Обявиха американска стипендия за византолози
Изкуство и археология на свещеното и визуалната култура във Византия – новата стипендиантска програма на Фондация "Гети"
Американският научен център в София обяви стипендиантската програма на Фондация "Гети", САЩ, организирана чрез Съвета на американските изследователски центрове в чужбина (CAORC).
Програмата предоставя възможност за работа по самостоятелен изследователски проект в Алжир или Турция, свързан със следните семинари: Изкуство и археология на свещеното (семинарът ще се проведе в Алжир) и Визуалната култура във Византия (семинарът ще се проведе в Турция).
Кандидатите трябва да са защитили докторска степен или да имат професионален опит в областта на история на изкуството. Независимите изследвания трябва да бъдат проведени през периода от 9 юни до 16 юли 2012 г.
Стипендията от фондация "Гети" включва пътните и дневни в размер на 7 500 долара. Българските изследователи ще могат да подадат молби чрез Американския научен център в София (ARCS).
Краен срок за кандидатстване: 1 февруари 2012.
За по-подробна информация: www.arcsofia.org
Американски научен център в София
ул. "Васил Петлешков" 75
София, 1510
тел.: (02) 947 94 98
Търсете списание „Свет“, 2011, бр. 6, със статия за ръкоположението на жени в ранното християнство.
“(…) И след това чух глас, който друго ми казваше:Исайе, възлюблени мой пророче, иди на запад от най-горните страни на Рим , отлъчи третата част от куманите, наречени българи, и насели земята Карвунска, която опразниха римляни и елини. Тогава аз , братя, по божия повеля дойдох на лявата страна на Рим и отделих третатата част от куманите, и поведох ги по път, насочвайки с пръст, и ги доведох до реката, която се нарича Затиуса, и при друга река, наречена Ереуса. И тогава имаше три големи реки. И населих земята Карвунска , наречена българска; беше опустяла от елини през 130 години. (…)И след погубването на Испора , царя български, нарекоха куманите българи, а по-рано бяха Испора царя езичници и безбожни и в голямо нечестие, и бяха всякога врагове на гръцкото царство през много години.(…)”
Апокрифен български летопис от ХІв., В:Стара българска литература. Т.ІІІ – Исторически съчинения, С., 1983, с.61
Този документ противоречи на историографията, направена на база чужди извори.