Феноменът “Кич” между естетичното и религиозното



Може да харесате още...

3 Отговори

  1. refab каза:

    Това е цитат от текста, с който съм съгласен!…
    Може да се добави, обаче, че в истинското изкуство, вкл. и това с религиозно измерение, винаги има ЕЛЕМЕНТ НА ЕЛИТАРНОСТ, и то, изкустовото (доброто), е един от условните разграничители на хората на простолюдие и непростолюдие, като същевременно трябва да си задаваме и въпроса, дали и доколко това явление (доброто не „кич“ изкуство, създаването и възприемането му) е и отправна точка за възможно възгордяване!?
    Естетическата долнопробност на огромната част от тълпата е факт, което обаче, разбира се не означава , че хората, които ценят и признават само кича, нямат своето достойнство и морал!

  2. lyublyana каза:

    Е водейки се от желязната логика на статията/,в която има много истина/,можем да заключим ,че подобни проблеми нямат мюсюлманите и юдеите…и до някъде протестантите…
    Какво тогава да кажем на иконоборците?
    Нали има правила за архитектурата и интериора на храмовете…за зографията и пр.?Образността на Църквата се материализира именно в съвременната визия на храма…
    комерсиалното е взсело превес над духовното,защото ние самите живеем повече с отдаденост на „кесаря“,а не на „Бога“.
    Какви икони искате да рисуват художници,които нямат представа,какви идеи изобразяват…или търговците,които продават сувенирите си на хора оставащи с идеята ,че са си напазарували някаква вяра в Бога…
    Какво ли щяха да кажат днес отците от Вселенските събори?

  3. Yasen каза:

    Вкусът трябва да се култивира дори у хората със съвсем искрена вяра. У нас царува изумително нисък вкус. Благочестието не замества културата, напротив- поставя още по-високи естетически и етически критерии. В народът ни липсва всякакво старание за лично културно израстване, затова България тъне в грозотия, грозни са и отношенията между хората, дори сред християните. Най-страшното е, че повечето не го забелязват!