Публично представяне на най-древния сръбски ръкопис на кирилица
Най-древният сръбски ръкопис на кирилица, Мирославовото евангелие, датиращо от ХІІ век и вписано миналия юни в Международния регистър на световната памет на ЮНЕСКО, е било публично представено в Националния музей в Белград.
Това съчинение с богослужебен характер, съдържащо 362 страници и написано на език, който се явява преходен между старославянския и съвременния сръбски, датира от периода 1180-1191 година, съгласно надпис, открит на последната страница на книгата.
През юни тази година ЮНЕСКО е внесла манускрипта в Регистъра на световната памет, който съдържа 120 известни документа от 57 страни, и който „илюстрира разнообразието на езиците, народите и културите”, е изтъкнала при представянето му Татяна Цветичанин, директорка на Националния музей. От средата на 90-те години на миналия век съчинението, което досега е било представяно само веднъж пред публика, е било съхранявано в специално помещение поради крехкостта си.
Ръкописът, поръчан от Мирослав, брат на известния сръбски княз Неманя, по повод строежа на един храм, съдържа 296 миниатюри, рисувани с мастило и украсени със златен ръб, и представляващи смесица от римски и византийски стил.
През вековете Мирославовото евангелие е било съхранявано от Сръбската православна църква в Хилендарския манастир, преди да бъде пренесено в Белград през 1896 година от крал Александър Обренович. През 1935 година е било предадено на Националния музей, а през Втората световна война е било укривано в сръбските манастири.