Съвременните предизвикателства пред биоетиката
Евтаназията, трансплантацията на сърце, на бъбреци или некомпетентното препоръчване на медикаменти са част от предвидените за периода теми.
Серията лекции през този пост ще бъдат на тема “Човешкото достойнство в учението на Църквата”. В началото проф. д-р Павел Кирилъ обясни с какво се занимава светската етика и с какво християнската биоетика. Биоетиката не е древна дисциплина. Тя възниква преди няколко десетилетия и може да се каже, че е по-скоро интердисциплинарна наука, тъй като се основава на нормите на други науки. Като преподавател по биоетика в Богословски факултет, се наложило да се информира какво представлява етиката през филтъра на християнския догмат и морал. Изследвайки проблема разбрал, че влиза в конфликт със светската биоетика.
Християнската етика е еклесиологичен акт
На светската биоетика й липсват фундаменталните принципи – Свещеното Писание, живия опит на Църквата, учението на светите отци. Това са трите най-големи стълба, на които е изградена християнската биоетика. Светската биоетика изучава много добре човешките отношения. Християнската биоетика, както и християнската медицина, изучават човека в отношенията му с Бога.
Трансплантацията на сърце – дилема за богословите
Проф. д-р Павел говори и за трансплантацията на сърце, която се извършва в цял свят. Той смята, че от гледна точка на християнството съществуват проблеми, тъй като патристичната литература приема сърцето за център на християнския живот. Трябва да се намерят отговорите на това какво става с душата на донора и на реципиента.
Доближаване на смъртта чрез евтаназия
Павел Кирилъ продължи с евтаназията като грях от гледна точка на богословието. Евтаназията е един вид доближаване на смъртта. Адам веднъж причинил собствената си смърт и така тя станала следствие от падението за целия човешки род. Христос дошъл и я победил чрез Възкресението Си. Всяка интервенция над живота преди избрания от Бога момент е заличаване на шансовете за спасение на болния, завърши богословът. | www.ziarullumina.ro
Превод: Камелия Константинова