трябва да се разрешават в самите църкви, а като инструмент за решаване на проблемите трябва да се използва диалогът, с което религиозните общности да дадат пример на гражданите и тласък за преодоляване на препятствията и подобряване на съвместния живот в мултиетническите и мултирелигиозни общества – до това заключение са достигнали участниците.
Те смятат, че подобни срещи трябва да влияят положително върху подобряването на диалога и комуникацията между представителите на различните религиозни общности от балканските страни и върху надминаването на междурелигиозните неразбирателства и нетърпимост.
На конференцията, организирана от Комисията за отношенията с религиозните общности и групи на Република Македония с подкрепата на Посолството на Швейцария, са участвали представители от различни вероизповедания и експерти от Хърватия, Босна и Херцеговина, Сърбия, Черна Гора, България и Македония.
Проф. Др. Георги Лозанов во своите вдахновени предавања говори за тоталитарниот дискурс които се труди да ги дисциплинира сите останати. Во Р. Македония, од страна на таквиот дискурс винаги се пласираат еднострани информации. Значи, медиите во Р. Македония, воопшто не информираа за скандалот които се случи преди одржувањето на Конференцията.
Претседателот на Комисията за отношенията с религиозните общности и групи на Р. Македония, г. Цане Мояноски во програмата помпезно наяви че на Конференцията ке учествуваат претставници од клирот на сите помесни православни Цркви на Балканот, но на диалогът такива немаше. Дури и оние които се опитаха да доидат, беа грубо спречени од страна на г. Цане Мояноски. Оттука, соопштението е прилично лицемерно.
За поопширно информиране по одношение на този вопрос ги предлагам следниве линкови
http://www.poa-info.org/frameset.php?l=mk&r=vesti
http://kivot.wordpress.com/2006/05/30/dijalogidijalogodbivanjetonacane/
Инаку, со нетрпение го чакам денот когато болгарските Епископи, како и сите други канонски Епископи, ке можат свободно да служат и роповедаат во Охрид, иако се сомневам дека македонското правителство ке го дозволи тоа во блиско бъдще.