Семинар за сектите и училището започва във Варна
На 17 и 18 октомври в Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил”, ул. „27 юли” № 9, ще се проведе семинар с международно участие по въпросите, свързани с дейността на новите религиозни движения. Организатори на форума са Центърът за проучване на нови религиозни движения и Варненска и Великопреславска света митрополия.
Негово Високопреосвещенство Варненски и Великопреславски митрополит д-р Кирил ще открие работата на семинара, на 17 октомври от 13:30 ч. в Духовно – просветен център „Св. Архангел Михаил”.
Специален гост-лектор на срещата ще бъде проф. Александър Дворкин, изтъкнат руски сектовед, ръководител на Център за религиозни изследвания и на Руската асоциация за изследване на религиите и сектите, председател на Съвета по провеждане на държавна експертиза по въпросите на религиите към Министерството на правосъдието на Руската федерация.
В семинара ще участват специалисти в областта на богословието, правото и други хуманитарни науки, експерти от Комисията по човешките права и вероизповедания, журналисти ангажирани с тази проблематика.
Основната цел на тази публична дискусия е да даде повече информация за различните прояви на деструктивни нови религиозни движения, за похватите, чрез които те се опитват да се внедрят в образователни институции, опасността от тях за отделната личност и обществото, и по-специално за децата и младежите.Да се разгледат различните механизми за защита от такива дейности и да се очертаят възможностите за превенция чрез религиозното образование и просветната дейност.
ПРОГРАМА
на международен семинар на тема:
„ОБРАЗОВАТЕЛНИТЕ ИНСТИТУЦИИ КАТО ЦЕЛ НА СЕКТАНТСКА ДЕЙНОСТ”
17-18 октомври 2009 г. в залата на
Духовно-просветен център „Св. архангел Михаил”, ул. „27-и юли” № 9, гр. Варна
17.10.2009 г., събота
13:30 ч. – Откриване
Встъпителни думи от проф. д-р Иван Желев Димитров (БФ/СУ), председател на ЦПНРД
Приветствие от Негово Високопреосвещенство Варненски и Великопреславски митрополит д-р Кирил
І заседание, модератор ИЖД
13:50 ч. – Проф. д-р Александър Дворкин (Русия) – „Децата като заложници на тоталитарните секти”
14:40 ч. – Иконом Силвестър Янакиев (Сливен) – „Децата и сектите в България”
15:15 ч. – Дискусия
15:40 ч. – Кафе пауза
ІІ заседание, модератор Ралица Костадинова
16:00 ч. – Д-р Клара Стаматова (БФ/СУ) – „Подходът на вербуващия към учащите се”
16:25 ч. – Д-р Мария Иванова (Фондация „Покров”, София) – „Кризата на идентичността в училищната възраст и формиране на сектантско съзнание”
17:50 ч. – Д-р Милка Христова (Бургас) – „Училища по системата на Рудолф Щайнер”
17:15 ч. – д-р Петър Канев (ИФИ/БАН) – Квазирелигиозни и сектантски настроения в екологичните движения в България. Възможности за въздействие от страна на Българската православна църква..
17:40 ч. – Дискусия
26.4.2009 г., неделя
08:00 ч. – Утринна и света Литургия
10.30 ч. – Кафе
ІІІ заседание, модератор иконом Силвестър Янакиев
11:00 ч. – Жанета Дикалова и Ралица Костадинова (ЦПНРД) – “Експанзия на някои НРД в образователните структури”
11.20 ч. – Бисер Божков (ЦПНРД) – „Проникването на деструктивни НРД в образователните институции – заплаха за обществото?”
11:40 ч. – Людмила Савова (ЦПНРД) – „Добрите перспективи”
12:00 ч. – Дискусия
12:30 ч. – Закриване на семинара от проф. И. Ж. Димитров
От пресцентъра на Варненска и Великопреславска св. Митрополия
Въпросът със сектите и нетрадиционните движения е много сериозен въпрос на общата култура и хуманитарна подготовка на българите.Самият комунизъм от някои изследоватил се определя като рационална религиозна секта и по тази причиниа ученията на философията, социологията и политологията могат да се разглеждат като предпоставка за сектантско съзнание. Иначе интерпретацията на свещени текстове на незапознатите с устоите на православното богословие, култура и антропология е често срещано явление по света, но то е и признак на ниската религиозна грамотност на съвременния човек. Фактически за здравето на човека, в това число и възрастните, не само децата, защото възрастните живяха в обстановка на атеизъм и яростна антицърковна политика, са страшни интерпретациите на хуманитаристиката, която се преподава в българските училища. Тя обаче не може да бъде променена, защото е основа на това, което в България минава за „национализъм“. Защото типа логика на обучение у нас позволява сектантство.
Принуждавам се да правя два коментара. Първо, остро възразявам срещу участието на външни експерти в проблема за сектите, особено на руснаци. Тези хора сами си разбиха православието, разнасяха атеизъм и револцюция по цял свят, а сега се изживяват като учители на християнството. Освен това никоя братска православна страна не издава книги за българското мъченичество и страдание през модерността, а точно мъченическият ни опит и издържаните тежки условия на безбожие са основа на нашата автентична християнска духовност. Защото проблемът със сектите е бил проблем и на обществото ни до идването на комунистите и ние на практика не използваме собствено българския си опит в диспута с друговерци. Освен това страхът от сектите е страх за запазване на националната идентичност. Тази общностна идентичност беше разрушена през комунизма, а сега бивши комунисти се правят на християни и БПЦ ги фаворизира. Накърненото ни чувство за общност -нация през соца е един от изворите на сектантството -Проблемът!
Добре ще е БПЦ да има ясна политика,спрямо отношението на държавния апарат към сектите.Без такава позиция успех няма да има,Какво да кажем ако видим в православна енория,интригите да имат сила,ако свещениците се правят на душеведи,ако енориашите игрят на добродетелност,ако всеки е готов да стъпче слабият,незнаещият,неможещият.За това в пъти повече трябва да мислим и работим.За хората попаднали в заблудата на сектите можем само да се молим и да даваме личен пример,всеки по силите си.