Патриарх Кирил обеща на Първанов съдействие по проблема със Страсбургския съд

"Нашите страни са свързани помежду си с братските връзки на общата православна вяра", каза Неговото светейшество, приветствайки високия гост. Общността на руския и българския народ има дълбоки корени в историята и културата и се проявява в техните мирогледи и обичаи, подчерта патриарх Кирил. "Ние имаме обща система от ценности, а значи се намираме и под влиянието на Православната църква, имаме общи идеали", отбеляза първоиерархът.
Патриарх Кирил смята, че високото ниво на отношенията между Руската и Българската православни църкви е важен фактор за укрепването на връзките между държавите и народите: "Радвам се да видя във Вашата делегация владика Николай, Пловдивския митрополит, и владика Игнатий, Проватския епископ, който е представител на Българската църква в Москва".
"Бих искал сърдечно да Ви поздравя – каза по-нататък Неговото светейшество. – Добре дошли в Москва и Даниловския манастир, който е административен и духовен център на Руската православна църква".
В отговор президентът на България заяви: "Винаги съм смятал, че Църквата играе много важна роля в развитието на отношенията между Русия и България". Той отбеляза също, че българската държава подкрепя изцяло мисията на Църквата, но не се намесва в дейността й.
"Руската православна църква и Българската православна църква развиват добри и активни отношения", отбеляза Първанов и предаде на предстоятеля на Руската църква приветствие от българския патриарх Максим.
Президентът изрази надежда, че патриарх Кирил ще даде своята оценка за публикуваното на 22 януари 2009 г. решение на Европейския съд по правата на човека, в което частично се подкрепят исканията на разколниците, отделили се от Българската православна църква.
Според главата на българската държава тези решения могат да имат последици не само за България и Българската православна църква, но и за целия православен свят и международната правоприложителна практика.
В последвалата беседа предстоятелят на Руската православна църква наблегна на необходимостта от съхраняването на духовната и културна идентичност на народите, което е особено актуално в епохата на глобализацията. Неговото светейшество е убеден, че духовната самобитност на народите включва и присъщата им система от ценности, която се проявява в това число и в правовите норми.
Съгласявайки се с мнението на българския президент относно голямата значимост на решението на Страсбургския съд за по-нататъшното развитие на международните отношения, патриарх Кирил увери президента Първанов в готовността на Руската църква да подкрепи позицията на българската държава и Светия синод на Българската православна църква. Неговото светейшество даде също така висока оценка на приетия в България в 2002 г. Закон за вероизповеданията, който закрепи особения статус на каноничната Българска православна църква и защити нейните права.
"Изграждането на "общоевропейския дом" предполага да се уважават традиционните ценности на всички народи на Европа, а не само на някои от тях“, отбеляза патриарх Кирил.
В хода на разговора страните подчертаха, че е необходима широка обществена дискусия по мирогледните основи на процеса на европейското сътрудничество и, в частност, по решението на Страсбургския съд.
"Руската православна църква активно ще сътрудничи с Българската църква, с Вас, господин Президент, с Вашето правителство и Вашия народ“, подчерта предстоятелят на РПЦ.
Негово светейшество руският патриарх Кирил и президентът на България Георги Първанов. Снимка: ОВЦВ/Mospat.ru
Пловдивският митрополит Николай предаде на Негово светейшество патриарха на Москва и цяла Русия поздравленията във връзка с патриаршеската интронизация и изпълнените с любов благопожелания на светейшия български патриарх Максим и Светия Синод на Българската православна църква. Той също така информира Негово светейшество за позицията на БПЦ относно решението на Европейския съд по правата на човека.
"Искам да Ви уверя, че малка България има твърдо намерение да си отстоява своята културна идентичност", каза в края на срещата президентът Георги Първанов.
Делегацията, придружаваща президента на България, включваше Пловдивския митрополит Николай, представителя на Българската православна църква при Московския патриаршески престол Проватски епископ Игнатий, вице-премиера и министъра на външните работи на България Ивайло Калфин, посланика на България в Русия Пламен Грозданов, министъра на културата Стефан Данаилов и други официални лица.
От страна на Руската православна църква в срещата взеха участие: заместник- председателят на Отдела за външните църковни връзки на Московската патриаршия Егориевски епископ Марк, наместникът на московския Даниловски манастир архимандрит Алексий, секретарят на ОВЦВ по междуправославните отношения протоиерей Николай Балашов, и. д. секретар на ОВЦВ по взаимоотношенията на Църквата и обществото отец Георги Рябих, ръководителят на службата на патриаршеския протокол протодякон Владимир Назаркин, сътрудниците на ОВЦВ.
На срещата присъстваха също посланикът на Русия в България Ю. Н. Исаков и представители на Министерството на външните работи на Руската Федерация.
|ОВЦВ/Mospat.ru
Превод: Андрей Романов
Две общности имат значение за българската културна идентичност през модерността. Това са БКП и БПЦ. Кое ги сближава? Първо това е зависимостта от Русия. Второ, използването на човешки ресурси чрез заплахи, икономическа и психологическа принуда, политически интриги и зарибяване на населението чрез текстове и произведения на историческа и национална основа без да си плащат за интелектуалните и морални услуги на населението. Трето, ниското качество на поместната им идеологическа продукция и зависимостта им от международни централи. Четвърто, издигането в йерархията на общността по мистико-конспиративни норми и по принципа верен и проверен човек, а не според дарбите, талантите и труда на човека. Пето -претенцията за историческа мисия в световен мащаб без шефовете на двете формации да имат сериозни произведения в областта на историята и философията. Шесто, силното влечение към лукса, материалните ценностти и престижа на церемониите на светския живот, макар и двете културни явления да проповядват аскетика и отказ от земните блага в името на идеята. Седмо, масово използване в образованието и популярната култура на произведения и продукти на идеологическите им опоненти, за които не си плащат. Затова докато в България не се оценят двете норми на цивилизацията – достойно заплащане на труда и знанията на българите от страна на двете идеологически звена скоро ние национална философия няма да видим, а без нея не можем да използваме в речника си понятието „културна идентичност“.
