Предизвикателствата на “новото време”След Великата схизма от ХІ век и последвалите опити за уния между Константинопол и Рим, Реформацията e първото сериозно предизвикателство пред богословите на Източната църква. Протестантизмът, от движение целящо реформи в Римската църква1, намира своето логично изражение в “църквотворчество”. Отначало в Германия и Швейцария, по-късно в скандинавските страни и Англия, Римокатолическата църква вече не се възприема като единствената (una sancta) църква за западния човек. Напротив, на нея вече се гледа като на “една от църквите”.
Спорно е дали кризата на църковната идентичност на Запад поражда криза в западната еклисиология или тази криза е пряко следствие от изкривената еклисиология, защитавана от римските богослови. Така или иначе, епохата на Реформацията и Контрареформацията се явява своеобразен катализатор на богословско творчество в тази област – и на Запад, и на Изток. Не случайно православните богослови започват да разглеждат систематично въпроса за Църквата едва след 17 век. Символическите книги, появили се на Изток – и Православното изповедание на Петър Могила, и Определението на православната вяра на Иерусалимския патриарх Доситей – се явяват своеобразен отговор на западното влияние.2 Интересното в случая с Православното изповеданиена Петър Могила е, че то е съставено на основата на латински източници3 в противовес на изповеданието на Константинополския патриарх Кирис Лукарис (издадено през 1633), което – както казва прот. Г. Флоровский, – било калвинистко “не само по дух, но и по буква”.4 Големият въпрос, който поставя Реформацията, е въпросът за Църквата. Смело можем да кажем, че от тогава, понятието “църква” придобива нова семантика и съответно – се релативира.
В по-ново време, от началото на ХХ век т.нар. “икуменическо движение” е новото голямо предизвикателство пред православната еклисиология и Църквата въобще. Днес, в края на ХХ век във време на повсеместна секуларизация на обществото пред православното богословие осезателно стои въпросът за същността и най-вече за границите на Църквата. Тази тема не се изчерпва с тълкуването на 9 член от Символа на вярата. Свойствата на Църквата – това, че тя е една, свята, съборна и апостолска – се приемат и от римокатолици, и от англикани и от всички други християнски общности, които не оспорват Никео-Цариградския символ, но това не означава, че православната еклисиология се споделя от всички. Нещо повече – в православното богословие няма едно общо, догматическо учение за Църквата. Светите отци са ни оставили своите свидетелства, но ученията им нямат характера на съборно вероопределение. В по-ново време мнозина богослови – като се започне от Хомяков (през ХІХ в.) и стигнем до Флоровски, Афанасиев и Зизиулас (през ХХ в.) направиха така, че на еклисиологията да започне да се гледа като на най-динамичната богословска област днес.
Догмати и Църква
За някой може да изглежда странно, че Църквата не е дала догматическо, съборно определение за себе си. Тя не развива учението за себе си на нивото на догматически орос. Единствено Вторият вселенски събор включва в Символа и вярата в едната свята, съборна и апостолска Църква. Но това по-скоро става поради естеството на кръщелните символи въобще. Заедно с вярата в Св. Троица, кръщаваният изповядва и вярата си в реалността на Тялото Христово, към което пристъпва.5
Църквата догматизира, огражда една истина, тогава, когато тя е подложена на атаки не толкова от страна на “външните” – езичниците, а на “вътрешните” – християните. С изключение обаче на месалианите, никой от древните еретици, с които църковните отци полемизират по време на вселенските събори, не е оспорвал естеството на Църквата. И ариани, и монофизити, и иконоборци не подлагат на съмнение евхаристийната форма на причастност към Тялото Христово. Те не търсят промени в принципа на църковно общение, не проповядват еклисиология, различна от евхаристийната. Храмовете, които ползват са същите, които ползват и православните. Идентични са и литургичните последования, както и катедрите, към които се стремят.
