Увеличава се числото на смесените бракове на католици
Докато при браковете между католици от западен и от източен обред не се забелязват проблеми, то за браковете между католици и православни нещата стоят по друг начин – се констатира в заключителния документ от срещата на Съвета на европейските католически епископи, която се проведе в Орадеа, Румъния. Семейството се изгражда на общата основа на християнската вяра, но има различия в богословското виждане на тайнството, защото Православната църква предвижда възможността за разтрогване на брака при определени условия, а за Католическата църква това не е възможно. Според Съвета браковете с членове на протестантските църкви са по-приемливи.
Смесените бракове са действителност, която вече се разпространява и извън Балканския полуостров, където от векове съжителстват представители на различни религии. И другите европейски нации са изправени пред този проблем, поради навлизането на имигрантите в Западна Европа. Това са част от констатациите на заключителния документ от срещата, според който браковете с некръстени, най-вече с мюсюлмани, се увеличават. Това води до все повече трудности и рискове поради религиозното безразличие, разделите, зависимостта на семействата, налагане на задължения – най-често за жените; изолиране от собствената им етническа група, загуба на идентичността, трудности при възпитаването на децата.
Според епископите от Югоизточна Европа, традицията на Католическата църква поощрява най-вече брака между двама католици, не само заради запазването и предаването на вярата,но най-вече в интерес на самите съпрузи. Въпреки това, при разумни и справедливи причини, ние позволяваме сключването на смесени бракове – пишат епископите – ако се обещае, че католическата страна няма да изостави вярата си и ще направи всичко възможно да кръсти и възпита децата в Католическата църква.