Петиция в подкрепа на пакистанско момиче, заплашено от смъртна присъда заради християнската си вяра
След пет отлагания на делото, Апелативният съд в Лахор, Пакистан, осъди Ася Биби заради християнската й вяра. Присъдата, която местното законодателство предвижда по това обвинение, е смърт.
Ася Биби е обвинена в богохулство и отстъпление от исляма, защото е изповядвала християнската си вяра в тази мюсюлманска страна. По време на изслушванията на защитата, обвинителите са организирали ислямски имами да стоят в съдебната зала и по този начин да заплашват свидетели по делото, които са били дошли да свидетелстват в полза на Ася.
Може ли съд, председателстван от съдия-мюсюлманин да отсъди независимо, безпристрастно и обективно в присъствието на 20 имама? Как е възможна изобщо независимост на съда в страна, където не се прави разлика между гражданския и религиозния закон? Или в съдебна система, където “пазители на вярата” надзирават процеса?
Правата на Ася Биби са погазени в това дело. Самото съществуване на закон за богохулството в Пакистан е сериозно нарушение на основното право на свобода на вероизповеданието. Във Всеобшата декларация за правата на човека, чл. 18 се казва:
Bсеки човек има право на свобода на мисълта, съвестта и религията; това право включва правото да смени религията или убежденията си, както и свободата да изповядва религията или убежденията си, индивидуално или колективно, публично или частно, чрез обучение, обреди, богослужение и ритуали.
Ася Биби не е получила честен и справедлив процес, нито такава присъда. Отнето й е дори правото да защити своята невинност срещу фалшивите обвинения.
Семейството на Ася Биби е заявило, че ще обжалва пред Пакистанския Върховен съд. Но с оглед на това, което се случи в Апелативния съд, не сме оптимисти. Време е САЩ, Обединеното кралство и други западни страни да задвижат дипломатическите си механизми.
Християнските мисионери и неправителствени организации, работещи в Пакистан знаят, че правителството не би направило нищо, което би разтревожило САЩ. По тази причина най-полезното на този етап е да пишете до американското посолство в страната и да ги помолите да мобилизират всички възможни дипломатически средства за освобождаването на Ася Биби.
Можете да подпишете петиция от сайта на citizengo.org, с която да изпратите електронно писмо до американския посланик в Пакистан Ричард Олсън. Може би сте последната надежда на Ася.