Кажет,знаете ли цельта на „Бьльгарската делегация“?Сигорно-не са имали колани-бельо дори-чорапи.За по-удовно.Дано-поне са се върнали с дрехите-дето са били облечени.Да живее БКП-Бьлгарската дыржава-Българското население.Не се-чудете.Не ме-съдете.Не ми харесва-да ме правят на глупак-и да рыкопляскам.
Възможно е,да допускам правописни грешки.Много съм изморен.Пожелавам на всички коментиращи,да не се преуморяват като мен.
http://www.mediapool.bg/show/?storyid=148730&srcpos=2
Честните хора в България още от възраждането не искат балкански и руски ценности – корупция и пиянство, а искат германски и скандинавски ценности в нашето Отечество – труд и честност!
Само не мога да разбера, как все разни болни мозъци успяват да се подпишат под всяка статия…
Но ги обединява омразата към Русия и любовта към мамонския и безбожен дух на запада.
Дребни, злобни, лукави джуджета сте вие, господа…
в качеството си на какъв Кирил ще се меси в делата на самооправляема и независима Църква?(или за пореден път се доказа,че е зависима и се управлява от Москва) а и Първанов за каква помощ говори,та той даже на Великден не влиза в храм( несъм го виждал да се пречестява нито веднъж)и незнае ли,че църквата ни е е независима или поне такава трябва да бъде!!! По Конституция е отделена от държавата(Президента доколкото знам представлява държавата, а не Църквата) и държавата няма право да се меси в делата на същата и докато това става все по-малко хора влизат в Храмовете,почти не участват в Богуслуженията,обръщат се към десетките секти регистрирани благодарение на държавата.Първанов просто отиде да се отчете за 50 000 долара дадени му като награда за принос към Православието преди няколко години(макар,че е ясно за какъв принос става въпрос, даже не се знае кога е кръстен и дали е)СТИГА ВЕЧЕ ДЕМАГОГИЯ!СТИГА ПОДМАЗВАНЕ НА КПСС И КГБ!ЗАТОВА ЛИ БЕШЕ БОРБАТА НА ИЛАРИОН МАКАРИОПОЛСКИ,АВКСЕНТИЙ ВЕЛЕШКИ,ПАИСИЙ ПЛОВДИВСКИ,АНТИМ ВИДИНСКИ,КЛИМЕНТ ТЪРНОВСКИ…ТОВА НЕ Е НЕЗАВИСАМА ЦЪРКВА!
ТУК ДЪРЖАВАТА СЕ МЕСИ В ДЕЛАТА НА НЕЗАВИСИМАТА ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА!ТУК АРХИЕРЕИТЕ ДАЛИ ОБЕТ ЗА НЕСТЯЖЕНИЕ КАРАТ КОЛИ ЗА 350 000 ЕВРО И ИМАТ НАГЛОСТТА ДА СЕ ОБИЖДАТ ОТ ПАСОМИТЕ СИ,ДА ГИ УЧАТ НА ХРИСТЯНСТВО А САМИТЕ ТЕ ДА ФАРИСЕЙСТВАТ!ТУК НЯМАТ ВРЕМЕ ДА ТЕ ИЗПОВЯДАТ,ДА ТЕ КРЪСТЯТ И ДА ТЕ ВЕНЧАЯТ КАКТО ТРЯБВА ЗАЩОТО БЪРЗАТ ДА СИ ВЗЕМАТ СВОЕТО БЕЗ ДА МИСЛЯТ ЗА КАНОНИ!ТУКА МИРЯНИТЕ МЪЛЧАТ И ЧИННО ИЗПЪЛНЯВАТ! ТУК МАСОНИТЕ СА В ХРАМОВЕТЕ И ТЪПЧАТ ПРАВОСЛАВИЕТО!ТУК ИМА АРХОНТИ ЛИЦЕМЕРИ ДАЛИ ПАРИ НА НЯКОЙ ЗА ЛИЧНИ НУЖДИ ПРЕДСТАВЯЩИ СЕБЕ СИ ЗА МНОГО ДОБРИ ХРИСТИЯНИ,А ТЕ ДАЖЕ ДА СЕ ПРЕКРЪСТЯТ НЕМОГАТ!СТИГА ВЕЧЕ,СЪБУДЕТЕ СЕ ПРЕДИ ДА СМЕ ПОГРЕБАЛИ ЦЪРКВАТА!!!
моля Ви НЕтрийте коментара нали тук може да си кажем всичко
Честните хора в България още от Възраждането, искат само едно. Да запазят идентичността си, традициите си и духовните си ценности. Какво общо имаме с немците и скандинавците? Нима те са славяни или православни? И ако някой уважава руската култура и духовност, трябва ли да го наричат комунист? Защо в главите на някои се въртят само политически клишета? Много злоба, много агресия!