Ще бъде възстановена разрушената православна църква в Ню Йорк
След всичко, което беше изгубено на 11 септември, можеше твърде лесно да се забрави малката варосана сграда, смачкана от падащите кули-близнаци.
Гръцката православна църква “Св. Николай”, която се намираше в подножието на внушителните стоманени гиганти преди атентатите, беше едно убежище от трескавия ритъм на финансовия район. О. Александър Карлуцос си спомня, че хора от много религии са намирали утеха в тихата, осветена от свещи вътрешност на църквата.
Всичко това обаче свършва, когато падат кулите. Всичко, което е оцеляло от тясната четириетажна сграда, са няколко требника, икони и сплесканата месингова камбана, която някога е събирала верните за молитва.
Американският архидиоцез на Вселенската патриаршия незабавно е обещал да построи църквата наново и въпреки че получава помощи от разпръснатите енориаши, той получил също така подкрепа и от един неочакван източник.
Архиепископ Димитриос си припомня, че пратката с шестнайсет чека пристигнала точно около Коледа миналата година, а когато ги отворил, с изумление видял, че нито един от тях не съдържа име на американец от гръцки произход. Имена като Римол, Макфий, Рийд, Фон Стюпънейджъл, Франк – и нито едно гръцко. Тогава погледнал адресите. Всеки един от дарителите живеел на ул. “Св. Николай” в Дариън, Кънектикът.
Мерилин Чърч казва, че идеята просто й хрумнала, когато прочела за щетите в епицентъра на трагедията. Тя била домакин на новогодишното парти на квартала тази година и повдигнала въпроса пред своите съседи.
“Името на църквата! Помислих си: “Ние живеем на ул. “Св. Николай”, нека направим нещо за това!”
Изображението на малката църква, както е изглеждала преди атентатите, дълбоко разтърсило живеещите на ул. “Св. Николай”.
“То показва, че вярата може да бъде навсякъде”, ни казва Дана Дънлоп. “Сред прогреса и големите небостъргачи, както и сред бедствията.”
Джим Лонг казва, че не е имало никакво колебание. “Да, една малка православна църква, но знаете ли, това намери отзвук. Хората подкрепиха идеята.”
Архиепископ Димитриос, предстоятелят на Американския архидиоцез на Вселенската патриаршия, вярва, че това е било божествено вдъхновение.
“Това е проява на човешка солидарност”, казва той пред CBS 2. “Това е нещо чудесно.”
Това е също и нещо, което ще се запомни. Очаква се, че църквата ще бъде построена наново до 2011 г. на пресечката на улиците Гринуич и Либърти съвсем близо до нейното първоначално място на ул. Сидър, на 150 м от разрушените небостъргачи. Тя ще си остане гръцка православна църква, но в нея ще се помещава също и параклис, несвързан с определена деноминация, където хора от всички религии ще намерят място за размисъл и молитва, както и изложба, посветена на първоначалната църква, която ще съдържа и копия на чековете и писмото от хората, живеещи на ул. “Св. Николай” в Дариън. Църквата ще бъде единственият явен религиозен компонент на целия проект за реконструкция, свързан с 11 септември.
Видеоклип RISING FROM THE ASHES