Религията на силния човек
Всяко нещо се познава от сравнението му с друго. Ето защо ще съпоставим учението на Мохамед и учението на Христос, за да видим коя от тези две религии е предназначена за силни хора и коя може да ги направи силни.
Първо трябва да отбележим, че свещеното писание на мюсюлманите има три пъти по-малък обем, отколкото Свещеното Писание на християните. Само за да прочетеш Библията е необходимо три пъти повече усилия, време и упоритост, отколкото за да прочетеш Корана. Същата пропорция ще видим, ако съпоставим тяхното съдържание.
Християнството ни кара да укротяваме нашите страсти – омразата, похотта, сребролюбието. Ислямът, обратно, не пречи на никоя от тях: например, макар и да признава, что на Бога е по-угодно милосърдието, той позволява и отмъщението, макар и да говори, че на Бога е по-приятно единството на семейството, признава развода по всяка прищявка на мъжа, макар и да поощрява милостинята, почита богатите и подтиква към трупане на пари.
Християнството благославя брак само с една жена, ислямът разрешава да имаш четири жени и безброй наложници. Всеки разумен човек разбира, че да пазиш съпружеската вярност в законен брак само с една жена е по-сложно, отколкото да имаш връзки с практически неопределен брой жени в рамките на позволеното.
Ислямът заповядва на последователите си да се молят пет пъти в денонощието, християните имат заповед да се молят непрестанно (1 Сол. 5:17).
Мюсюлманите постят само три седмици, а в Православната църква постните дни съставляват две трети от всички дни в годината. При това постът се спазва през цялото денонощие, а не само през деня, както е при мюсюлманите. Ясно е, че за да постиш 240 дни и нощи, трябва да приложиш много повече усилия, отколкото за да постиш само 20 дни.
Понякога сочат като нещо много ценно мюсюлманския закон, забраняващ пиенето на вино. Но при внимателно разглеждане и в това религията на арабите отстъпва на учението на Църквата. Християнството не забранява употребата на вино само по себе си, но много строго забранява пиянството – пияниците няма да наследят Царството Божие (1 Кор. 6:10). Всекиму е ясно, че само силният човек може да пази мярка и да не изпада в пиянство, употребявайки умерено алкохол, докато пълното отказване от алкохола е значително по-лекият път към преодоляването на този грях.
Да, ислямът забранява яденето на свинско месо, бори се срещу разкоша, поставя някои ограничения в облеклото и поведението, но ясно е, че да не ядеш свинско и да не носиш копринени дрехи е значително по-лесно, отколкото да спазваш заповедта за въздържане от грях дори в мислите, както е заповядано на всеки християнин.
Да разгледаме въпроса за войната. Слепи са онези хора, които искат да вкарат християнството в прокрустовото ложе на блудкавия пацифизъм. Отбранителната война се одобрява еднозначно от Църквата. Не една дивизия от свети воини – полководци и редници – е приета от Царя Небесен в лика на светците. Но ако в исляма воденето на война е основано върху омраза, то в християнството то е мотивирано от обич към отбраняваните – няма по-голяма любов от това да положиш душата си за приятелите си (Ин. 15:13). Тези думи с право се отнасят към хората, загинали с чест в боя. Такова е учението на Христос и само силният по воля и душа човек може да го понесе.
Можем да продължим с още много съпоставки. Но дори и въз основа на гореспоменатото можем с пълна обективност да кажем, че християнството е религия за силни хора, а ислямът – за хилави и слаби. Християнството е за свободни хора, ислямът – за несвободни. Става дума за най-важната свобода на човека – свободата от греха и собствените страсти, от които мюсюлманската вяра не освобождава своите последователи.
И именно това е причината за широкото разпространяване на исляма в съвременния свят. Именно затова ислямът става сега популярен на Запад: защото е настъпила епохата на слабия човек. Секуларизираното човечество култивира своите немощи и затъва в доброволна парализа на духа. На мнозина е много приятно да чуят: Аллах иска да ви облекчи (живота); защото човекът е създаден слаб (Коран 4:28).
