Предстоятелят на Православната църква в Америка критикува Константинопол

"Ако стане това, ние ще се подчиним на една задгранична патриаршия, всички решения ще се вземат там и ние няма да имаме право на глас. Ще дадем свободата си, на която се наслаждавахме като православни християни-американци, на патриаршия, която и досега се намира под ислямско господство", каза митрополит Иона в храма "Св. Серафим" в Далас по време на среща с православни американски иерарси от различни юрисдикции. "Мисля, че има по-добро решение. Ако имахме нужда от Папа, щяхме да се подчиним на онзи, който сега е Папа. Но мисля, че на никой от нас не му трябва Папа", цитира изказването на йерарха сайтът aoiusa.org.
Според митрополит Иона всички православни, живеещи в Северна Америка, са преди всичко американци, независимо от това на какви йерархии се подчиняват. "Мисля, че отците в Фенер не разбират, че ние сме една Църква, макар и с различни администрации и тази Църква има право сама да решава съдбата си", подчерта предстоятелят на ПЦА. "Ние сме православни не само по рождение и не само поради нашия етнически произход. Ние сме православни, защото сме избрали да бъдем православни… защото сме посветили живота си на Христос и Евангелието и искаме да доведем нашите братя и сестри при Христос и Евангелието, а не при някаква чужда националистична или империалистична идеология на някаква си забравена империя. Ние сме християни, не за да ни налагат чужди обичаи и да ни подчинят на чуждоземни деспоти".
Православните в Северна Америка от различните юрисдикции трябва да създадат нова единна поместна Православна църква, която ще обедини всички вече съществуващи Църкви и в Синода на която ще участват всички действащи на територията на САЩ и Канада епископи, убеден е митрополит Иона.
Предстоятелят на ПЦА подчерта, че е решил да изкаже тези свои мисли в навечерието на планираното през юни междуправославно съвещание в Фенер, където ще се обсъжда статутът на Църквата в диаспората. | Благовест-Инфо
Превод: Андрей Романов
Показателно е колко са чувствителни американците към религиозната и клерикалната си свобода. У нас БПЦ поради свои си политически съображения за да направи мили очи пред Вселенското православие не иска да се помнят борбите за признаване на Българска Екзархия през ХІХ век, насочени именно срещу козните на Вселенската патриаршия и стремленията на фанариотското духовенство, което е искало чрез Църквата и властта на клира да елинизира българите. Затова например Църквата не издава трудовете на забележителния и много грамотен български историк Петър Ников, нито тачи паметта на борците за Българска Екзархия. Нека примерът за порив към свобода и достойнство на американските православни ни бъдат за съвременен урок как се пази религиозна и клерикална свобода на искрено вярващи хора!
Православната църква на Америка не е в пълно общение с другите Православни църкви. Американците май не разбират, че вселенския патриарх не е папа. И в България има руски храмове, какво им пречи на американците да има руски, български и гръцки храмове към сеответните патриаршии. Може би проблемът е, че православните биха предпочели да посещават тези храмове, а не американските. Вярно е, че в руските храмове службата е на черковно славянски, а не на английски. Някой просто трябва да преведе службите на английски, засега различните преводи, които ползват примерно гърците в Америка се различават. Просто някой трябва да поработи, за да има единство. Да не говорим, че и музиката трябва да се преработи. Славянските и византийските песнопения имат различна музика. И в двата случая става дума за много работа и традиции. Но да караш хората да ходят насила в някакъв храм, няма да стане.