Московската патриаршия осъди решението на Страсбургския съд за разпятията
Решението на съдиите от Европейския съд за правата на човека в Страсбург, според които е недопустимо да се окачват разпятия по стените в държавните училища в Италия, може да доведе до дестабилизация в цяла Европа, смята представителят на Московската патриаршия в Съвета на Европа игумен Филарет (Булеков).
„Европа може да се сблъска с обществена дестабилизация, с възникване на протестни настроения по въпроси, които по-рано не предизвикваха напрежение в обществото. В този случай нов фактор на нестабилност ще бъдат именно “правата на човека” и тяхната интерпретация от този компетентeн съдебен орган от общоевропейски мащаб”, заяви игумен Филарет пред портал „Интерфакс-Религия“.
На 3 ноември Европейският съд за правата на човека забрани окачването на разпятия в държавните училища в Италия в отговор на иска на италианската гражданка Соле Лауци. Според нея християнската символика в училището, където учат децата й, им пречи да получат светско образование. Правителството на Италия възнамерява да обжалва решението на съда.
Игумен Филарет смята, что решението на Страсбургския съд „ще нанесе много сериозен удар върху концепцията за правата и свободите на човека” и като цяло демонстрира ”дълбока криза на правозащитния подход”. То е закономерно отражение на процесите, които стават в Европа през последните години – например изключването на християнството от преамбюла на Европейската конституция, смята той.
„Създаденият прецедент е много опасен. Днес искат да махнат разпятието от училищата в страните с католическата култура. Утре ще поискат да махнат и “християнските знаци” от историческата държавна символика на европейските страни. И е напълно възможно, че ще дойде време, когато със същата аргументация ще поискат да махнат кръстовете от хилядите европейски храмове”, заяви представителят на Московската патриаршия.
Решениего на съда в Страсбург показва до каква степен Европа е сериозен цивилизационен проект. Тук няма да давам доводи за християнството в европейската идентичност и за християнството в българската идентичност – за това има митрополити, които носят часовници за 15000 долара и се возят в авторпарк за милиони. Те да отстояват идентичността на християните, заради която днес цяла Италия е настръхнала. Само ще отбележа, че фашизма и комунизма като две човеконенавистни движения се родиха в Европа, която нищо не е разбрала както от същината на човешките цивилизации, така и от тоталитарните режими, които повечето европейци не са живели и като такива не могат да познават проблемите на недемократичното общество. А въпросът за светкостта на образованието е въпрос на перспективен антиисторически разумен модел, в който понятия като почтеност и заслужено признание не съществуват. Защото фактите показват до каква степен понятието за свобода е лишено от представа за дълг и исторческа мисия.