Лекция на проф. Иван Желев за православното подвижничество
Гръцка фондация за култура – гр. София, най-любезно Ви кани на лекцията на проф. Иван Желев на тема „Света гора – център на православното подвижничество”. Лекцията ще се проведе на 20 октомври 2009 г., вторник, от 17.30 часа в Гръцка фондация за култура на ул. „Г. Бенковски” 51.
Поводът е фотоизложбата „Пътешествия в Атон 1928-1930” на швейцареца Фред Боасон (Fred Boissonnas).
По време на лекцията (на български език) ще бъде направена мултимедийна презентация на снимки от фотоизложбата на Аврам Аврамов и Владимир Алексиев „Атон – градината на Божията майка ”.
От самото си начало православната вяра и религиозна практика възприемат упражняването и аскетизма като свои основни характеристики и най-вече като реализация на вярата, като път към духовното съвършенство. Още през 3. век се сформират първите центрове на православното подвижничество в Изтока – Сирия, Палестина, Египет. Постепенно се пренасят към Мала Азия, Балканския полуостров и Европа. След завладяването на Средния Изток от друговерците, Света гора – Атон се превръща в основния център на православното подвижничество в Европа. Една пустош – не поради липсата на вода и растителност, а заради отсъствието на каквато и да било обичайна човешка дейност, свързана със създаването на материални блага, Света гора привлича и днес под стряхата на „градината на Божията майка” хиляди мъже, решени с благословията на Н. Св. Вселенския патриарх да се посветят на постничество и молитви. | www.kulturni-novini.info
Цветелина не знае френски, но транскрибира от френски и резултатът естествено е погрешен. Фамилията Boissonnas на български не е Боасон, а БоасонА.
Цветелина не е посещавала и няма как да посети Атон, но раздава присъди: „пустош… заради отсъствието на… дейност, свързана със създаването на материални блага“. Значи калугерите не вършат никаква физическа работа, нямат градини, лозя, овошки, не секат горите и не продават дървесината, а храната и издръжката им пада от небето. Простотия до шия.
…………………….
http://archiman.livejournal.com/
Съгласен съм с отец Павел.Атон не е пустош, макар, че там се живее в друго време и по други правила.Чувството, което те обзема там не може да се разкаже, то трябва да се преживее.А трудолюбието на монасите е без аналог.