Православно присъствие във френски календар за 2006 година
Календарът „Слова на мъдростта” представя за всеки месец от годината една мъдрост за размисъл, както и автора й с негова снимка, биография и кратка библиография. Предназначен за широката публика, той обединява „велики свидетели”, принадлежащи към различни религиозни или философски течения, чиито слова и пример могат да послужат на съвременния човек в преодоляването на ежедневните трудности. Календарът се разпространява от големи френски предприятия, които го подаряват на своите служители за новогодишните празници, а 10% от продажбата му се предоставя на благотворителни дружества.
Календарът „Слова на надеждата 2006” е подвариант в 52 седмици на „Слова на мъдростта” и се разпространява в затворите във Франция. Благодарение на няколко фондации, 14 000 затворника ще получат тази година изданието. Всяка неделя сутрин радио „Нотр Дам” излъчва словото на седмицата, предназначено за затворниците и техните семейства. Тази година в календара са представени двама големи представители на православната духовност – старците Сергий (Шевич) и Кирил (Павлов), наред с личности като Майка Тереза, Нелсън Мандела и др.
Старецът Сергий Шевич (1903-1987) е една от най-харизматичните и ярки фигури на Православната цръква на запад. Роден в Хага, той прекарва детството си във Финландия и Санкт-Петербург, където баща му е генерал на хусарите от личната охрана на император Николай ІІ. Няколко години след Октомврийската революция той е принуден да напусне Русия със семейството си, което през 1923 година се установява във Франция. Сергий се отдава на духовен живот и с благословението на известния старец Силуан през 1941 година приема монашески постриг. Водейки живот на доброволно отричане и бедност, посветил се на служението на Бога и ближния, той живее подвижнически в скромната православна църква във Ванв (О-де-Сен) и малкия скит „Свети Дух” в Ле-Меснил-Сен-Дени (Ивлин). Притежател в най-висша степен на добродетелите на покаянието, смирението, простотата и милосърдието, получил дара на непрестанната молитва, на сърцеведението и на различаването на духовете, той е помогнал, чрез молитвеното си застъпничество и духовни съвети, пропити с простота и мъдрост, на мнозина, дошли от цяла Европа да търсят при него светлина и утеха.
Архимандрит Кирил Павлов е един от старците, допринесли за възраждането на днешна Русия. Роден през 1920 година в Русия в семейството на вярващи селяни, от 12-годишна възраст той е възпитаван от невярващия си брат, при когото лека полека губи вярата си. Герой от Сталинградската битка – името му фигурира във всички учебници по история, – животът му придобива решителен обрат през 1946 година, когато постъпва във семинария. Получава множество знаци и чудеса, които усилват вярата му. Изповедник на тримата последни патриарси и на известния манастир на Троицко-Сергиевата Лавра, днес старец Кирил е един от най-почитаните духовни отци.
Превод: Екатерина Крумова