Списание „Le Messager” отбелязва 80-годишнината си

Международна конференция „Православието и руското общество в началото на третото хилядолетие” е отбелязала 80-годишнината на „Вестника (вестителя) на руското християнско движение” на 7 и 8 декември в Москва в Библиотеката фонд „Руско задграничие”. „Вестникът”, издаван във Франция вече 80 години, е известен също с френското си название „Le Messager” и е бил орган на Руското студентско християнско движение до 1974 година. Първият брой на списанието излиза на 1 декември 1925 година в Париж, отпечатан на циклостил в тираж от 300 екземпляра. Негови редактори са Иван Лаговский и Николай Зернов.
Впоследствие тиража на списанието се увеличава, обемът му се разширява, от октомври 1926 година започва типографското му отпечатване. В края на втората му година излиза вече в 1350 екземпляра. След прекъсване през Втората световна война, излизането на „Вестника” се подновява, най-напред в Германия, след това отново в Париж. Към 60-те години, благодарение на сътрудничеството с руски автори, „Le Messager”се превръща в дебело тримесечно списание, което в продължение на 25 години представлява за тогавашна Русия „една от редките глътки свеж въздух”, по думите на настоящия му главен редактор Никита Струве, който е начело на изданието от 54 години и е също и директор на издателството „YMCA-Press” (Париж). От 1999 година „Вестникът на РХД”, който продължава да се прави в Париж, вече се печата и тиражира в Москва. Въпреки демократичните реформи в Русия и „връщането на свободата”, по мнението на Н. Струве, той остава единственото православно списание, обхващащо различни области на човешката дейност, които се разглеждат в светлината на християнското откровение и православната традиция. То е също така открито и към западното християнство.
Около дните на конференцията е била организирана и изложба в една от залите на Библиотеката фонд „Руско задграничие”. На нея са били представени броеве на списанието, излизали по различно време на неговото съществуване, литература на „YMCA-Press”, едно от най-големите емигрантски издателства, създадено през 20-те години на миналия век. На изложбата са били представени и снимки на редакторите, сътрудниците и авторите на „Вестника на РХД” в миналото – отец Сергий Булгаков, Н. Зернов, отец Александър Елчанинов, Б. Вишеславцев, Н. Зенковский, П. Андерсон и други, а също и на мъченически загиналите Иван Лаговский, възглавявал съвместно с Н. Зернов редакцията на „Вестника” от 1934 до 1939 година в Естония и разстрелян през 1941 година от НКВД, и Елисавета Скобцова (майка Мария), монахиня, секретар на РСХД от 1933 година за мисионерската и социалната дейност, участвала във Френската съпротива и загинала през 1945 година в концлагера Равенсбрук (през 2004 година причислена към лика на светиите).