Митрополит Герман беше принуден да се оттегли
Митрополит Герман, който вече се титулува “бивш Вашингтонски архиепископ, митрополит на цяла Америка и Канада”, е изпратил писмо до Синода (с дата 4 септември), в което моли да му се разреши да се оттегли от поста си, считано от същата дата, “в интерес на Православната църква в Америка и предвид здравословното ми състояние към момента”.
Светият Синод изрази своята братска любов и благодарност на Негово Блаженство митрополит Герман за предстоятелското му служение и архипастирските му трудове.
Синодът е определил за временен заместник на предстоятелския пост на OCA Негово Високопреосвещенство Димитрий, Архиепископ на Далас и Юга.
Всъщност оттеглянето на митрополит Герман не изглежда толкова доброволно.
На 3 септември той е отказал да присъства на смесеното заседание на Синода и на Митрополитския съвет, на което беше представен доклада на Специалната комисия за разследване, която беше създадена през октомври 2007 г., за да разследва крупните финансови злоупотреби в администрацията на Православната църква в Америка. Митрополит Герман е изпратил писмо, прочетено пред изненаданите членове на Съвета сутринта преди заседанието, което е трябвало да председателства, в което моли за шестмесечен отпуск по болест поради предстояща хирургическа операция на гръбначния стълб.
След представянето на доклада Митрополитският съвет единодушно е поискал от Синода “по най-категоричен начин” да бъде отхвърлена молбата на митрополит Герман за шестмесечен отпуск “с оглед заключенията на доклада на Специалната комисия за разследване” и да се приеме първата препоръка от доклада на комисията за незабавно освобождаване на митрополит Герман от длъжност.
Същевременно на бившия предстоятел на OCA митрополит Теодосий, предшественик на митрополит Герман, му е наложено ограничение да присъства и участва в богослужения, когато е поканен, единствено в храма “Св. Йоан Кръстител” в Канънсбърг, Пенсилвания отсега нататък.
“Експлозивният” доклад на Специалната комисия, съдържащ нейните заключения, както и краткосрочни и дългосрочни препоръки, е бил представен от Негово Преосвещенство Бенджамин, Епископ на Сан Франциско и Запада. В уводното си обръщение епископ Бенджамин заявява: “Това, което откриваме в този доклад, е една невероятна безотговорност на много нива”.
Светият Синод на епископите и Митрополитският съвет на OCA са гласували единодушно за приемане на доклада на Специалната комисия за разследване.
Днес, 5 септември 2008 г., Светият Синод и Митрополитският съвет на OCA публикуваха съвместно изявление относно доклада на Специалната комисия, което гласи:
“Светият Синод и Митрополитският съвет, като приемат доклада на Специалната комисия за разследване и фактите, установени в него, смирено се извиняват на Църквата и на всички онези, които са засегнати от тези събития.
Ние признаваме, че не сме действали според информацията, която ни е предоставяна, и не сме изисквали отчетност и откритост един от друг и от онези, които работят за нас.
Ние сме решени да изградим една култура в Църквата, която насърчава комуникацията, прозрачността и личната отговорност.
Дължим също голямо извинение на г-н Джон Коузи, бивш председател на Комисията за одитиране на OCA. Приветстваме неговите неуморни опити да разкрие фактите. Заради своите усилия той беше отблъснат, изолиран и тормозен. Ние дълбоко съжаляваме за това отношение.
Знаем, че доверието трябва отново да се изгради и се молим да бъдете окуражени от нашите действия отсега нататък, когато се опитваме решително да поправим грешките на миналото и да не допуснем те да се повтарят.” | oca.org, ocanews.org