Християнството учи, че човекът е създаден силен и е призован да бъде силен. Това, че вече две хилядолетия Църквата не е свалила толкова високата летва на нравствения идеал, свидетелства за това, че той е реално достижим. Пример за това са не само хилядите светци, но и милионите обикновени православни християни, въплътили този идеал в своя живот. За човека това е невъзможно, но за Бога всичко е възможно (Мт. 19:26), и Господ Иисус Христос, Комуто всичко е възможно, ни дава сили да извършим онова, което изредихме по-горе, и дори повече. | pravoslavie.ru
Великото чудо в Самара през 1956 г. – http://www.rusk.ru/st.php?idar=325781
Характерното за първичния човек е да има култ към силата. Този култ е в основата на българската религия през езическия период и по-късно заради подивяването на българите в Османската империя става култ на модерната българска държава. Култът към силата е заложена и във философията на Ницше, който отрича Бога и търси Свръхчовека, изтъкан от мощ и сила и този култ залегна във философията на Третия Райх с неговите реваншистки амбиции за силната раса. Характерното за грамотния и цивилизован човек е търсенето на истината, която е по-силна и от най-великата мощ в света. Затова християнството, като познаване на съвършената истина освобождава човека, макар в модерния свят да има много целеви пречки за реализирането на тази свобода. Исляма беше по-силен от православните народи на Балканите , но те не го приеха, отстоявайки истината. Червената армия в Русия беше по-силна от другите войски, но руснаците не приеха комунизма. Комунизмът беше силен в България, но не го приехме заради Истината.
„подивяването на българите в Османската империя“ (значи ние сме потомци на маймуни). „Исляма [правилно – ислямЪТ] беше по-силен от православните народи“ (по-силно е православието, защото устоя на ислямския натиск); „но те не го приеха“ (а помаците каква вяра приеха?); „руснаците не приеха комунизма“ (в коя страна той беше държавна идеология 70 години?); „Комунизмът беше силен в България, но не го приехме“ (точно обраното – приехте го, мълчахте, ръкопляскахте, участвахте, доносничехте, за да оцелеете и да направите кариера).
[quote name=“chingis“] Култът към силата е заложена и във философията на Ницше, който отрича Бога и търси Свръхчовека, изтъкан от мощ и сила и този култ залегна във философията на Третия Райх с неговите реваншистки амбиции за силната раса.[/quote]
тази великолепно формулирана глупост е характерна индикация за цялото състояние на бългаската нАучност…ще помоля уважаемия господин ако би желал да се доограмоти да се обърне към който иска от долуизброените, да направи така да се каже „связ“ с тях и ако иска да се съревновава по научност с тези пост-фашисти за значинието на Ницше в хуманитарната област:
Prof. Dr. Volker Caysa (Köngernheim)
Dr. Ralf Eichberg (Dehlitz/Saale)
Prof. Dr. Klaus-Dieter Eichler (Mainz)
O. Univ. Prof. DDr. Johann Figl (Wien/A)
Angela Holzer M.A. (Princeton/U.S.A.)
Prof. Dr. Carlo Gentili (Bologna/I)
Prof. Dr. Hans-Martin Gerlach (Leipzig)
Dr. Jutta Georg-Lauer (Frankfurt/M.)
Prof. Dr. Beatrix Himmelmann (Urbana-Champaign/U.S.A.)
За обидите на Николов, който явно не е разрбал смисъла на коментара ми, няма да говоря, само ще посоча, че имаме български специалисти по фашизъм и национал-социализъм като проф. Милен Семков. За Дон Кихот, който само са заяжда с правописни грешки и или не разбира, или не му изнася да разбира това , което се казва, ще отбележа, че отлива на българите от града към селото, което е забелязано в историографията за османския период води до първичност, до появата на нови суеверия и да отделяне от центровете на цивилизация – първичен живот на българите, които стават наивни, елементарни и прости като децата – наблюдение на чуждите пътешественици, дипломати и мисионери. Затова у нас има култ към Боримечката наместо към Платон, а като ни го кажат убиваме вестоносеца, каквато е съдбата на Алеко Константинов.Помаците не са били православни преди да си сменят вярата. А комунизма не беше обичан и в Русия, и у нас, и жертвите на режима го доказват, но никой в България не го е еня за това.
„А комунизма не беше обичан и в Русия, и у нас, и жертвите на режима го доказват, но никой в България не го е еня за това.“
Господин Чингис, гнусния комунизъм все още е обичан в Русия и доказателство за това е мумията на Ленин! Комунистическата партия в Русия е втора сила! В България след 1944г. винаги е бил обичан от голяма част от хората и доказателства за това са недоразуменията като Паметник на Съветската армия, градове с имена Димитровград, Благоевград, футболен отбор на име МАРЕК( Марксист, Антифашист, Революционер, Емигрант, Комунист) и още и още, но няма смисъл!
Чингиз, това е супер попадение: „Затова у нас има култ към Боримечката наместо към Платон, а като ни го кажат убиваме вестоносеца, каквато е съдбата на Алеко Константинов.“
Браво!