В епохата на вселенските събори Църквата е била очевидна реалност, разкривана в ежедневното богослужебно общение, в тайната на евхаристийната причастност. Спорело се за учението на Църквата, за начина на изповядване и почитане на Св. Троица и Богочовека, а не за принципа на изповядване и почитане (за начина на причастност към Св. Троица и Богочовека).
Всъщност, вероучението на Църквата никога не е било учение от типа на философските спекулации, нито пък догматите на Църквата са плод само на разсъдъчни умозаключения. Догматите са били формулирани тогава, когато необходимостта е налагала. Църквата винаги е предпазвала от публичност сърцевината на своето учение. Керигмата (проповедта) е била отправена към всички, към света, а догматите са били разкривани само пред верните. Това разкриване е било неотделимо от литургичния живот на Църквата. За това св. Ириней Лионски казва: “Нашето учение е съгласно с Евхаристията и Евхаристията на свой ред, потвърждава нашето учение”.6 Не е случайно, че Никео-Цариградския символ е бил включен в Литургията на верните, непосредствено преди Евхаристийния канон.
Практиката на катехизическите школи също показва, че за вярата са били учени оглашените, т.е. – тези, които вече са изявили открито желанието си да се приобщят към верните. Те вече били чули керигмата и тяхното въвеждане в Църквата било въвеждане и в учението на Църквата. Според катехизическите поучения на св. Кирил Йерусалимски, преподаването на каквото и да било знание за Кръщението, Миропомазването и Евхаристията е ставало в осемте дни след Пасха, след Великияден, в който оглашените ставали верни като се кръщавали и причастявали за първи път. Така веровите истини, догматите, ставали същевременно опитно-преживявани истини. За древните християни това е било фактическото влизане в Църквата. Това било наистина влизане в нова онтологическа реалност, съ-преживявана по време на всяка Евхаристия.
От тук би трябвало да се тръгне и днес, когато говорим за същността и границите на Църквата.
Еклисиология и Църква
Еклисиологията, както и антропологията, не са били развити в степента, в която били разработени триадологията и христологията по време на вселенските събори.
Трябва да се съгласим обаче, че православната христология е отправна точка за разбиране както на антропологията, така и на еклисиологията. Това означава, че и човекът, и Църквата в своята същност могат да бъдат разбрани и обяснени само в христологична, богочовешка перспектива. Въпросът за Църквата е въпрос за съединяването на божественото и човешкото в един организъм, в едно тяло. Въпросът за Църквата е въпрос и за насъщната човешка необходимост от общение, от причастност към Бога. Подобна причастност на нивото на човешката природа е осъществена при Въплъщението на Словото, при което човешкото е възприето в пълнота от Божественото второ Лице на Св. Троица. Отделните личности обаче могат да се приобщят и причастят към Бога единствено в Църквата. Тя е богочовешкият организъм, в който Христос е достъпен. “Аз съм живият хляб, слязъл от небето – казва Спасителят и продължава – който яде тоя хляб ще живее вовеки; а хлябът, който Аз ще дам, е Моята плът, която ще отдам за живота на света” (Иоан 6: 51). Когато тълкува този пасаж от Евангелието, св. Кирил Иерусалимски, между другото, казва: “Тъй като Животворящото Слово Божие се е вселило в плът, То е преобразувало тялото в живот и, всецяло съединило се с него по неизречим начин, го е направило животворно, каквото е и Самото То (Словото) по природа. Затова тялото на Христа животвори тези, които стават причастни Нему. Явявайки се между мъртвите то прогонва смъртта и тлението, защото носи в себе си Словото, което напълно унищожава тлението”.7
Както в Христовото лице са съединени неслитно, неизменно, неразделно и неразлъчно божествената и човешката природа, така и в Църквата човешкото и божественото са свързани по един необясним, тайнствен начин (Еф. 5:33). Христос е главата, а Църквата – тялото в този организъм и както Христос е част от Църквата, така и Църквата е причастна на Христос. Последицата от тази причастност е 1) изкуплението на човешката природа въз основа на единосъщието й с човешката Христова природа, и 2) обожението чрез причастността на всяка отделна човешка личност към Христа в тайнствата чрез благодатта на Духа.
