Помощ! Обгрижват ни!
В единомислие със Светия Синод, от НАПОО (Национална агенция за професионално образование и обучение) предлагат от следващата година в професионалните гимназии да се появи специалност „Църковнослужител и свещенослужител“. Оскъдна е наличната информация за този пробив в образователната ни система, но съдейки по смисъла на тези два термина, може би ще става въпрос за нещо като едновремешното УПК – поне една година подрастващите ще тренират палене и гасене на свещи (теоретичен изпит: технология на свещопроизводството с практика в канонична свещоливница), тържествена походка и целуване на ръка. Всичко това – с парите на данъкоплатеца.
Със същите пари (че как иначе?) от Движение „Напред“ са предложили да се отпусне субсидия за заплатите на свещениците на Българската православна църква. Аргументите: „унизително е държавата да не полага грижа за хората, които служат в храмовете“, „така е в Румъния“, „БПЦ не е просто организация, а институция“ и други развеселяващи душата причини. А душата се развеселява, защото аргументите са изцяло в стила на политическото словоблудство. „Унизително за хората в храмовете“? А за коя група извън храмовете държавата полага неунизителна грижа, питам се изненадано. „Така е в Румъния“? Интересно, кога ще прекратим порочната практика да се освобождаваме от необходимостта да измисляме собствени причини за действията си, без да се налага непрекъснато да си ги внасяме отвън? „Не организация, а институция“? Председателят на Българския туристически съюз може да изкаже абсолютно същата куха мисъл.
Нека сме наясно. На Движение „Напред“ (разбирай: Мозер, Каракачанов, Личев и тям подобни – тоест, предизборната коалиция на старите и опитните маргинали в политиката, а в един по-честен план – „бизнесменът с интереси в енергетиката, застраховането и туризма Христо Ковачки“, който стои зад всички тях) основна и приоритетна грижа в момента не е Църквата, а публичността. Парите за субсидията не са на Ковачки, нито на партийните им каси, а нашите общи пари. И ако ще се отпуска подобна субсидия, дебатът за това следва да се проведе максимално публично и със сериозна аргументация, а не под формата на нискобюджетна партийна рекламна кампания. И Светият Синод, който за пореден път реагира първосигнално („с благодарност“) и стремглаво („Представителите на висшия клир ще изготвят в най-кратък срок справка на броя на лицата, заети на трудов договор“), е редно да постави въпроса принципно и открито – пред цялото общество, а не пред Движение „Напред“. А принципната основа на един такъв (за съжаление, предварително обречен) дебат може да бъде само една – готови ли сме да приемем пряка държавна намеса в делата на църквата, какъвто ще бъде неизбежният резултат от класическата схема „който плаща, той поръчва музиката“? И още: какво е реалното финансово състояние на БПЦ, на базата на което обществото ни да може да вземе информирано решение относно възможните субсидии за заплати на клириците?
А иначе, политико-финансовият джумбюш на гърба на църквата може да продължи спокойно. Благочестиви мераклии за ордени и архонтски степени и грижовни политици, харчещи не свои пари у нас колкото щеш. Услужливи архиереи – тоже. Социалните проблеми на клира също са неоспорим факт. Днес оправяме свещениците. Да се готвят епископите (примерно, за тях може да падне ограничението за максимална пенсия), попадиите (специални детски надбавки?) и клисарките (безплатно работно облекло и „вредни“ във вид на кисело мляко, задето дишат нефтени изпарения от мазните свещи). Моля, г-жа Масларова да си води бележки, за нея се отнася.
Изборите вече са на хоризонта и политиците тепърва ще обсаждат на малки сплотени групички сградата на Синода, в присъствието на тв-камери. Много ордени ще трябват…