Богословският факултет във Велико Търново ще обучава студенти на жестомимичен език


На 24 октомври тази година в Православния библиотечно-информационен център при Православния богословски факултет на Великотърновския университет “Св. св. Кирил и Методий” започна едногодишен курс за обучение на студенти по жестомимичен език. Лектор на курса е постоянният консултант към Съюза на глухите в България, богословът г-жа Силвана Павлова.

В курса се включиха студенти от различни хуманитарни специалности, като в основата на мотивацията им беше желанието да работят със слухоувредени хора и особено деца. Инициативата за курса е на Росен Русинов, главен асистент по история в Богословския факултет на ВТУ. Идеята беше подкрепена от ВТУ и финансирана от фондация „Покров Богородичен”.

Първата встъпителна лекция беше проведена през месец май тази година. На нея присъстваха студенти и преподаватели от университета. Беше подчертано значението, същността и необходимостта от жестомимичния език за пълноценния живот и достъп до информация на хората със слухови проблеми. Отбелязана беше необходимостта от специалисти-преводачи, особено когато се говори на духовна тематика. След дългият период на атеистично възпитание, когато Църквата беше отделена от държавата и след като у нас се нароиха множество религиозни секти, Съюзът на глухите в България си постави за цел да върне нечуващите български граждани и особено децата в лоното на родната православна вяра. Неотложна е необходимоста от връщане към православната религия, създаването на християнски ценности и духовното обогатяване на хората, изолирани в затворения кръг на тишината. Този привидно затворен кръг може и трябва да бъде отворен към света на духовността и културата с помощта на всеотдайни чуващи хора, които свободно владеят жестомимичния език, служат си с него в практиката и правят разбираеми знанията за вярата и за света.

Програмата за теоретично овладяване основите на българския жестомимичен език е за една учебна година, разделена на два семестъра. Задължителните часове са 144, като в тях са вместени 27 теми от Българския жестомимичен речник (който е и основно пособие в курса), плюс практически упражнения. Лекциите ще се провеждат в Православния център при Богословски факултет на ВТУ “Св. св. Кирил и Методий" през две седмици в петък и събота, по 4 лекции на ден.

След усвояване на по-голям брой думи и жестове, през втория етап от курса се преминава към превеждане на текстове от експерименталния учебник „Религия за деца” и други, за разширяване на уменията при превод с помощта на жестикомимичния език. В часовете, определени за усвояване на жестомимичния език се предвиждат и срещи с цел практическо общуване с нечуващи деца и възрастни.

Студентите ще получат документ за преводаческа правоспособност след изпит пред Националната изпитна комисия по ЖМЕ (жестомимичен език), съставена от специалисти от Съюза на глухите в България.

От 2005/6 учебна година такъв курс беше формиран в Богословския факултет на СУ „Климент Охридски” и до днес се радва на висок интерес от страна на студентите. Резултат от това обучение е първото в България Неделно училище по православно вероучение за слухоувредени деца, което се грижи за възпитанието на 20 деца от Специалното училище в София.

Организаторите се надяват, че инициативата им ще намери добра почва за развитие в цялата страна.

Щом сте вече тук…

Разчитаме на вашите дарения, за да поддържаме този сайт. За високото качество на материалите, които публикуваме тук, нашите сътрудници – преводачи, автори, редактори – заслужават справедливо заплащане за труда си. Можете да проследите актуалното състояние на даренията към всички програми и кампании на фондация „Покров Богородичен“ за текущата година от този линк >>>

Ако желаете да бъдете част от усилията на екипа да развиваме и поддържаме сайта, можете да станете редовен дарител на Православие.БГ в платформата Patreon >>>

лв.
Select Payment Method
Personal Info

Credit Card Info
This is a secure SSL encrypted payment.

Donation Total: 10,00 лв.

Следвайте ни
  
  
   

Може да харесате още...