Великотърновските богослови остро разкритикуваха рейтинговата система
Православният богословски факултет на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий” публикува на сайта на университета анализ на рейтинговата система за класация на университетите и в частност на специалността Теология в България. Според колегията на факултета, представената на 4 ноември т. г. рейтингова система буди основателна тревога във връзка с начина на оценяване на професионално направление "Религия и теология".
По този повод работна група от преподаватели е изготвила цялостен анализ на класацията. Общото заключение е, че оценката на Православния богословски факултета на ВТУ е необосновано занижена за сметка на други образователни звена, като това налага преразглеждане на цялостната концепция за рейтинговата система и предприемането на мерки, които да гарантират обективността на информацията и оценяването при изготвянето на класацията.
Принципните възражения, според публикувания анализ, са обобщени в няколко основни пункта:
1) рейтинговата система обезсмисля системата за оценяване и акредитация на Националната агенция за оценяване и акредитация (НАОА), която единствено е компетентна да оценява качеството на образованието и научната дейност във висшите училища в България;
2) методологията, по която е изработена рейтинговата система, не може да осигури обективни данни и пренебрегва важни източници на информация;
3) недопустимо е резултати от социологически изследвания да формират рейтинг на образователни институции.
Освен принципните възражения, в анализа на богословите от ВТУ са приведени и редица аргументи, които говорят за необективност и дори тенденциозност при оценяването на специалност Теология във факултета на старата ни столица. Според тях теоретичната подготовка и актуалност при преподаването се оценява напълно субективно и оценката лесно може да бъде манипулирана. При акредитацията на специалността във Великотърновския богословски факултет оценката за всички показатели на учебния процес е много по-висока от тази в „новата” рейтингова система. В анализа е видна и липсата на данни за специалността Теология в други университети по важни показатели, което несъмнено води до тенденциозното занижаване на оценката за специалност Теология във ВТУ. Аналогична необективност на данните и тенденциозност при оценяването се наблюдава и във втората група показатели (Осигуряване на учебния процес), при които оценката в рейтинговата система е в рязко противоречие с оценките, получени от НАОА.
Особено впечатление в представения анализ прави тенденциозно занижената оценка за специалността във ВТУ в раздела Научно-изследователска дейност. Тук не са взети предвид данните за научните публикации на преподавателите и за активното международно научно сътрудничество на факултета, което води до незаслуженото занижаване на оценката им в сравнение със същата специалност в други университети. Според анализа има очевидна необективност и тенденциозност и при оценяването на показателите, свързани със социално-битовите условия на студентите и престижа на специалността във ВТУ. По всички тези показатели „новата” класация противоречи на оценката дадена при акредитацията на специалността въз основа на обективни данни от Националната агенция за оценяване и акредитация.
Въз основа на своя анализ, преподавателите от Православния богословски факултет на Великотърновския университет настояват за преоценка на цялостната концепция на рейтинговата система и за използването на обективна информация при формирането на класацията. Според тях при оценяването на специалността трябва да бъдат взети предвид също традицията и авторитетът на всеки отделен Богословски факултет и присъствието му в живота на международната общност на висшите православни богословски школи.
Целият анализ можете да прочетете от тук.