Кризата: християнският изход
В последните години се очертава една тенденция, което става все по-тревожна. Това е постоянното поскъпване на хранителните продукти не само в България или Европа, но и по целия свят. Сега тези цени са най-високите от 20 години насам. Причината се крие във все по-нарастващото население. В момента сме 7 милиарда души, а през 2042 г. ще станем 9 милиарда.
Най-много храна се потребява в Китай и Индия. Обикновено мислим, че те ядат ориз, но проблемът е, че тези два народа все повече се урбанизират и замогват, което означава, че ядат все повече месо. А производството на месо изисква много повече ресурси от растителните храни. От кризата най-много са засегнати бедни страни като Мароко, Нигерия и Бангладеш, които внасят голяма част от продуктите си. Колкото и да се увеличава производството на храни, то не може да задоволи търсенето и затова цените растат. За недостига допринася и фактът, че поради намаляването на нефта и газа все повече култури се използват за създаване на горива.
Как можем да се справим с този проблем? Евангелският разказ за чудото, извършено от Христос, за да нахрани 5 000 души в пустинята, ни предлага християнския отговор. Учениците споделят с Спасителя, че събралото се множество е гладно, започва да се вълнува и се нуждае от храна. Той отвръща, че те трябва да ги нахранят с това, което имат – няколко хляба и печени риби. Всички хора, събрали се тук, са равни помежду си. Няма началници или господари, които се угояват, докато другите преглъщат с празни стомаси. Христос заповядва на учениците Си да раздадат малкото храна, с която те разполагат. Чудото е, че колкото повече ядат хората, толкова повече храната се умножава. Инстинктивната реакция на един егоист би била да се скрие и да яде тайно от другите. Христос иска точно обратното – да споделяме дори малкото, което имаме, за да намалим глада и мизерията в света. Щедростта и любовта може и трябва да стане ръководен принцип в отношенията както между отделните хора, така и между народите.
Друг изход от нарастващата хранителна криза се намира в научните иновации и новите хранителни технологии. Но има определена нужда и от друга промяна – богатите нации трябва да намалят своето консуматорство, безкрайния си стремеж към все по-щедра трапеза и все по-разкошен стандарт на живот, докато милиарди в бедните страни гладуват. Ако всички хора по света имат нивото на живот на американците, ще са нужни няколко планети като Земята, за да задоволят тази експлоатация на природните ресурси. Настъпва времето да осъзнаем, че Земята и егоизмът имат граници и че всички потомци на Адам сме взаимозависими. Ако не го направим, бъдещето пред нас и нашите деца ще бъде доста мрачно.
Те се чудят какви […], луксове и пристрастия да си измислят, та ние ще апелираме по-малко да ядели. Всяка гъска силикон си слага и ще умре без това. Така си мисли. Разказваха ми, за някаква мутра, как ухажвала манекенките – замеряла ги със салфетки! Отивал дебила с кашона и хвърлял по мърлите. И те – щастливи! Веднага ще се съобразят те, че имало гладуващи и бедни, как ли пък не! Но да оставим боклуците, нас си да погледнем. Всякакви се гаврят с народа и той търпи. Правителството е неспособно да бори престъпността. Добре че се самоорганизират сами хората вече.
Протест срещу наглите измамници от съобщителната мрежа, грабещи безконтролно, срещу които никакви жалби не помагат – предстои на 20 т. м. Има организиран протест срещу Топлофикация, софииска вода, еоните, от друга група, които дори молебен си направиха и протестираха кротко. Но или ще се защитаваме мъжки с колективни искове, масово присъствие, а ако трябва и ръкопашен бой или ще си се гаврят с нас.
Крайно време е!
Кризата идва от стремежа на богатите да имат повече и да трупат повече печалби. Винаги в пазарните отношения има човек, който задава първичната цена на продукта и тя не е следствие от състоянието на покупателната способност, вложените ресурси и труд в нейното изработване. В икономиката има 60 процента психология, разучаване на културите и нагласите на хората и едва 40 процента са точни сметки. Затова глобалният пазар зависи не само от покупателната способност, но и от търсенето, което в много случаи не е предмет на първа и насъщна необходимост. Затова има нарастване на цените, а не че се увеличава населението. По икономически проучвания например България е способна самичка, без никаква помощ да изхранва 20 милиона население, а ние със 7 милиона правим такива цени и пазарна обстановка, че хората изнемогват. В този смисъл в заявената като рационална наука икономика има и много ирационални моменти, които личат и в средствата, отиващи за бездиханни материални форми на религиозния култ.
