Православна църква за китайци е построена в Русия

Църква за китайските православни християни, която Москва първоначално планираше да построи в посолството си в Китай, е изградена в Русия, близо до китайската граница, в Приморие, на Японско море. Дървеният материал, който е бил изпратен в Пекин за построяване на църквата, е използван за довършване на сградата в Русия, осветена на 27 май.
Освещаването на църквата, посветена на свети великомъченик Георги Победоносец, бе извършено от архиепископа на Владивосток и Приморие Вениамин. Пресслужбата на Владивостокската епархия съобщава, че архиепископ Вениамин е бил придружаван от свещеници и певци от катедралния храм Св. Николай.
Храмът „Св. вмчк Георги Победоносец” е издигнат по инициатива на бизнесмена от този регион Генадий Лисак близо до граничен пункт с Китай, наречен “Сосновая падь”, и е разположен в рамките на голям международен търговски комплекс. Стените на дървената църква са построени без нито един гвоздей: сградата, с размери 18 на 9 метра, е висока 17 метра и побира до 200 човека. Камбанарията има пет камбани. Църквата е построена на висок хълм, за да се вижда отдалеч както от руската, така и от китайската страна на границата. По време на ритуала архиепископ Вениамин е казал: “… ние строим Божия храм на границата с други народи, които имат друга култура. Ние искаме да покажем своето лице”, което е това на “Небесния Отец, Който е съвършената любов, добро, истина и благодат.”
Първоначалният проект е бил да се построи църквата на територията на руското посолство в Пекин. Обаче забавяне на строителството е довело до решението за промяна на мястото.
Руската православна църква присъства в Китай от около 300 години, но за това се знае малко. Първите общности са били руски емигранти, живели предимно на север. Днес има около 13 000 православни в Китай, главно от руски произход. Те са съсредоточени в четири региона на страната: в Хейлонгджианг, в Харбин, където има енория „Покров Богородичен”, във Вътрешна Монголия и в Синкианг.
Културната революция обаче ликвидира присъствието на епископи и свещеници. До ден днешен вярващите нямат свещеници и в неделен ден се събират понякога на молитва. Има 13 китайски православни студенти в Сретенската духовна семинария в Москва и в Санкт-Петербургската духовна академия.
Последният православен свещеник, о. Александър Ду Лифу, умира на 80-годишна възраст през 2003 г. в Пекин.
Според информация от Московската патриаршия отец Ду “е давал частно духовно ръководство”, защото не е имал църква. Понякога той е имал възможност да отслужи света литургия в Руското посолство в Пекин. За неговото погребение Московската патриаршия е получила разрешение да използва католическата катедрала “Непорочно зачатие” (“Нантанг”).