Надежда: Важното за едно послание е да стигне до своя получател. Ако хората го приемат, ще оцелее


Когато се върнах и трябваше да се запозная с нещата, свършени вече по проекта, заварих около 400 публикации, пръснати в няколко страници и едно „дърво” с голи клони – тоест празни секции и категории. Имаше лице, имаше форма, съдържание, но… Липсваха динамика и сърдечен ритъм. Хората го оживиха.

 

Л и ч е н  п р о ф и л
на Надежда Господинова: координатор в Православие БГ

възраст: 31 години;

местопребиваване: София;

семейно положение
: родителите и приятелите 🙂

образование: Българска филология;

професия: май нямам „точна” професия, измислям разни неща понякога…

любимо занимание: да готвя без рецепта, да присаждам растения и да ги поливам;

любимо място за почивка: камен бряг, върху купчина дърва на село, под ореха в двора на една малашевска къща;

любими литература, кино, музика: Различни, зависи от времената и настроенията. Първата любима книга ми е Пипи дългото чорапче, а последната – Оскар и розовата дама. Първият любим филм ми е Неочаквана ваканция, а последният – Кил Бил 1 и 2. За музиката съвсем не може да се прецени.

С какво беше различна тази една година за вас?

Имам чувството, че всички последни години си приличат. По скоро въпросът за мен е какво ми е донесла… Нова работа, нови приятели, нови трудности и нови радости…

За  П р а в о с л а в и е  БГ

Защо и как направихте своя избор да станете част от проекта „Православие БГ”?

Много трудно направих този избор. Бях извън страната, а достъпът ми до интернет на 2 часа път разстояние и твърде несигурен. Бях далеч от хората, нямах възможност да се запозная с предварителната работа по проекта. Трябваше да избирам според едни таблици и схеми, да не говорим, че имах още няколко месеца, за да приключа семестъра си и всичко беше ужасно несигурно.

Все пак беше нещо, с което никога не съм се занимавала. Затова някак не избрах работата, избрах идеята… Радвам се, че успяхме да я развием… и тя да има толкова много страници. Когато се върнах и трябваше да се запозная с нещата, свършени вече по проекта, заварих около 400 публикации, пръснати в няколко страници и едно „дърво” с голи клони – тоест празни секции и категории. Имаше лице, имаше форма, съдържание, но… Липсваха динамика и сърдечен ритъм. Хората го оживиха.

Колко често посещавате портала Православие БГ и защо?

Трябва ми калкулатор… от понеделник до петък със сигурност съм тук. Може би малко по-рано сутрин, ако пристигам на работа, ще е добре, но…

Вашите препоръки към съдържанието и какво вие бихте допринесли за него?

Ах, на този въпрос, ако взема да отговарям, ще трябва да се уволня!!! Много са нещата, които бих искала да препоръчам и на себе си и на колегите. На първо място крайно време е да има нещо за децата и техните родители тук…

Вашите препоръки за структурата на портала и какво бихте искали да се промени?

Много неща са, още от началото даже спорехме доста за тази структура. Вече много трудно може да правим промени по нея. Можем да добавим нови секции и категории, но трудно може да преподредим нещата, а ми се струва, че имаме нужда от това. Ще видим…

Има толкова много неща, които сме започнали и недовършили. Има и такива, които само сме споменавали, други чакат да ги заговорим. Няма да ги издавам…

Вашите препоръки относно предоставяните от портала услуги?

Мисля, че работата, свършена по тях от сам човек(!) – имам предвид Калин – е много голяма. Ако той има възможност да работи с още някой, тогава вече нещата могат да се движат по-бързо и да нямат равни…

Смятате ли, че порталът отразява адекватно православната гледна точка към обществените събития?

Не мисля че има такава строго фиксирана точка, от която да се гледа адекватно и по православному. Порталът отразява личните преживявания и личните мисли на хората, които публикуват в него, а хората са различни; порталът отразява и множество реалности – злободневни, политически, социални, идеологически, медийни, световни, тоест това, което ни заобикаля. А по-голямата част от събитията в живота ни са толкова абсурдни понякога и необглядаеми от никакъв ъгъл, че … Въпреки това трябва да се говори и пише за тях.

Смятате ли, че порталът предлага на читателите догматично и канонично издържано православно богословско съдържание?

Не съм богослов и ми личи, но и не смятам, че всички трябва да бъдат. Оставям на знаещите да преценяват и непременно да посочват местата, където…

Най-големият недостатък на портала?