Еклисиология и църковност
В църковния живот богословието, богослужението и благочестието са три сфери които са взаимнозависими без да са взаимнозаменяеми.8 Учението на Църквата се въплъщава в богослужението и се отразява в живота на всеки отделен член на Църквата. Без богослужението и благочестието богословието ще бъде просто лишена от смисъл умствена спекулация. Без богословието и благочестието отношението към богослужението ще се изроди в обредоверие и фетишизъм. Без богословието и богослужението, благочестието не би било нищо повече от етически пиетизъм.
Кризите, които възникват в църковния живот обикновено са последица от подобни разделения. По настоящем, в българските условия, кризата е факт. И не само заради печалните събития от 1992 г. насам. Храмовете, с изключение на големите празници, са празни. Мнозинството от днешните българи се смятат за православни християни. В същото време това мнозинство не е “църковно”. Дори в пълните храмове, пристъпващите след възгласа “Со страхом Божиим…” са малцина – в най-добрия случай, или никой – в повечето. С други думи, повечето от днешните християни, т.е. членовете на Православната църква у нас не участват в Литургията и съответно повечето от участниците в Литургията не стават участници в причастието, в евхаристийнатакинония. Понятията църква, литургия и кинония (от κοινονια – общение, причастие) са базисни за еклисиологията и игнорирането на което и да било от тях, неминуемо води до изкривявания, както в теорията – в богословието, така и в практиката – в богослужението и благочестието. Ако църковността на мнозинството православни е нелитургийна и некинонийна (непричастна), тя става съответно индивидуалистична и спиритуалистична. Какви плодове можем да очакваме от подобна “църковност”? Не е необходимо да ги търсим далеч – такива са парцелирането на църковния живот, подмяната на съзнанието за съборност, за отговорност пред събранието на верните – в религиозност “посвоему” и безотговорност. Когато говорим за криза на църковното съзнание, не можем да отминем и някои от по-значимите симптоми.
На първо място, не може да не прави впечатление тенденцията за клерикализация на Църквата, изразяваща се в отъждествяването на Църквата с клира. Типично за това разбиране е използването на понятие като “църковно-народен”, което предполага, че народът в Църквата и Църквата са две различни неща. Всъщност в този случай под Църква се разбира именно клирът и неговата обособеност като отделна от народа общност.
На второ място, за мнозина днес Църквата има значение и стойност, само когато за нея се говори в национално–исторически план. В този случай православието се превръща в идеология, а Църквата започва да се идентифицирана с функции, които по същество са вторични. Има разлика между Църквата като стълб и крепило на нацията и Църквата като “стълб и крепило на истината” (1 Тим. 3:15). Първото може да е следствие от второто, но не и обратно.
Не на последно място е и твърде широко разпространеното възприемане на Църквата само в културно–битов план. Тогава Църквата от есхатологичносвидетелство и корабнаспасениетосе трансформира в хранилище на ценни предмети и знаци от миналото, а християнството – в елемент от фолклорната традиция на съответния регион. Така на предразсъдъци, с които Църквата се е борила в продължение на векове, се гледа като на елементи от църковния живот.9
За да се преодолеят всички тези неправилни разбирания е необходимо православната еклисиология да бъде отправна точка за разбирането на Църквата. Изглежда парадоксално, но за Църквата трябва да се говори именно като за Църква, а не като за “съюз на свещениците” (и епископите), “национална светиня”, “културна идентичност”. Затова трябва да се подчертае значението на основните, базисни за еклисиологията понятия, а именно – еклисия, литургия, кинония. Ако богословието не би било истинско богословие извън контекста на богослужението и благочестието, то и Църквата не би била истинска църква извън или без литургия и кинония.
