Какво научихме от Пауло Коелю?
Водещата, макар на жълто предаване, ми е симпатична. Щом е толкова популярна жълтата страна на живота, нормално е да си има и предаване за нея. Така че проблемът не е предаването, нито неговият цвят, още по-малко е водещата. Пауло Коелю пък не го познавам. Чудех се къде ми е проблемът. И осъзнах по едно време, че поотделно приемливите елементи на този културен факт, взети в цялата им съвкупност, смущават. И пораждат най-малко два въпроса: Защо Пауло Коелю стои добре в жълто предаване, докато говори за смисъла на живота? И защо толкова много хора искат да питат Пауло Коелю за смисъла на живота?
Че имаме нужда да се ориентираме по този въпрос е ясно, откак свят светува. И че все се намират хора, готови да си патентоват мнението – и това се знае. Но тук дразни опитът амбициите за гуру-реализация да се удовлетворяват със средствата на изкуството. И колкото по-леко и обиграно, по-вълнуващо-умилително се говори за духовната страна на живота, колкото по-тайнствено-безсмислено, колкото по-приятно-неангажиращо, толкова по-близо до масовия вкус. И по-далече от изкуството, разбира се, както и от истината. Но за да бъдеш гуру, не е важно да говориш истини; и това не го е открил Пауло Коелю. Важно е да намериш ключ към сърцето…
И ето как неусетно водещата задава въпрос: „Аз съм живото потвърждение – чудеса стават! Откакто започнах да чета вашите книги, и в живота ми почнаха големи чудеса!” А писателят казва – „ами да; животът е чудо”, и така нататък… И разкрива естеството на живота. А после, на въпроса на момичето за духовното му послание, отговаря: „Не е важно да се прави добро; за мен такива понятия, добро и зло, нямат смисъл. Важно е с това, което правиш, да не пречиш на другите”.
Е, няма какво да се спори; и това е вярно. Написано е в Стария завет, съвсем ясно е формулирано: не кради, не убивай, не пожелавай… С други думи – не прави това, което пречи на другите, защото иначе „око за око, зъб за зъб…”.
Но съществува и Нов завет. И там пише, че това неправене на неща не е достатъчно. Пише, че „всичко, което искате да правят вам човеците, същото правете и вие на тях; защото това е законът и пророците” (Мат. 7:12). И много други неща пише, като това например, че „нова заповед ви давам, да любите един другиго, както Аз ви възлюбих” (Иоан 13:34). Тоест – че най-голямата задача на живота ни е любовта. Което значи, че пътят на спасението минава през другия, а не го заобикаля. В Новия завет пише също: „никой няма любов по-голяма от тая, да положи душата си за своите приятели” (Иоан 15:13).
Все трудни неща за правене…
Преди време чух Милчо Левиев в едно интервю да казва, че каквото е Кени Джи в музиката, това е Пауло Коелю в литературата. Напълно се съгласих с него тогава. Не знам дали си е сменил мнението днес. Аз не съм.