„средствата, отиващи за бездиханни материални форми на религиозния култ“. Дайте тогаз да забраним този култ, за да не се замърсява въздуха с тамян и свещи, за да се намали шума при биенето на камбани и за да се избегне изтриването на жълтите плочки при шествия.
Навремето св. Василий Велики е забранил паленето на свещи в храма, защото това е водело към езичество сред хората. Затова когато говорим за култ, следва да се държи сметка за състоянието на християнството като неповторима религиозна система и да се прецени, доколко идващите в храма да се изкадят с тамян, да палят свещи и да получават материални вещи от култа са истински християни, а не суеверни хора с представи за Бога, които не се извеждат нито от свещените книги, нито от богословските текстове, нито от историческия опит на вярата, колкото и малко да е познат в България поради атеизма на комунистите – не говоря за националните заслуги на БПЦ, те са издирени и експонирани. Защото основното предназанчение на вярата е спасението на душата на човека и всичко, което отклонява човека от пътя по спасението на душата му не води към истинска вяра. В този смисъл наливането на ресурси в материалния култ е изкусителен историко-материалистичен култ, който подменя същността на Христовото учение.
Целта на икономиката е подобряване на живота на човека на земята. Икономика значи управление на дома и неслучайно предстоятелите на храмове се наричат икономи. Успешната икономика е правата зависимост между висока раждаемост и повишаване на бллагосъстоянието на хората. В икономиката обаче има идеология и религия, които не й позволяват да си спазва предназначението. И много правилно навремето тя се казваше политикономия, защото от състоянието на обществото зависят и императивите в икономиката. Когато в системата на икономиката, в това число и религиозната поставяш като критерий за икономическо израстване пресечната крива от степени на показано знание и положен труд, тогава има справедливост и според християнските критериални норми на оценки на явленията в живота. Когато обаче правиш мистични конспирации, извеждаш идеологията и религията като постови позиции и характера на чистотата на учението за просперитет на отделни групи хора, както е през комунизма и сега в БПЦ, тогава няма успех
Кой му пука за тамяна и свещите, намисляш желание, палииш свещта и готова работата. Защо ни е камбанния звън, излишно ангажиране на ресурс. Така или иначе, асамблеята „знаме на мира“ изчезна от небосклона на щастливо-красивите мечти. ШЕФствията са умело импровизирани, но зле режисирани. Наистина, хубаво е да спрем средствата за мълчанието, манипулацията, симулацията и всички материални форми на религиозния култ. Съгласен съм! Нека Европейския Съюз, да ни покаже и насочи във верния път!
Моментът на ирационално, тайнствено и несъобразено с разума финнасиране в икономиката е голям. По правило с икономическия ресурс на хората в България се разпореждат хора, избрани от надчовешки фактори да управляват средствата и по тяхна преценка да се финансира непроизводствената сфера, защото в производството всичко е ясно – има изначална материя, тя се обработва, придава й се вид и се предлага на пазара като й се дава цена. С непроизводствената сфепа нещата обаче са много по-сложни – там често пъти рацио и изначална вещева проверимост на продукта и пряко лабораторно проверимо следствие не може да се търси. В миналото надчовешки фактори са основанието Църквата да се разпорежда с ресурса на нацията, после избраните от закономерностите на историята комунисти, а днес това се бизнесмените, политолозите и социолозите, т.е.БКП плюс БПЦ , които са избрани от констелацията в Европа. А иначе нормалното финансиране е по степени на показано знание и положен труд – другото е надчовешки фактор
Всички потомци на Адам сме взаимозависими, казва авторът. Не само един от друг сме зависими, но и от планетата и от всичко случващо се около нас. Годината започна със слънчево затъмнение. Отново изригна Етна, измираха и падаха от небето птици. Земетресение в Нова Каледония и тук в южна България. Бедствия в Австралия, свлачища в Бразилия. В Унгария – инцидент, като този в Индиго.
Политическа криза – сересета. Подмолни „нагласявания“, монтажи. Нечистият действа с пълна сила.
Недостиг на зърно, увеличаващи се цени, внушаване на страх за физическо оцеляване. Отравяне на реки, диоксин в Германия, шап. Измами и грабеж отвсякъде. Потъмнели от отчаяние хора висят по опашки да плащат сметки и видът им е като на обречени.
Световната криза води до лична. До катаклизми в духовното състояние на почти всички в една или друга степен. Това е целта на антихриста. Да всее хаос, ужас и безумие. Да срине всички устои, да ни отдели от Бога. Не трябва да го допуснем. Бог няма да ни остави!