Москва: Православни и католици трябва да се откажат от конкуренцията

По време на срещата си с главата на католическата архиепархия в Москва архиепископ Паоло Пеци в петък той подчерта намерението си да продължи курса на своя предшественик на този пост (сега патриарх Кирил) за търсене на взаимно разбирателство и подобряване на отношенията с Римокатолическата църква, съобщава официалният сайт на Московската патриаршия.
Страните отбелязаха необходимостта от още по-ефикасно сътрудничество между Руската православна и Римокатолическата църкви за защита на традиционните християнски ценности срещу съвременния секуларизъм.
В тази връзка, подчерта архиепископ Иларион, "всеки дух на съперничество и конкуренция между нас трябва да остане в миналото". От своя страна архиепископ Пеци изрази готовност за търсене на нови форми на взаимодействие, които ще съответстват на актуалните задачи на християнското свидетелство, и постави въпроса за възможността на съвместни православно-католически мероприятия в тази област.
Участниците в срещата стигнаха до извода, че трябва да продължи дейността на създадената през 2004 г. Съвместна работна група за разглеждане на проблемите, съществуващи между Руската православна църква и Римокатолическата църква в Русия. "В своята работа Съвместната група доказа ефективността си при откровеното и конструктивно обсъждане на най-различните аспекти в отношенията между двете Църкви, включително все още съществуващите проблеми и несъгласия", се казва в съобщението.
Същевременно се подчертава, че Съвместната работна група би могла в бъдеще да има функцията на форум, на който да се обсъждат възможните форми на сътрудничество между двете Църкви.
Сближението между православни и католици е очаквано от много вярващи по света. Прави впечатление обаче, че католиците са по-подготвени да се вместят в модерността, отколкото православните. Католиците имат програми за развитието на отношенията между наука и религия, имат много сериозни философи, които са авторитет по цял свят и имат прекрасни образователни и социални центрове. Освен това католическата църква е по-независима от светски политици и бизнесмени, отколкото православието. Затова слбижението може да стане на научни и познавателни форуми, където всеки може да сподели опита на вярващите през модерността. Може да се търси и обща декларация за времето на комунизма и за силовото налагане на атеизъм в модерното образование в Европа и особено тотемизма на Дарвин. Руската църква няма проблеми за това. Проблеми има БПЦ, която не говори за запазването на вярата през комунизма, не изследва отношенията между наука и религия, няма философи, които да търсят връзка с религията на световно равнище и използва безвъзмездно квалификацията и културата на светски лица, които на основа на исторически твърдения легализират привилегиите на БПЦ. Впрочем въпроса с историческите заслуги на БПЦ може да бъде прекратен за спекулации като се направи паметник на Църквата и след това да се попита къде са й дейностите, които католицизмът развива. Другият път на православните е да отрекат западната цивилизация и да казват, че духовността няма нищо общо с науката, културата и прогреса.
Ужас, та ужас!!
Алексий Втори ще се обърне в гроба.
До колкото познавам архиепископ Иларион (а го познавам не лошо) той никога няма и не е имал своя собствена позиция по който и да било църковен проблем. Това, че ще продължи опитите на някогашния митрополит Кирил(сега патриарх Кирил) е естественно, защото и преди той правеше, каквото иска Кирил, а това го знаят и в папската общност. За всичко години, които архиепископ Иларион прекара във Виена, един път не каза, как смята да убеди католиците да се откажат от погрешните си формулировки, КОИТО СА ПОТВЪРДЕНИ ОТ ТАКА НАРЕЧЕНИТЕ „ВСЕЛЕНСКИ СЪБОРИ“ НА ПАПСКАТА ЦЪРКВА? И най-обидно от всичко е, че русснаците се занимават със свойте си проблеми с католиците, а представят тая работа, като от името на вселенското Православие.