Централният комитет на ССЦ публикува меморандум за Косово
Източници: Оrthodoxie.com, ССЦ
След събрание на Централния си комитет, провело се от 30 август до 6 септември 2006 година, Световният съвет на църквите (ССЦ) е разпространил меморандум за Косово. ССЦ е заявил очакванията си религиозните и политическите дейци да поощряват завръщането на бежанците, както и съвместното съжителство и помирението в разделената област Косово.
В меморандума се казва следното: „Изграждането на мултиетническо и мултирелигиозно Косово трябва да започне с мирно съжителство”. В продължение ССЦ изтъква: „Всички лица, на които Косово е родно място, трябва да имат възможността да се завърнат и да получат правото да живеят там, и всички трябва да се научат отново да живеят заедно в мир и добър разум като съседи”. Световната организация изказва подкрепата си за религиозните инициативи: „Ние подкрепяме усилията на водачите и висшите представители на Сръбската православна църква, на Римокатолическата църква, на ислямската общност в Косово, на Евангелската протестантска църква и на еврейската общност, които се събраха на 2 и 3 май 2006 година в историческия манастир на Ипекската патриаршия на Междурелигиозна конференция за мирно съжителство и диалог”.
Централният комитет на ССЦ насърчава религиозните водачи в района да направят каквото е по силите им, за да „помогнат за заздравяването и хармоничните отношения в едно общество, разкъсвано от насилието, омразата и сблъсъците”.
В заключение, Централният комитет „възлага на ССЦ да продължи да следи отблизо, в сътрудничество с Конференцията на европейските църкви (КЕЦ), положението със зачитането на човешките права и на религиозните свободи, особено на малцинствата, както и на съхраняването на културното и религиозно наследство в Косово; в този контекст, ССЦ и КЕЦ трябва да държат в течение църквите членки за развитието на ситуацията и да окажат подкрепа за създаването на комисия „Истина и помирение”.
До края на тази година международната общественост трябва да вземе решение относно бъдещия политически статут на сръбската област, която е под контрола на Обединените нации от 1999 година.
Централният комитет на ССЦ е разпространил още няколко ноти, между които декларация за положението в Ливан.