Православен свещеник ще представлява Финландия в Европарламента

Петдесетгодишният отец Митро Репо е независим кандидат от листата на Социал-демократическата партия. По време на скорошните избори за Европарламент о. Митро получи 71 500 преки гласове (повече, отколкото всички други кандидати от партията), което му дава правото да заеме едно от двете места, спечелени от социал-демократите.
"Честно казано, тази популярност е изненада за мен", заяви Репо в интервю, дадено на финландската телевизия. През май Синодът на Финландската православна църква му забрани да служи и да носи свещенически одежди. "Свещеникът служи на всички хора и затова не може да представлява някаква отделна група от населението", се казва в изявлението на Синода. Православната традиция забранява на свещенослужителите да се занимават с политика. След като о. Митро Репо приключи с политическата си кариера, той ще може да се върне към задълженията си на свещеник, заяви Синодът. Самият о. Митро заяви, че решението на Църквата го е "учудило и натъжило", тъй като по-рано някои православни свещеници във Финландия са се занимавали с политическа дейност без всякакви последици за своето служение.
"Ще се боря за по-хуманна Европа", казва о. Митро Репо. В течение на много гоздини той е защитавал правата на трудещите се във Финландия и смята да продължи борбата си на европейска арена. Във Финландия о. Митро е известна личност. Той е написал няколко книги, често говори по телевизията. През 2006 г. финландските медии го включиха в "десетката на първите медийни личности" в страната, съобщава сайтът kauppatie.com.
Финландската православна църква наброява 60 хиляди вярващи, докато към паството на Евангелско-лутеранската църква на Финландия принадлежат 4,3 млн. души. | Благовест-Инфо
Характерното за православието е, че то предпочита да влиза в сношения с левите политически сили на Европа. Може би причината за тази симпатия се крие във факта, че десните в ЕС са обвързани с католицизма и протестантството. Затова и нашите расоносци флиртуват с БСП, а в Русия Църквата има цяла социално концепция, която по същество е лява. Струва ми се обаче, че православната забрана за участие на свещеници в политиката е демодирана и не отговаря на условията на Източна Европа, където всичко е политика – от глобалните проекти на икономическия фундаментализъм, до левчетата, които даваме на свещениците за различни треби. Комунизмът и неговата реакция направиха от всичко политика, израз на което е избирането на поляк за папа за да може чрез религията да организира антикомунизма в Източна Европа, а не защото Йоан Павел ІІ беше харизматик. Освен това в историята е известно, че Църквата е оказвала съдействие на светските власти, особено в България до 09.09.1944 година, заради което фактически са били и репресирани мното свещеници. Освен това християнството си има своя политическа философия и разбирания за истина, свобода и напредък, които не могат да не окажат влияние на политическия процес, защото обществото е здраво сплетена културно-информационна мрежа и всяка промяна или движение в единия край на мрежата дава отражение на други части на организма на общественото тяло. Така че Църквата волю-неволю присъства в политиката и в това няма нищо лошо, ако приемем вярата за нещо добро.
Щом има поп депутат, оти да нема зъболекар църковен певец? Малко претенциозни изпълнения, но не са зле:
Великденски музикален поздрав –
http://www.e-stankov.com/blog/?paged=2