Литургия на св. апостол Яков ще се отслужи в неделя в семинарския храм
Прессъобщение
В чинът на тази древна литургия има някои особености, които я различават от останалите две литургии, които се служат – Златоустовата и Василиевата. В Якововата литургия проскомидията се извършва в пълно мълчание, без да се казват молитви, на малкия вход се изнасят освен Евангелието още и Апостола и Паримийника, преломяването на св. Хляб е също различно, както и самото причащаване на народа. Хората взимат претворените дарове в отделен вид – отделно хлябът и отделно отпиват от чашата.

Както при повечето древни литургични чинове, и ядрото на литургията на св. ап. Яков несъмнено е апостолско по произход. Тя е написана на гръцки език и по-точно на формата му, използвана в Йерусалим през ІІ век. Сред най-ранните преводи на литургията е този на старобългарски език, извършен от св. Евтимий Търновски.
Използваният днес чин на служение на Якововата литургия е според превода от оригинала, направен от Левкийския епископ Партений през 1948 г.
Кратко животоописание на Св. апостол Яков
Св. апостол Яков бил син на Йосиф, обручника на св. Богородица. Затова се нарича брат Господен. Трябва да го различаваме от Яков Алфеев, един от дванадесетте апостоли, брат на евангелист Матей. Също трябва да го различаваме от Яков Зеведеев, брат на апостол и евангелист Йоан Богослов.

Яков, брат Господен, се наричал още Малки, защото принадлежал към числото на седемдесетте апостоли.
Той бил пръв епископ на Йерусалимската църква. Автор е на първото от посланията в Новия Завет на светата Библия. Написал е и първата света литургия.
Завършил мъченически, блъснат от храмовата стряха, засипан с камъни и, ударен с едно кросно, разбили главата му – починал в 63 г. на 66 години.
Прочетох прессъобщението с възторг! Това е важна стъпка към събуждането на нашата църква.
От първостепенна важност е, че това се случва в семинарията. Сигурен съм, че това ще отвори очите и душите на мнозина семинаристи, бъдещи епископи и презвитери и така ще разберат, че най-важното в църквата не е пеенето.
Адмирации за идеята на дядо Сионий!
Отче Вие явно не сте запознат /разколните свещеници нямаха много връзки със семинариите/, в софийската семинария се служи „Яковлева“ литургия повече от 10 години, а и отец Поликарп е добре запознат и с т.н. „Петрова“и „Маркова“ литургии които се служат в Богословския факултет в Солун, той поне е получил православно образование.