Не бих казала, че порталът има недостатъци, може да са допуснати грешки в работата по него, да имаме пропуски като екип. Това, да. Понякога обаче имам чувството, че не ние, а той ни диктува и изисква от нас, а ние изоставаме…

Има и други, но те се отнасят по-скоро към средата, в която порталът се развива. Най-проблематична е липсата на легитимни (подчертавам) канали, по които да се предава или търси актуална информация с български адрес. Причините са субективни (за тях сме говорили много пъти) и обективни. Една от обективните причини е, че интернет може би не е сред средствата за общуване в някои среди, на някои места…

Най-голямото предимство на портала?

Че се държи като същински паун. Привлича с красивата си опашка, става все по-популярен, после започва малко да се пери, накрая се смирява и всеки ден идва да ти напомни, че да си само красив не е достатъчно, за да искат да общуват с теб и да те търсят.

Какъв е вашият идеал за православна медия – финансиране, управление, екип?

Няма идеалности… Има един много весел разказ на Хайтов: Засукан свят (забравих горе да го спомена). Там на героя ту му вървеше в живота, ту – не. И често повтаряше: "едно е да искаш, друго е да можеш, трето и четвърто да го направиш".

Лично за мен явление като „православна медия” си е направо оксиморонно. Също както смехът ни е тъжен понякога. Важното е да се устоява на напрежението, създадено от сблъсъка на противоположности, а енергията, която се отделя при такива сблъсъци, да бъде използвана с мъдрост и за добро.

Л и ч н и  п о с л а н и я

Към читателите?

Благодаря ви, вие сте най-важните!

Но имам и една молба. Не бъдете снизходителни, бъдете критични. Казвайте винаги това, което искате, но не използвайте обиди или циничен език, за да споделите личното си мнение. То няма да е по-убедително. Бъдете искрени в думите, но не бъдете зли помежду си. Участвайте активно във форума, изпращайте коментарите си, използвайте имената и лицата си, а не някакви мишки и таралежи… Иначе как ще се познаем?! (май стана повече от една молбата, но вие сте най-разбиращата аудитория, и в това съм най-сигурна :))

За всичко друго – правописни грешки, сбъркани имена, пропуснати изречения, новини, въпроси и предложения – пишете на ekip@pravoslavie.bg

Към екипа?

Много се радвам, че мога да им го кажа:

Благодаря им, че работиха така всеотдайно през цялата година – през съботите и неделите, по нощите, по празниците и между всичките си други ангажименти. Благодаря им за подкрепата, доверието и разбирането. Пожелавам им да са все така вдъхновени, дръзновени и мъдри.

Към „рожденика”  Православие БГ?

Пожелавам на медията, в която работя, да устои… Сигурна съм, че тепърва ще става по-трудно… Преди една година, когато всичко започваше, си казвах: нека да стане, нека придобие собствена физиономия, навици, характер и тогава… Най-важното за едно послание е да стигне до своя получател. Ако хората го приемат, ще се намери начин да оцелее. Оттук насетне наистина ще имаме нужда от финансова помощ. Надявам се да намерим организации или представители на бизнес средите у нас, които да ни подкрепят по-нататък. В края на краищата сайт с подобно съдържание е част от културния пейзаж и обществения живот на страната ни. През последните години живеем в промени, очакваме промени, предстоят ни промени с дата 2007-ма, ако не са те – ще са други. Затова смятам, че подобни проекти трябва да имат своето място… Ето още една причина да се направят версии на портала на различни езици. А затова се изискват сериозни ресурси…

Какво си пожелавате на Вас?

Търпение и стореното да е повече от изговореното.

Щом сте вече тук…

Разчитаме на вашите дарения, за да поддържаме този сайт. За високото качество на материалите, които публикуваме тук, нашите сътрудници – преводачи, автори, редактори – заслужават справедливо заплащане за труда си. Можете да проследите актуалното състояние на даренията към всички програми и кампании на фондация „Покров Богородичен“ за текущата година от този линк >>>

Ако желаете да бъдете част от усилията на екипа да развиваме и поддържаме сайта, можете да станете редовен дарител на Православие.БГ в платформата Patreon >>>

Подкрепете сайта

лв.
Select Payment Method
Personal Info

Credit Card Info
This is a secure SSL encrypted payment.

Donation Total: 10,00 лв.

Следвайте ни
  
  
   

Може да харесате още...