Църква и Причастие
“Ще помоля Отца и ще ви даде друг Утешител, за да пребъдва с вас вовеки” (Иоан 14: 16). Приема се, че Петдесетница е рожденият ден на Църквата. Това е денят, в който Духът Свети актуализира основаната от Христос на Тайната вечеря Църква.10 При слизането на Св. Дух – Утешителя, Църквата добива своето реално битие в света.11 В българския език с думата “църква” се превежда от гръцки евангелското понятие “еклисия”. Учениците на Христос образуват Църквата именно като “еклисия”, а не като “синагога”. Εκκλισια в гръцкия език означава общност от хора, събрани по нечий призив, а Σιναγογη – “събрание”. Христос основава Църквата Си като общност от хора, призвани от Него: “Не вие Мене избрахте, но Аз вас избрах” (Иоан 15: 16); в Негово име: “Дето са двама или трима събрани в Мое име, там съм Аз посред тях” (Мат. 18:20). Особеното в тази общност, т.е. това, което я отличава от различните философски или мистични кръжоци от онова време е, че тя пази не само учението на своя Учител, но най-вече своята причастност към Него и тази именно причастност я прави Негова. Новозаветната Εκκλισια винаги е “нечия” – “Божия” (1 Кор. 1:2), “Христова” (Гал. 1:22). Казаното за Новозаветната църква е валидно за Църквата до свършека на света. Църквата винаги е причастна, тя винаги е тяло Христово.
На Тайната вечеря Христос призовава: “Вземете, яжте: това е Моето тяло… пийте от нея всички; защото това е Моята кръв на Новия завет…” (Мат. 26:26-28). Призоваването, следователно, не е само призив за следване на учението или заповедите Христови. Призоваването е призив за участие в Тялото и Кръвта Христови. Но тялото Христово – за което говори и св. апостол Павел (1 Кор. 10:16, 12:27) – не е ли именно Църквата. Следователно, участието в Църквата е идентично с участието в Евхаристията чрез общотодело на цялата църковна общност – Литургията.
Като Εκκλισια – събрана по призива на Христа общност – Църквата, Тялото Христово осъществява причастността си към своя Глава посредством литургията в благодарението (евхаристията). След слизането на Св. Дух ни е известна само една форма на причастност към Христа и към Църквата като Тяло Христово и това е именно евхаристийната.12 ”И всеки ден единодушно престояваха в храма и, преломявайки по къщите хляб, хранеха се с весело и чисто сърце” (Деян.2:46, вж. Деян. 20:7). Участието в преломяването на хляба и благославянето на чашата означава участие в тайнството на Новия Завет, в Църквата като Тяло Христово (Рим. 12:5, 1 Кор. 10:16-17, 12:27…) Думата литургия означава, че благодарността (евхаристията) е общо-дело, дело на цялата църковна общност. В евхаристийното събрание през първите векове на Христовата църква участват всички членове на общината. “В така наречения ден на слънцето (т.е. в неделя – бел. ред.) ние имаме събрание на едно място на всички, живеещи по градове или села”, свидетелства св. Иустин Философ.13 Винаги всички и винаги на “едно и също”, “επι το αύτο”, т.е. на Евхаристийното събрание. Постепенно терминът “επι το αύτο” става нарицателен за Литургията като Евхаристийно събрание и за Църквата като Евхаристийна общност.14 Спомен за времето, когато в общото дело са участвали всички е изискването днес свещеникът да не служи св. Литургия без присъствието, т.е. съ-участието поне на още един човек.
