Издателство „Омофор“ представя: „Първи плодове на молитвата. Четиридесетдневно пътуване с Канона на св. Андрей Критски“ – незаменим спътник по пътя на спасението



Издателство „Омофор“ има удоволствието да представи на вниманието на читателите най-новата книга от своя каталог: „Първи плодове на молитвата. Четиридесетдневно пътуване с Канона на св. Андрей Критски“ на Фредерика Матюз-Грийн.

Аз Те зная като тихо небе, о, Господи, Господи Христе:

ела бързо, преди да е станало твърде късно,

и ме освободи от най-долните дълбини на греха и отчаянието.

Помилуй ме, Боже, помилуй ме!

Всяка година великопостните служби неизменно включват Великия покаен канон на свети Андрей Критски. Този молитвен химн умилява и съкрушава сърцето на всеки християнин, припомняйки греховността и слабостта на човека. Вникваме ли обаче достатъчно дълбоко в неговото съдържание? Успяваме ли да разберем смисъла на всеки стих, значението на повторенията, символиката и дълбочината, така че молитвата ни да даде плодове?
Фредерика Матюз-Грийн, в книгата си „Първи плодове на молитвата. Четиридесетдневно пътуване с Канона на св. Андрей Критски“ (Омофор, 2024), предоставя именно такова изследване и тълкуване, което ни въвежда в уединение и размисъл, но и не ни оставя да бъдем самотни в това пътуване към спасението.

„Готови сме да започнем да четем Великия покаен канон на св. Андрей Критски. Когато започнете, ще имате чувството, че не започвате, а продължавате нещо, което е от много отдавна, че се присъединявате към нещо, което постоянно се случва“, пише тя.

Фредерика Матюз-Грийн е знаково име в съвременната православна литература и публицистика. Притежава магистърска степен по богословие от Духовната семинария във Вирджиния и почетна докторска степен по литература от King University. Автор е на много книги и статии за православието и ролята на вярата и молитвата в съвременния живот. Тя преминава през протестантството, както и периоди на изследване на различни философии и религии, докато стигне до приемане на православното християнство заедно със съпруга си, който става православен свещеник.

„Духовна пътна карта за хора, търсещи просветление, всеки ден. Тези християнски учения са провокативни, успокояващи и просветляващи и са представени с характерната за Грийн топлина и нежен хумор“, описва „Първи плодове на молитвата. Четиридесетдневно пътуване с Канона на св. Андрей Критски“ именитата Amy Dickinson, колумнист и публицист. В това духовно пътуване Фредерика Матюз-Грийн предлага не само разбираеми обяснения на различните елементи от канона, но и описва как той задълбочава молитвения живот и вдъхновява към покаяние и духовно израстване.
Свети Андрей е роден в Дамаск, до седемгодишна възраст бил ням и по чудесен начин проговорил, след приемане на светото Причастие. От този момент той започнал с голямо усърдие да изучава  Свещеното Писание, а на 14 години родителите му го водят в Йерусалим, където йерусалимския патриарх Софроний го приема в църковния клир. По-късно в Константинопол служи и се грижи за бедните, странниците и болните, ръкоположен е за архиепископ на Крит и е починал през 740 г.
Великият канон е донесен от свети Андрей в Цариград заедно с повествованието за живота на св. Мария Египетска, написано от патриарх Софроний. Състои се от 9 песни, като всяка песен започва с ирмос и има различен брой строфи (тропари), всичко 280, и е разделен на 4 части. Той е едно от най-значимите богослужебни произведения в православната традиция.
Фредерика Матюз-Грийн ясно и прецизно обяснява всяка от деветте песни в канона в исторически контекст и със задълбочен богословски анализ:

„В Канона св. Андрей привежда като пример множество образи от Стария и Новия Завет, за да призове ума ни към себеосъзнаване. Първата строфа на всяка песен, наречена ирмос, е препратка към библейската песен, на която съответства. Например първата библейска песен е победната песен на Моисей, когато той вижда фараоновите войски, потопени във водите на Червено море. Той казва: „Господ е моя сила и моя слава. Той ми стана спасение“. Ирмосът на първата песен започва така: „Помощник и покровител си ми за спасение“.

Изключително пътешествие на душата – така представя Великия покаен канон в книгата си Матюз-Грийн, като не пропуска да очертае и основните етапи от това пътешествие – разказ за живота и личността на свети Андрей, изследване на историческата реалност и богослужебните практики, анализ на библейските препратки и значенията на символите.
„Едно от съкровищата на древните духовни писания от светите земи“, нарича житието на св. Мария Египетска Фредерика Матюз-Грийн и смята разказа за нейния живот за чудесен фон за Канона, както и за живо доказателство и окуражителен пример как дълбокото покаяние може да промени дори най-опустошения и пропаднал човек:

„В него се виждало как изцелителната сила на покаянието очиства сърцето, преобразява личността и я прави носител на Христовата светлина, като ѝ дава способност да върши същите дела, които Христос е вършил. Най-хубавото е, че това житие ни напомня, че е нормално този процес да отнема много дълго време. Бог е търпелив. В св. Мария Египетска виждаме изпълнението на блаженството „Блажени чистите по сърце, защото те ще видят Бога“.

Многобройните читатели определят „Първи плодове на молитвата. Четиридесетдневно пътуване с Канона на св. Андрей Критски“ като незаменим спътник, с когото, спирайки, размишлявайки и покайвайки се, правим своите решителни стъпки по пътя към спасението.

За поръчки от издателството: фондация „Покров Богородичен“, издателство „Омофор“, бул. Черни връх 68, София 1470, тел. 0886 149 991.
За онлайн поръчки от сайта на издателство “Омофор”: ТУК>>>
За онлайн поръчки от ателие-книжарница „Къща за птици“: ТУК>>>

Щом сте вече тук…

Разчитаме на вашите дарения, за да поддържаме този сайт. За високото качество на материалите, които публикуваме тук, нашите сътрудници – преводачи, автори, редактори – заслужават справедливо заплащане за труда си. Можете да проследите актуалното състояние на даренията към всички програми и кампании на фондация „Покров Богородичен“ за текущата година от този линк >>>

Ако желаете да бъдете част от усилията на екипа да развиваме и поддържаме сайта, можете да станете редовен дарител на Православие.БГ в платформата Patreon >>>

лв.
Select Payment Method
Personal Info

Credit Card Info
This is a secure SSL encrypted payment.

Donation Total: 10,00 лв.

Следвайте ни
  
  
   

Може да харесате още...