„Риба по време на поста“
Това стана по време на Рождественския пост през 2017 година. С благословението на Светейшия и Всеблажен Католикос-Патриарх на Грузия Илия II и на протойерей Владимир Воробцов от Православния Свето-Тихоновски хуманитарен университет организирахме и проведохме в Москва вечер, посветена на стареца Гавриил. Беше 25 декември – денят, в който се чества паметта на свети Спиридон Тримитунтски (по стар стил). На следващия ден ни дойдоха на гости наши московски приятели. Цяла вечер си разказвахме разни истории, свързани със стареца, с филма, и правехме планове къде ще посрещнем Рождество Христово.
Един от тях попита дали може да се яде риба по време на поста. Аз и моят приятел, Георги Абаиадзе, му отговорихме, че след 25 декември до Рождество не се позволява да се яде риба. „Но защо?“ – попита той. Тук ние с Георги решихме да си покажем дълбоките познания за правилата и двадесет минути обяснявахме на всички защо не се разрешава яденето на риба, и ги наставлявахме на „правия път“.
На другия ден отнесохме светините на стареца в храма и останахме там до късно. Върнахме се вкъщи приятно изморени. Всички си легнаха да спят, а на нас с Георги не ни се спеше. „Хайде да пийнем чай“ – предложих аз и сложих чайника да се вари. Прииска ни се да хапнем нещо с чая, отворихме хладилника и видяхме една чиния с приятно запържени скариди. Извадих чинията и двамата с Георги успешно пристъпихме към дегустирането им. Дегустирането на скаридите така ни се услади, че забравихме за чая. Хапнахме си добре и скоро легнахме да спим.
През нощта сънувам следния сън. Намирам се в манастира Самтавро и отец Гавриил излиза от килията си. Всички се приближиха до него, за да вземат благословение. Изведнъж той гръмогласно попита: „Кой може да отиде до магазина? Не мога да си представя Рождественски пост без скариди. Някой да ми донесе пържени скариди!“ И продължи до обяснява колко много обича скариди, а аз все повече и повече почервенявах от срам.
Отворих очи и чувам силния смях на Георги, който сънувал точно същия сън. Така отец Гавриил ни изобличи нас, многознайковците, и „дълбоко“ вярващите. Искам да отбележа, че след този сън не изпитвах никаква изненада. Чувствах единствено разкаяние и радост. Такава радост винаги изпълваше човека, когато общуваше с отец Гавриил, само защото той беше с теб.
Колко ми се иска да го попитам насън за много неща, но някаква сила не ми дава да го направя… Старецът казва само това, което е полезно.
Често си мисля какво бих му казал на стареца, ако го срещна наяве, а не насън. И винаги ми идва една и съща мисъл: няма да мога да промълвя и дума пред него, освен тих шепот: „ОБИЧАМ ВИ!“ И това е така, защото Бог, на Когото старецът бе посветил целия си многострадален живот, е ЛЮБОВ.
Торнике Чикадзе
Откъс от книгата „Добрият старец Гавриил“ от Константин Церцвадзе, Фондация „Покров Богородичен“, 2021 г., превод: Мила Игнатова