За християните кръщението винаги е било врата преди всичко към Евхаристията, към участието заедно с верните в общото – кинонийно – благодарение на Господнята трапеза. Отлъчването – обратно, лишаване от Трапезата Господня, от насъщния Хляб на живота.15 Трудно е по друг начин да си обясним желанието, с което отпадналите след гоненията в Картаген през ІІІ век се стремели към връщане в църковно общение. За тях това било общение т.е. причастяване с Христос в тайнството на Евхаристията.Освен това, в древността всички тайнства и повечето от свещенодействията са се извършвали или във връзка, или по време на св. Литургия.16 Кръщението запечатвало верния като член на Църквата, но стоенето в Църквата никога не се е възприемало като статична и неизменна даденост. Възможно е било и отпадане, и отлъчване от Църквата. Така, ако кръщението е белег за влизане в Църквата, белег за стоенето или оставането в Църквата е именно съ-участието в общението, в евхаристийното причастяване. Затова можем да се съгласим с архим. Киприян Керн, за когото природата, същността на Църквата е евхаристийна. Няма Евхаристия извън Църквата, защото няма тяло извън Тялото и Църквата няма битие без Евхаристията. Не може да бъдеш член на Църквата, без да се причастяваш с Това, Което е Тяло Христово или самата Църква. В Евхаристията е знакът на църковността.17
И така, възможно ли е да говорим за Църквата без литургия и без причастие? И възможно ли е участието, членството в Църквата, без участие (разбирай причастие) в Христа? Това са въпроси, чиито отговори се коренят в правилното разбиране на естеството на Църквата.
Ако Църквата е схващана именно като Църква – т.е. като литургична и кинонийна (причастна), а не само като клерикална, национална или културна общност, тогава и определянето на същността и границите й ще е зависимо от съзнанието за нейното литургично и причастно битие. Всеки православен епископ или презвитер, който служи св. Литургия, знае границите на Църквата, защото на всяка Литургия той очертава тези граници със св. Лъжичка. Не друго, а именно Тялото и Кръвта Христови бележат и постоянно актуализират тези граници. Затова Литургията се повтаря еженеделно и дори ежедневно, а не се служи веднъж в годината. Затова и Евхаристията не е еднократно тайнство в живота на човека – каквито са Кръщението или Миропомазването – а незаменим с нищо друго извор и на богословието, и на благочестието. От нея изхождат и в нея намират пълнота покайният реализъм и пасхалната възторженост на църковния етос.
Участието в Църквата не е просто участие в човешка организация със специфичен ред и традиции, а е участие в Богочовешкия организъм на Тялото Христово. И затова участие в Христа без причастие с Него в Неговото Тяло, Църквата не познава.
Този материал е публикуван (с незначителни корекции) в списание “Духовна култура”, издание на Св.Синод на Българската православна църква, кн. 3, 1998 г.
Бележки
1 Фехлауер, Адолф, Мартин Лютер живот и вяра, Northwestern Publishing House 1981, с. 49-51.
2 Вж. по-подробно в прот. Г. Флоровский, Встреча с Западом, в: Пути Русского богословия, Париж, 1947, с. 30-57.
3 Пак там, с. 48.
4 Пак там, с. 37.
5 Според епископ Атанасий Йевтич с прибавянето на членовете от 9 до 12 Никейският символ е допълнен, усъвършенстван и завършен, за да може сега да служи на цялата Църква по света като единствен канон на вярата при кръщаване и при общото изповядване на вярата в св. Литургия. (Епископ Атанасиjе, Други васельенски сабор, В: На путевима отаца, Београд 1991, 180-181).
6 Цит. По Макариополски Епископ д-р Николай, Светата евхаристийна жертва, София 1968, с. 26
7 “In Joann.” Lib. IV, cap. 2, col. 580-581, цит по: Архим Киприан, Евхаристия, Париж 1947, с. 32
8 Вж. по-подробно В: Alexander Shmeman, Of Water and the Spirit, SVS Press 1974, 7-15
9 Кураев, Дякон Андрей, Традиция, Догмат, Обряд, Москва 1995, с. 5
10 Афанасиев, Прот. Н., Трапеза Господня, Рига, 1992, с. 5
11 Bж. Станилоjе, Православна догматика ІІ, Бгд, 1993, с. 205
12 Православната Църква категорично отхвърля месалианската идея за общение с Бога единствено посредством молитвата, както и римокатолическата практика за “духовно причастяване” (препоръчвана като алтернатива на редовното причастяване в енцикликата на Пий XII, MEDIATOR DEI), развита в т.нар. “спасително съзерцание на Даровете”.
