Надпис „Иисус Назорей“ откриха върху Торинската плащаница
Историкът Барбара Фрейл, работеща в архивите на Ватикана, откри надпис “Иисус Назорей” върху Торинската плащаница. Както съобщава днес лондонският вестник Daily Telegraph, това й се е удало с помощта на суперсъвременна компютърна техника.
Надписите на три езика – латински, гръцки и арамейски – са били открити от Барбара Фрейл по време на задълбочен анализ на панорамните снимки на плащаницата с помощта на най-нова компютърна програма. Компютърът успял да прояви думите върху погребалния покров и да ги прочете.
Според учения надписите са били направени от римски войници или чиновници с цел идентификация. Думите са нанесени върху различни части от четириметровото платно, в което е било завито тялото на Христос. Фрейл вече нарече своето откритие “погребален сертификат на Христос”.
Свещената плащаница се е пазела дълто време в храма “Св. София” в Константинопол. Тя се е изнасяла за поклонение през Страстната седмица. Смята се, че Йосиф Ариматейски е завил в нея тялото на Спасителя след свалянето Му от Кръста. Върху плата се е отпечатало изображението на лице и тяло, за които вярващите смятат, че са на Христос.
След разграбването на Константинопол от кръстоносците през ХІІІ в. плащаницата е била донесена във Франция. Сега тя се пази в храма “Св. Йоан Кръстител” в италианския град Торино, съобщава ИТАР-ТАСС.
В края на 50-те години на миналия век в Оксфорд бе направен радиовъглероден анализ на фрагмент от плащаницата. Тогава учените направиха извода, че платното е било изтъкано през ХІІ-ХІV в. и следователно не може да бъде погребалния покров на Христос. През миналата година обаче стана ясно, че тези изследвания са били проведени с грешки и че оксфордската датировка не може да се смята за вярна.
Откога о.проф.Шиваров повтаряше, че не може да се разчита само на С-14… Книгата на Ж.Ловоайе „Тайната на плащаницата“ е много изчерпателна и интересна. Чрез голям снимков анализ той доказва, че образът е на изправен, а не легнал човек; т.е. запечатан е моментът на възкресението.