Стотици вярващи посрещнаха две чудотворни Богородични икони в Стара Загора



Стотици вярващи посрещнаха в Стара Загора две чудотворни Богородичните икони – Скоропослушница и  Касперовска от гр. Ананиев – Украйна, съобщават от Старозагорската митрополия.

Първи пред светините са се поклонили Старозагорският митрополит Киприан, Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний и Белоградчишкият епископ Поликарп, викарен епископ на Софийската света митрополия,

Литийното шествие е преминало по централния булевард “Цар Симеон Велики” до катедралния храм “Св. Николай Мирликийски Чудотворец”, където архиереите са отслужили вечерна служба.

На 31 август, когато Православната църква чества паметта на св. Киприан Картагенски, Старозагорският митрополит Киприан отбелязва своя имен ден. В празничната събота от 9 ч. ще бъде отслужена света Литургия в катедралния храм „Св. Николай“, по време на която миряните ще могат да се поклонят пред светините. След това иконите ще бъдат пренесени в митрополитския храм „Св. Димитър“, в храм „Св. Троица“ и в храм „Въведение Богородично“ в Стара Загора. На 8 септември светините ще бъдат отнесени при вярващите в Казанлък, Павел баня, Чирпан, Нова Загора, Гълъбово, Харманли, Свиленград. Очаква се иконите да се върнат в престолния град на епархията за празника на града – 5 октомври.

Светинята на „Дохиар“ е иконата Света Богородица Скоропослушница. Историята на манастира разказва, че през 1664 година образът на Божията майка бил изписан на стената на монашеската трапезария. Там имало проход, през който често минавал монахът, отговарящ за трапезарията. Един ден послушникът Нил чул следните думи: ,,Не преминавай с димящи ястия покрай мен и не опушвай моя образ“ . Нил не се вслушал в тези думи и един ден чул отново: ,,Монаше, ти не си достоен за това звание! Дълго ли ще опушваш моя образ?!“. Нещастникът паднал пред иконата на колене в покайна молитва и сълзи. На сутринта братята му го намерили ослепял. Изплашените монаси решили да правят ежедневно молебен пред иконата, преградили специално помещение, където съхранявали образа. Ослепелият монах не се откъсвал от светия образ, докато Св. Богородица не му проговорила отново. Тя му казала: „Нил, твоята молитва е чута и ти си простен. Нека от сега нататък всички братя и православни християни се обръщат в своите нужди и аз никого няма да оставя нечут. И моят образ ще се нарича Скоропослушница, защото аз ще давам бърза милост за всички, които с благоговение се обръщат към мене“. След това монасите заградили прохода, така че вече никой да не преминава и построили параклис в чест на иконата, като украсили с красиви стенописи. Пред иконата сложили постоянно горящи кандила. Тук се случили много чудеса и изцеления. През лятото на 1996 година чудотворната икона предоставила невиждано благоволение, както за монасите, така и за православните християни. Зад иконата имало позлатена част и реставраторът Антоний Глинос разкрил стенопис датиран от 1563 година, който бил самата чудотворна икона.

Иконата Пресвета Богородица „Касперовска“ е донесена в Русия в края на XVI в. от сърби от Трансилвания, дошли по покана на руското правителство. Наследствена е, а през 1809 г. става собственост на Джулиана Касперова. През февруари 1840 г. Касперова се моли със сълзи пред иконата на Божията майка, за да й помогне в проблемите. Изведнъж вижда, че иконата на Девата засиява. Дворянка от съседното село, който имала парализа на лявата си ръка, чува гласа на Божията майка в съня си, който и казва да отиде да се помоли на иконата в съседното село. Жената отива и ръката й се излекува. През лятото на 1843 г. се случили три по-якри изцеления – на момче, болно от епилепсия, на парализирано момиче и на психично болна жена. През последните дни на януари 1844 г. пренасят иконата в селската църква. Оттогава иконата на Божията майка от Касперово е изцелила много хора и е обявена за чудотворна. По време на Кримската война, по време на обсадата на Одеса от британската флота, жителите на града донесли с литийно шествие иконата в града и Одеса остава невредима. От 1936 г. иконата се намира в Успенский собор в Одеса.

 

Източник: Mitropolia-starazagora.bg

 

 

Щом сте вече тук…

Разчитаме на вашите дарения, за да поддържаме този сайт. За високото качество на материалите, които публикуваме тук, нашите сътрудници – преводачи, автори, редактори – заслужават справедливо заплащане за труда си. Можете да проследите актуалното състояние на даренията към всички програми и кампании на фондация „Покров Богородичен“ за текущата година от този линк >>>

Ако желаете да бъдете част от усилията на екипа да развиваме и поддържаме сайта, можете да станете редовен дарител на Православие.БГ в платформата Patreon >>>

Подкрепете сайта

лв.
Select Payment Method
Personal Info

Credit Card Info
This is a secure SSL encrypted payment.

Donation Total: 10,00 лв.

Следвайте ни
  
  
   

Може да харесате още...