13 Иустин Мученик, Апология, гл. 67, Москва 1864 г. с. 107-108.
14 Показателно е, че в българския синодален превод на Новия Завет в Деян. 2:47 изразът “επι το αύτο” е преведен с “църквата”.
15 Вж. Преп. Максим Изповедник, Тълкувание на Господнята молитва, В: Творения преподобнаго Максима Изповедника, кн.1, Мартис, 1993, с.196,197.
16 Еп. Николай, Пос. съч., с. 26.
17 Архим. Киприан, Пос. съч. , с. 33.
Разчитаме на вашите дарения, за да поддържаме този сайт. За високото качество на материалите, които публикуваме тук, нашите сътрудници – преводачи, автори, редактори – заслужават справедливо заплащане за труда си. Можете да проследите актуалното състояние на даренията към всички програми и кампании на фондация „Покров Богородичен“ за текущата година от този линк >>>
Коментари
коментара
Господин Стоядинов, моля, приемете възторжената ми благодарност за този Ви труд да споделите богословските си виждания по един сериозен, правдив и разбираем за всички интелектуални нива начин. Молитвено желая щото тази Ви статия стане същинско начало на по-чести и все по-задълбочаващи се богословски размисли и дискусии по засегнатите от Вас въпроси в контекста на основателно спомената криза в българската църковност. Изкушен съм от желанието да задам въпрос свързан с 9-я член на Символа на вярата, имащ догматична стойност и същевременно най-силно пренебрегван по отношение на съборността, която де факто е унищожена отдавна в Православието, но ще се въздържа за да не помрачавам възторжеността си от цялостния Ви поглед по засегнатите въпроси. Още веднъж благодаря най-чистосърдечно и да вярваме, че ще разделяте по-често с читателите на портала „Православие.Бг“ богатството от богословската Ви съкровищница.
Препоръчвам на всички да си купят новата книга на св. Григорий Богослов „Седем избрани слова“ (Зографски манастир, 2009). Преведени са от руски, но са много добро „душеполезное чтение“. Оставете сериалите в стил „Мехмед люби кака“ и се насладете на книгата:
http://www.knigabg.com/index.php?page=book&id=20454
Основният проблем пред Църквата не е литургията и причастяването, а обстоятелството, че в течение на вековете са се наложили алтернативни на Църквата дейности и упорито се лансира идеята за качествата на народа, който има култура, знание и възможности сам да ръководи съдбата си, което се отразява в политическото учение за демокрацията. Освен това свободата, особено в България се схваща като разгръщане потенциала на народа, който чрез механизмите на институциите може да стигне до по-добър живот на Земята. Към тези схващания , които са популярни се добява принципа на пазарната икономика, т.е. да се търси евтин и качествен продукт, като всеки труд и знание – двата мотора на цивилизацията се заплащат. Към това се добавя отказа или неспособността на църковните представители да тълкуват Божията воля , личното и общественото предначертание и да тълкуват свръхестествени откровения. Така връзката между Бога и Църквата се контестира и това е предизвикателството в еклезиологична перспектива.
Един от проблемите на еклезиологичната перспективата, който само е маркиран в статията е отношението Църква-народ. В миналото Църквата е била водач на народа си, като най-надарените, най-подготвените и най-знаещи и можещи хора са били или в църковното ръководство, или са учствали по някакъв начин в живота на Църквата. През модерността обаче народа си има свое развитие, организирано и ръководено от светските институции, особено през комунизма. Тогава интелектуалния, познавателен и надарен с Божии дарби ресурс на Църквата се ограничава, а хората почват да търсят алтернативи, идващи най-вече от Запад. Тогава у нас особено силна става историческата наука, на чиито текстове се крепи международната легитимност на Държавата, създадена през 1878 година на принципите на историческото право. В тези исторически послания се изтъква единството на народ и Църква и така се дават днешни привилегии на клира. През комунизма обаче вярата и истината се пазеше повече от народа, подготвян от Държавата.